BTC : 82600 ₺ ETH : 1.852 ₺ XRP : 46 ₺ LTC : 7.674 ₺ USDT : 355.5 ₺ XLM : 0.2421 ₺
 1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Stabil Coin Rehberi: Stabil ne demek? Stabil Coin nedir? 2020’de öne çıkan stabil coinler hangileri?

Stabil Coin Rehberi: Stabil ne demek? Stabil Coin nedir? 2020’de öne çıkan stabil coinler hangileri?

Stabil Coin Rehberi: Stabil ne demek? Stabil Coin nedir? 2020’de öne çıkan stabil coinler hangileri?
0

Stabil ne demek? Stabil dayanıklı, sağlam, dengeli gibi anlamlara gelirken stabil coin değeri başka bir varlık birimine sabitlenmiş kripto para anlamına geliyor. Yazımızda detaylı bilgiyi bulacaksınız

Stabil ne demek? Stabil coin nedir?

Stabil ne demek? Stabil coin nedir? Sorularının geniş çaplı cevabına geçmeden önce, Stabil ne demek sorusuna öncelikle bakmak gerekiyor. Stabil kelimesini tam olarak anlamak, Stabil coin kavramını da anlamamıza yarayacak. Stabil kelimesinin anlamı bize stabil coinler ile ilgili gereken anlayışı da kazandıracak

Stabil ne demek?

Stabil ne demek, öncelikle bunu kelime anlamı olarak doğru anlamakta fayda var. Stabilin sözlük anlamı şöyle;

 • Dayanıklı
 • Sağlam
 • Dengeli
 • Düz
 • Kararlı
 • Değişmez

Daha çok tıp alanında kullanılan bir kelimedir, hastanın durumunu ifade etmekte kullanılır. Hastanın durumunda herhangi bir değişim olmadığında kullanılır.

koinmedya_brave

Genel anlamda kullanım alanına bakıldığında ise, beklenen gelişmenin henüz yaşanmadığını ifade eder. Kelimenin eş anlamlısı yukarıda belirtildiği gibi ”dayanıklı, dengeli, kararlı, düz” olarak kullanılmakla birlikte. Stabilin zıt anlamlısı terminolojide bulunmuyor. Stabil ne demek anlaşılmış olmalı. Ancak sadece tıp alanı değil.

Stabil kelimesine zaman zaman teknolojik ürünlerde de karşılaşıyoruz. Windows 8, Windows 7’ye göre daha stabil.” gibi.. Burada ise Windows 8’in Windows 7’ye göre daha sorunsuz çalıştığı, hata vermediği anlamında kullanıldığını görüyoruz.

Kripto para piyasasında ise Stabil coin ile karşımızı çıkıyor. Stabil coin nedir peki? Buradaki anlamı ise fiyat kararlığına işaret ediyor. Fiyat diğer kripto paralara göre daha dayanıklı ve daha istikrarlıdır. Stabil ne demek anladığımıza göre şimdi stabil coin nedir sorusunun cevabını bulalım.

Stabil Coin nedir? 

Stabil Coin nedir? Sorusuna cevap verirken ilk olarak bununda bir kripto para olduğunu söyleyerek başlayalım. Stabil Coin de bir kripto para fakat değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer ürüne örneğin altın veya Amerikan dolarına sabitlenmiş bir kripto para. Bu sebeple Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralardan ayrılıyor.

