BTC : 79612 ₺ ETH : 1.746 ₺ XRP : 43.04 ₺ LTC : 7.731 ₺ USDT : 327.4 ₺ XLM : 0.227 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Steem tartışması alevleniyor

Steem tartışması alevleniyor

Steem tartışması alevleniyor
0

Steem tartışması alevleniyor. Tron CEO’su Justin Sun ile Steem blockchain ağı arasındaki tartışmaya sektörün diğer isimleri de katıldı. Sun, arkasına borsaların stake gücünü de alarak ağda bir “darbe” gerçekleştirmişti.


Steem tartışması alevleniyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, TRON CEO’su Justin Sun’a Steem blockchain ağını ele geçirmede yardımcı olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Changpeng Zhao, “Bizim Justin Sun ile olan ilişkimiz, Binance’de listelenen diğer projeler ile aynı. Aramızda hisse senedi veya herhangi bir yatırım ortaklığı yok.” dedi. Hatta bu konudaki paylaşımın önceki versiyonunda şu ifade de yer alıyor: “Onunla iş dışında çok fazla kişisel ilişkim olduğunu bile söylemezdim.”

Sun ile Steem arasında şimdiye kadar ne yaşandı?

Zhao böyle bir açıklama gereği duydu çünkü şirketinin Sun’a Steem ağını zorla ele geçirmede yardım ettiği endişeleri yayılıyordu. Steem topluluğu da bir oylama yaparak Sun’ın paralarının bir kısmına geçici olarak ulaşımını engellemeye çalıştı. Sun yakın bir zamanda Steemit’i satın almıştı.

koinmedya_brave

İlgili – Warren Buffett yine eski Warren Buffett: Justin Sun fikirlerini değiştirmemiş

Steemit ve Steem nedir?

Steemit, Steem blockchaini üzerinde faaliyet gösteren merkeziyetsiz bir sosyal ağ. Sun, bu satın almasıyla ağda önceden basılan yaklaşık 12 milyon dolarlık tokeni almaya hak kazandı.

Steem’de, token sahipleri ağın nasıl yükseltileceğine ilişkin tekliflere oy veriyor. En zengin kullanıcılar en fazla etkiye sahip.

Steem topluluğu, Steemit’in önceki sahibi Ned Scott’a bu tokenleri ağın geleceğini etkilemede kullanmama konusunda güveniyordu. Ancak şu an Sun’a bu konuda bir güven duymuyorlar. Bundan dolayı bir soft fork oylaması yaptılar ve Sun’ın bu tokenleri kullanmasını engellediler. Sonuçta Steem tartışması başladı.

Sun ise topluluğu “hackler” olarak adlandırarak misilleme yaptı. Ayrıca Binance, Huobi ve Poloniex ile çalışarak parasına ulaşmaya çalıştı. Borsalar, müşterilerinin paralarını stake yaptıkları ile ağdaki en zengin oyuncular arasındalar.

Borsalar Sun’a yardım etti ve sonuçta Steem ağı üyeleri oylamada azınlıkla kaldı. Sun da böylece bir “darbe” yapmış oldu. Ancak bu gelişmeler internet üzerinden büyük bir tartışmaya yol açtı.

Steem tartışması alevlenince Binance ve Huobi oylarını geri çekti.

CZ Binance (@cz_binance) şöyle bir açıklamada bulundu: “Binance’den oylamayı onayladım, yanlış bir şekilde sıradan bir yükseltme / fork olduğunu düşünüyorum. Bunun için özür dilerim. Sorun çözülünceye kadar katılmamam adil olur.”

https://twitter.com/cz_binance/status/1236373815447506945?s=20

Zhao, kendini savunma adına bunun gerekli bir güncelleme olduğunu düşündüğünü ve Sun’dan bu yönde özel bir talep gelmediğini de belirtiyor.

Borsalar oylarını geri çekince, Steem topluluğu yeninden kontrolü ele aldı. Borsalar ve Sun artık ağı yöneten TOP 20 ağ “şahidi” (witnesses) arasında yer almıyor.

Bunlara rağmen Zhao yine de topluluğun ilk kararını eleştiriyor. Ona göre topluluk birinin fonlarını dondurma yönünde bir karar almamalı.

Kaynak

Etiketler: