BTC : 65900 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.378 ₺ LTC : 320.9 ₺ USDT : 6.773 ₺ XLM : 0.5462 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin STX Hodl et, BTC kazan – Blockstack güncellemesi yüzde 80 yükselişe sebep oldu

STX Hodl et, BTC kazan – Blockstack güncellemesi yüzde 80 yükselişe sebep oldu

STX Hodl et, BTC kazan – Blockstack güncellemesi yüzde 80 yükselişe sebep oldu
0
huobi_koinmedya

STX hodl et ve bunun karşılığında BTC kazan. Blockctack bu sloganıyla uzun dönem holderlara Bitcoin 

kazanma imkanı sunuyor. STX’in planını yazımızda bulacaksınız, kaçırmamanızı öneririz.


STX hodl et, BTC kazan

Merkeziyetsiz web girişimi Blockstack Çarşamba günü yaptığı duyuru ile, Bitcoin için çok yeni bir kullanım alanı ortaya koyacak olan, daha önce görülmemiş bir konsensüs mekanizması oluşturacağını açıkladı.

Bknz:Blockstack Projesi (STX) Nedir? (Birinci Bölüm)

koinmedya_brave

Blockstack’in Stacks blockchaininin 2.0 versiyonu başladığında, ağdaki madenciler blok kazmak için BTC göndermek durumunda kalacaklar. Bu BTC, ledgerin bir kopyasını koruyarak nodlar tarafından paylaşılacak. Blockstack CEO’su  Münib Ali bu konudaki yaklaşımlarının ardındaki felesefeyi ortaya koyuyor.

“Biz Bitcoin’i dünyadaki en güvenli blockchain olarak kabul ediyoruz. Bu şekilde devam eden bir dünyaya inanıyoruz.”

Stacks blockchainin amacı  kullanıcı verilerini kullanıcının ellerine bırakmak. Bu amaç doğrultusunda, blockchain uygulamalarının (app) merkezi bir veri depolaması olmadan inşa edilebileceği şekilde tasarlanmış. Uygulamalar, kullanıcı verilerinin nerede olduğunu gösterebiliyor ve bu göstergeler sadece Stacks blockchaininde depolanıyor. Blockchain’e katılmak için STX Hodl etmek gerekiyor.

Spam olaylarını veya Sybil saldırılarını (Sybil saldırısı online sistemelerde bir kişinin çoklu hesaplar, nodlar ya da bilgisayarlar  oluşturarak güvenliği tehdit etmesi) önlemek amacıyla, tüm kripto paralar yeni blok yazımı için bir maliyete ihtiyaç duyuyorlar. Bitcoin, bunu PoW mekanizmasıyla, madencilik yapabilmek için madencilerin elektrik harcamalarını şart koşarak yaptı. Madencilerin Bitcoin satın almasını ve bunu ağa katılabilmek için tekrar geri vermesini şart koşan Blockstack sahte girişleri önlemek için bu şekilde bir maliyet ortaya koymuş oluyor.

koinmedya_brave

Bknz:Blockchain.com ortaklığında yeni Blockstack STX airdrop

Nasıl çalışıyor?

Buradaki mekanizmanın adı Proof-of-Transfer (transfer kanıtı) ya da Blockstack tüzüğünde (white paper) tarif edildiği şekliyle PoX. Yeni konsensus protokolün iki farklı katılımcısı var: Madenciler ve stackerlar.

bknz: Stacking nedir? Yeni blockchain konsensüs algoritması

Blockstack tüzüğündeki açıklamaya göre , “PoX yeni blockchainlerin önyükleme sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Madenci, yeni bir kripto paranın blok ödüllerine katılmaktan ziyade, diğerlerinden çok daha ayrıcalıklı, daha stabil, temel bir kripto para olan BTC katılım ödülleri,  madencileri yeni katılımlara cesaretlendirmek için çok daha iyi bir özendirici olabilir

Madenciler blok kazıyor -her blok için 500 STX ödül- ellerindeki BTC karşılığında STX kazanıyorlar. Bu BTC de, blockchaini kopyalayacak ve madencilerin hangi zincirde kazma işlemini yapacaklarını oylayacak olan stackerlar arasında dağıtılacak.