Geçen aylarda Hindistan’da bankalar ve Hindistan Rezerv Bankası kripto paralarla yapılan her türlü işlemi durdurdu. Fakat bir iki gün içerisinde en az iki kripto para borsası peer-to-peer P2P sistemini kurarak kriptodan rupiye (crypto-to-rupee) işleme devam ettirdi. P2P işlemleri alışverişin devamını sağlasa da yine de sizi fiyat dalgalanmalarına karşı korumuyor. Bu dalgalanmalar kısa zamanlı dahi olsa size zarar verebiliyor.

stabil coin nedir

Normal bir işlemde borsalar banka sistemi ile destekleniyorsa kripto ürünleri almak ve satmak anlık olarak gerçekleşiyor ve fiyat bir noktada sabitleniyor. Fakat P2P sisteminde bir işlem başlatıldığında satıcı ürünü sattığında ürün bir müddet rehin tutulacağı (escrow) yere gidiyor ve alıcı onay verdikten sonra değeri satıcıya aktarılıyor. Bu işlemde bir miktar zamanın geçmesine sebep oluyor. Bu geçen zaman içerisinde de kripto paraların fiyatının değişme ihtimali çok yüksek. Stabil coinler bu noktada bir çözüm olabilir. Nedir tam oalrak bu stabil coinler? Kripto para piyasasında ne işlevei olabilir?

Stabil Coin nedir ve Kripto Para Fiyat Kırılganlığına Çözüm Olabilecek mi?

stabil coin nedir? Stabil ne demektir sorularına cevap ararken, Stabil Coinler dediğimizde bilmeliyiz ki onlar da aynı zamanda bir kripto para. Fakat değeri kısmen daha az kırılganlık taşıyan altın, Amerikan doları veya herhangi başka bir global ürüne endekslenmiş ve sabitlenmiş kripto para. Dolayısı ile Ethereum veya Bitcoin gibi çok fazla kırılgan olan kripto paralar gibi kırılganlıklar yok.

Stabil Coin hizmetini başlatan firmalar değeri sabitlenmiş olan ürünlerden bir rezerv oluşturuyor. Örneğin, eğer bir kripto para firması Amerikan dolarına endekslenmiş bir stabil coin hizmeti başlatırsa, o zaman piyasaya sürdüğü kadar kripto paranın dolar karşılığının yine piyasaya açık olan hesaplarda olduğunu göstermesi gerekiyor.

Ayrıca bakınızStabil Coinler, Kripto Fiyat Dalgalanmasını Azaltmaktan Daha Fazlasını Yapacak

Bir P2P işleminde satıcı, satış işleminin değerini kilitlemeden önce kripto paranın değerini bu stabil coin değerine göre sabitliyor/belirliyor. Diyelim ki bu miktar 1000 dolara sabitlendi. Bu miktar stabil coin türünden alıcıya aktarılıyor ve rupinin (veya Türk Lirası) değeri alıcı ve satıcı için aynı kalıyor. Bu iki taraf için de hangi fiyatlar üzerinden bu alışverişe girdiklerini bilmeleri kolaylığını getiriyor. Alıcı daha sonra elindeki stabil coinleri diğer kripto paralar ile yapacağı işlemler de kullanabiliyor. 

Stabil coinlerin amacı nedir?

Stabil Coin nedir sorusuna cevap verirken, stabil coinlerin amacını çok daha iyi kavramış olacağız. Nedir Stabil coinlerin amacı? Stabil coinler fiyat oynaklığını çözmek veya azaltmak ve aynı zamanda sansür yardımı ve sermayenin serbest dolaşımı gibi diğer  özellikleri korumak amacıyla yaratılmıştır. Stabil ne demek sorusunu çok iyi anlayınca, stabil coinlerin de ne gibi bir işlevi olduğunu daha iyi anlıyoruz. Başka bir deyişle, fiyat oynaklığını azaltırken düşük maliyetli ve yüksek hızlı işlem yapan kullanıcılara fayda sağlamak amacıyla stabil coinler vardır.

Stabil coinler neden popüler?

Stabil coinler düzenli bir fiyat artışı sağlar ve piyasadaki dalgalanmadan etkilenmez. Daha çok büyük oynayan uzmanlar tarafından diğer kripto paralarla işlem yapmak için kullanılırlar. Piyasa uzmanları stabil coinlerin sonunda havale, kredi, para transferi gibi işlemlerde kullanılacağını çünkü işlemlerin daha hızlı ve ucuz olacağını söylüyor. Bu nedenle olsa gerek stabil coinler gittikçe popüler olmaya başladı.  Stabil ne demek ve stabil coin nedir sorularının cevabını verdiğimizi umarak türlerinden ve geçtiğimiz yıl popüler olan ve gelecek yıl popüler olacağını düşündüklerimizden söz edeceğiz.

Bknz: Stabil coinler ne işe yarar?

Stabil Coin türleri

stabil coin nedirStabil coinler 4 ana kategoride yer alıyorlar:

1- Fiyat para tarafından desteklenen fiyat teminatlı stabil coin.

2-Değerli maddeler gibi değişim aracı olan emtialara teminatlı stabil coin.

3-Diğer kripto paraların desteklediği kripto teminatlı stabil coin

4-Herhangi bir stabil coin tarafından desteklenmeyen teminatsız stabil coin

5– Sepete endeksli stabil coin Libra

Bu kategorilerden en çok öne çıkan iki tanesi kripto paraya endeksli (3) ve fiyat paraya endeskli (1) olanlar.

Kripto Paraya Endeksli Stabil Coin nedir?

Merkeziyetsiz Finans konseptini (DeFi) duymuş olabilirsiniz. Bu konsept kredi alma veya faizli borç verme gibi işlemlerin bankalardan bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak veriyor. Bu işlemlerin yapılabildiği çeşitli platformlar mevcut. En bilinenleri ise MakerDao projesi.

MakerDao ile ilgili gerekli bilgiyi bu yazıda bulacaksınız.

Sepete Endeksli Stabil Coin nedir? Libra örneği

Sepete endeksli stabil coin nedir? Stabil coinler esasen gerçek hayatta kullanılmakta olan fiat para birimlerine endeksli olarak tasarlanıyor. En çok bilinen stabil coin olan Tether (USDT) 1 Amerikan doları değerinde. Bunun dışında diğer fiat para birimlerine endeksli kripto paralar da var. Ancak değerini fiziksel paraların oluşturduğu bir sepete endeksleyen Facebook Libra farklı bir açılım gerçekleştirmiş oldu.

Facbook Libra'ya karsi cepheHer ne kadar henüz piyasaya sürülmese de Dünya’daki en güvenilir para birimlerinin oluşturduğu bir sepete endeksli olarak çıkacak. Piyasaya çıktığında oldukça ilgi çekeceği muhakkak. Zira Facebook 2.3 milyarı geçen kullanıcı sayısı itibariyle dünya’ın en büyük sosyal medya platformu.

Hindistan’da P2P kripto-rupi işlemi  veren borsalar fiyatları Amerikan dolarına göre sabitliyor. Koinex TrueUSD isimli bir stabil coin kullanırken WazirX ise USDT kullanıyor. Dünyanın en hacimli borsası Binance’de kullanılan stabil coinler: USDT, PAX, TUSD, USDC, DAI

7 Aralık 2019 tarihi itibariyle Coinbase Card’a eklenen ilk stabilcoin DAI oldu. Ayrıntılar için bakınız: Coinbase Card’a eklenen ilk stable coin DAI oldu. Ayrıca DEFI’deki DAI stabil coin’in foksiyonunu öğrenmek için bakınız: MakerDAO DeFi alanının yarısını elinde bulunduruyor

Bütün stabil coinlerin şeffaflık ve kontrol bakımından avantajları da dezavantajları da var. Yatırım yapmadan önce bu risklerin iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Bknz: Paranın geleceğini görmek için stabil coine bakınız.

En başarılı stabil coinler

Stabil coin nedir sorusunu daha iyi anlamak için bir yandan da 2019 yılındaki stabil coinlerin performansına bakmak gerek. 2019 yılı stabil coinlerin çok büyük oranda benimsendiği bir yıl oldu. Çünkü stabil coinler Bitcoin ve Ethereum’un volatilitesine karşı dayanıklı kripto paralar. Bu paralarla yatırım yapma konusunda da hizmet verenler var. Mesela Crypto.com-%8 kadar bir faiz oranı veriyor, tüm stabil coinler için geçerli. Bir diğer hizmet veren  kurum ise Compund finance: DAI, USDT ve diğer merkeziyetsiz stabil coinler üzerinden faiz uygulaması gerçekleştiriyor.

Bknz:Jared Tate’den merkezi olmayan stabil coin müjdesi – DigiDollar!

İlk zamanların aksine kullancılar artık kriptolarını fiyatla likidite etmeyi tercih etmiyorlar, hatta stabil coinleri kriptoları tutmak için kullanıyorlar ve sıklıkla doğrudan alım satımda kullanıyorlar.

Her kategoride geçen yılın en iyi stabil coinleri

 1. USDT (Tether)
 2. USDC ( CoinBase)
 3. PAXOS
 4. TUSD
 5. BUSD ( Binance)
 6. SAI (DAI) (Teminatlı merkeziyetsiz)

2020’de takip etmemiz gereken stabil coinler

Aşağıdaki resimde 26 Nisan 2020 itibariyle ilk 10 stabil coin bilgilerini görüyorsunuz.

Stabil coin nedir?

1- Tether (USDT)

 

 

Tetherstabil ne demek

Tether şimdilik en popüler olan stabil coin, coinmarketcap deki ilk 5 coin ile trade yapabiliyorsunuz. Tether fiyat teminatlı bir stabil coin ve dolara sabitlenmiş durumda, sabitlik oranı 1:1, bu demek ki dolar ve tether eş değerde.

En çok kullanılan stabil coin ve piyasa değeri $1,884,587,370, ve yüksek bir benimsenme oranı var. Ancak 2019 yılında Tether’ın başı, arkasında BitFinex borsasının olduğunun ortaya çıkması  yüzünden epey ağrıdı. Borsanın Tether’ı manipülasyon için kullandığı aşikar çünkü stabil coinler bu konuda en kolay kullanılacak coinler.  Tether aynı zamanda bir ERC-20 tokeni.

Olumlu tarafları:  Kolay kurulum ve tam altyapı desteği ve 4. büyük kriptopara.

Olumsuz tarafları: Denetimsiz Tether arzı, şeffaflığın olmaması

Borsalar: Binance, OKex, Huobi

Piyasa değeri: 6.351 milyar dolar

Fiyatı: 1,00149 dolar

2- USD Coin (USDC)

stabil ne demek

USDC 1:1 oranında dolara sabitlenmiş bir stabil coin. USDC Coinbase ve Circle tarafından yönetiliyor. USDC tüm borsalarda bulunabiliyor. USDC Ethereum tabanlı ve Ethereum tokeni olarak dağıtılıyor. USDC için Amerika dolar rezervleri her ay denetimden geçiyor. USDC de bir ERC-20 tokeni. Borç verme, yatırım ve finans işlemleri imkanı veriyor ve en iyi stabil coinlerden birisi.

Olumlu tarafları: Kriptonun bütün özellikleri ile stabil coin olarak kullanılabilir

Olumsuz tarafları: Ölçeklenebilirlik ve trade benimsenmesi eksik

Borsalar: Poloniex, Binance, CoinBase

Piyasa değeri: 751.96M dolar

Fiyatı:1.00076 dolar

3-Paxos Standard (PAX)

stabil ne demek

PAX, dünyanın ilk düzenlenmiş stabil kripto parası, Paxos Trust Company tarafından çıkartıldı. Pax da Tether gibi dolar destekli ve 1:1 değerinde. PAX bir çok açıdan benzersiz. New York Finans Hizmetleri gibi resmi bir yetkiliden onay aldı. PAX, CEO’su Charles Cascarilla Paxos‘un devasa bir gelişme olduğunu ve dijital varlık olarak geleneksel finans sitemini yükseltmek ve global çapta rahat bir ekonomi için çalışmak hedefinde olduğunu söyledi.

Olumlu tarafları:  ERC-20 tokeni olduğu için insan hatası en aza indirildi.

Olumsuz tarafları: Fazla cüzdan yok ve çoğu Beta aşamasında.

Borsalar: DigiFinex, OKex,Binance

Piyasa değeri: 244.65 Milyon dolar

Fiyatı: 0.99878


4- BUSD

stabil ne demek

Dünyaca ünlü Binance kripto para borsasının kendi stabil coini. Ethereum blockchaini üzerinde yer alıyor. Ether gibi BUSD de Binance.com üzerindeki tüm token işlemlerini gerçekleştiriyor.

Olumlu tarafları:  Binance üzerinde işlem yaparken BNB kullanabiliyorsunuz.

Olumsuz tarafları: Diğer stabil coinler gibi sabit fiyatı yok.

Borsalar: Binance,Bancor Network, Gate.io, IDEX, Trade Satoshi

Piyasa değeri: 2,394,024,107 dolar

Fiyatı:16.19

5- TrueUSD (TUSD)

stabil ne demek

Bu da dolar destekli bir stabil coin. Bütünüyle fiyat teminatlı, şeffaf onay ve denetim var, yasal korunma da söz konusu. TUSD’nin en iyi tarafı şeffaflığı çünkü onaylar kamuya açık ve herkes raporlara ulaşabilir, bu özellikler Tether’ı 2020’nin en stabil coini yapıyor.

TrueUSD, isminden de anlaşıldığı gibi başka bir Amerikan doları destekli ERC-20 tokeni. İlk bakışta USDT gibi duruyor ama ondan farklı olarak TUSD tamamen fiyat teminatlıdır, yasal korunma altındadır ve üçüncü kişiler tarafından şeffaf bir  şekilde onaylanır. Onaylar Twitter’da duyurulur. Tokenin idaresi gerçek kişilerdir ve hepsi daha önce Google, PwC ve UC Berkeley de çalışmış olanlar. True USDT ile Tether birbirinden farklı. 

Olumlu tarafları: Yasal ve finansal kurumlar tarafından sahipliğin tanınmasını garanti ediyor.

Olumsuz tarafları: USDT kadar popüler değil

Borsalar: Binance, DigiFinex, Bit-Z

Piyasa değeri: $131.85 Milyon dolar

Fiyatı:1,00023 dolar

6-MakerDAO (DAI) (çoklu teminat)

stabil ne demek

MakerDAO merkeziyetsiz otonom bir organizasyon ve stabil coin yapma konusunda yeni bir yaklaşım hedefliyor. MakerDAO 2017 yılında başladı ve kendi stabil coini DAI’nin dolara sabitlenmesini önerdi. Ancak USDT ve TUSD gibi Amerikan doları tarafından desteklenmiyor. Aksine Ethereum tarafından destekleniyor.

Ayrıca DAI kriptonun merkeziyetsiz doğasını taşıyan bir stabil coin.

Ancak MakerDAO ve DAI hakkında çok karmaşık olduğu söylentileri söz konusu ama onların 2019 yılında modelleri diğerler tarafından örnek alındı ve hatta DeFi için bir temel oluşturuyorlar.

Olumlu tarafları: Esnek bir stabil coin, kendi şartlarınıza göre borç alabilirsiniz

Olumsuz tarafları:Karmaşık, geçmişte güvenlik sorunları ile karşılaştı

Borsalar: HitBTC, KuCoin, OasisDEX

Piyasa değeri: 96,98 milyon dolar

Fiyatı:1,01390 dolar

7- Statis Euro EURS

stabil ne demek

Euro’ya sabitlenmiş ilk kripto para. Blockchain teknolojisi ile birlikte yeni bir stabil coin ortaya koyan EURS, dünyanın ikinci büyük parası olarak, bu avantajlardan yararlanıyor. Ethereum ağında yetkilendirilmiş ödemeler sağlayan bir EIP20 tokeni.

Olumlu tarafları: Dünyadaki ikinci büyük paraya sabitlenmesi

Olumsuz tarafları: iki yıl önce başlamış olan coin başladığı noktadan daha geride şu anda

Piyasa değeri: 34,55 milyon dolar

Fiyatı:1,09 dolar

8- Qcash

stabil ne demek

Qcash Çin Yuanına sabitlenmiş bir stabil coin. Amacı Yuan gibi kullanılacak bir kripto para çıkarmak olan Qcash için 1 Qcash 1 yuana eşit.

Piyasa değeri: 64,4 milyon dolar

Fiyatı: 1,013 dolar

9- USDK coin

stabil ne demek

USDK ERC-20 stabil coini, OKEx’in stratejik ortağı OKLink ve Prime Trust tarafından çıkarıldı.

Piyasa değeri: 28,61 milyon dolar

Fiyatı: 0,998

10- SAI -Tek teminat

stabil ne demek

Maker DAO’nun iki stabil coininden birisi SAI. SAI’nin amacı Teminatlı bir stabil kripto coin. SAI diğer kriptolar tarafından da destekleniyor ama şu an için sadece ETH mevcut sisteminde. SAI diğer stabil coinler gibi 1 dolara sabitlenmiş durumda.

Piyasa değeri: 10 milyon dolar

Fiyatı: 1 dolar

Bknz: BTT ve TRX destekli stabil coin duyurusu sonrası Tron yükselişte!

Tron stabil coin çıkarıyor – Tron stabil coin (USDJ)

Kripto para piyasalarında aşırı dalgalanma stabil coin talebini arttırıyor. Kripto para piyasalarında özellikle Ethereum destekli Tether ile Tron destekli Tether talebinde ciddi artış yaşanıyor.

Stabil coin piyasasındaki bu canlılık Tron’u harekete geçirdi ve Tron bizzat kendi stabil coin’ini çıkarmaya karar verdi. Yeni stabil coin: Tron stabil coin (USDJ) ismi ile adlandırılıyor.

Tron’un CEO’su bu gelişmeyi “Yeni bir şey” sloganı ile twitter yolu üzerinden kamu oyuna duyurdu.İhraç edilen yeni stabil coin USDJ karşılığında belli bir miktar Tron (TRX) ve ABD doları teminat altına alındı. USDJ’nin değeri ise 1 dolara sabitlendi. USDJ, Tron blockchain ağı üzerinde dolaşıma sokuldu.

stabil coin

Stabil ne demek? Stabil Coin nedir? Sonuç

Stabil coinler şu anda kadar çok iyi performans gösterdiler ama alacak daha çok yolları var. Hem değer bazında hem de kullanışlılık bazında kendilerini geniş çaplı kabul ettirmeleri gerekiyor. Özellikle de kriz zamanlarında stabil coinlerin nasıl bir tepki vereceği, kullanışlılığı daha sağlam ortaya konulacak. Ne gibi krizler dersek, elbette hiç beklenmedik anda ortaya çıkan ve büyük çaplı bir etkisi olan dünyanın black swan event dediği kriz dönemleri. Bu yaşanan salgında değerlerini korudu bir çoğu.

Şu anda TrueUSD, USDT,USDC, DAI bu anlamada mükemmel iş çıkardılar. Her ne kadar bu stabil coinler ile ilgili tartışmalar ve uzun dönem dayanıklılıkları ile ilgili şüpheler olsa da.

Son olarak şunu söyleyelim, piyasada stabil coinler ihtiyaç duyulan varlıklar. Ama bu stabil coinlerin kripto pazarındaki şartlardan etkilenmemesi ve kolaylıkla likidite olması önemli.

Yazımızda stabil ne demek ve stabil coin nedir soruları ve stabil coinler ile  ile ilgili doyurucu bilgiler vermeye çalıştık. Okuyucularımıza faydalı olması dileğiyle.

Stabil ne demek ve Stabil coin nedir sorularının cevabı ile birlikte Stabil coinler ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.