Blockstack bu yeni yaklaşımı ile PoS mekanizmasından farklı olduğunu ortaya koyuyor çünkü node katılımcıları, STX’lerini bir süre kilit altına alma konusudaki anlaşmanın getirdiği maliyet fırsatınının da ötesinde, kendilerine ait varlıkların hiç birisini katılmak için riske atmak zorunda kalmıyorlar. Blockstack’in daha önce yazıp paylaştığı bir makalede şöyle yazıyor:

Proof of Transfer, Bitcoin’in güvenliğine dayalı yeni blockchainleri başlatmak için, Bitcoin’in PoW mekanizmasını kullanan bir tasarım. PoX ise yeni blockchain katılımcılarının Bitcoin ödülü kazanmaları için teşvik veren bir tasarım. Daha önce, Bitcoin ödülleri PoX’dan önce mümkün değildi. Bu ödüller  konsensüs mekanizması, ekosistem geliştirici fonları, belirli oyuncular için teşvik gibi durumlarda da kullanılabilir.” 

Stacker olmak öyle ucuz değil, “yaklaşık 10,000 dolar karşılığı STX ile katılabiliyorsunuz”, diyor Ali, ama benzer ayarlamaları olan diğer zincirler gibi, kullanıcılar o kadar da sahip olmak zorunda kalmayacaklar. Node sağlayan bir servise, nod işlemcisi ile işbirliği halinde STX kilitleme konusunda anlaşmanın karşılığı olarak yetki verebilirler.

Tezos, bunu kendi “baker”ları ile yapıyor. EOS ise çok verimli bir şekilde, oylamaya katılan doğrulayıcıları stake ettikleri EOS tokenleri üzerinden para kazandıran bir formasyona dönüştürmüş durumda.

PoX da yeni olan şey, yerel tokenini ağın üzerinde kilitleyen katılımcıların bu şekilde, yerel token yerine BTC kazanmış olmaları. Anthony Pompliano bu konuda şunları söylüyor:

“Bence piyasa ve girişimciler bitcoinin dünyadaki en güçlü bilgi işlem ağı olduğunu fark etmeye başladılar ve böylece herkes bu ağın üzerine bir şey inşa edebilecek.” 

Madenciler için ne var?

Stacks blockchaini kazımak normal bir internet bağlantısı ve normal bir bilgisayarla mümkün olacak. Madencilerin, devamlı katılımın onların risk profiline uyup uymadığını değerlendirmek için  STX fiyatını ve BTC fiyatını takip etmeleri gerekecek.

” Bizim madencilik sürecimizde, madenciler PoX madenciliğini neredeyse bir borsa gibi  modelleyebilirler” diyor Ali. Bu şekilde erkenden bir arbitraj avantajına sahip olunabileceğini ama herşey yolunda giderse bu farklılığın katılım arttıkça azalacağını da ekliyor.

Blockstack kendi akıllı sözleşme dili Clarity’i çıkarmaya hazır olduğu zaman, madencilerin gelir fırsatları da yukarılara çıkacak.  Bir kere madenciler bunu aktifleştirdikleri zaman, akıllı sözleşme ücreti kazanmaya başlayacaklar. Ali’ye göre Stackler akıllı sözleşme kullanmak isteyen geliştiriciler için çekici olabilir çünkü kodların neredeyse tamamına yakın maliyetini elde etmiş olacaklar.

Blockstack madenciliğe katılmayacak. Şu anki plan, 20 madencinin, yeni yazılımı etkinleştirdikleri zaman, blockstack 2.0’ın başlamış olması. Madenciler ağdaki yükseltmelerde en son karar hakkına sahip olacaklar. Şimdiki Stacks versiyonu Bitcoin üzerinde çalışıyor ve hedefi sonunda kendi PoW zincirine taşınmak. Bu durum tamamen 2.0 versiyonu ile değişiyor. “Mevcut haliyle asla Bitcoin’den taşınmayacağız” diyor Ali.

Duyurulan güncelleme ile adeta şaha kalkan STX token %80 oranında artarak adeta şov yaptı. Mevcut momentumun korunması halinde STX tokenin yeni zirvelere ulaşacağı düşünülüyor.

Kaynak

Etiketler: