BTC : 83433 ₺ ETH : 2887 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 365.3 ₺ USDT : 7.61 ₺ XLM : 0.5922 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Sorun Bitcoin fiyat volatilitesi mi? Siz bir de Amazon’a bakın!

Sorun Bitcoin fiyat volatilitesi mi? Siz bir de Amazon’a bakın!

Sorun Bitcoin fiyat volatilitesi mi? Siz bir de Amazon’a bakın!
0

Bitcoin fiyat volatilitesi konusundaki endişeleriniz, kripto paralara yatırım yapmanıza engel oluyorsa, siz bir de Amazon’a bakın ve makro ekonomist Riggs’e kulak verin!


Bitcoin fiyat volatilitesi konusunda endişelenmeli miyiz?

Apple, Facebook ve Google ile birlikte 4 büyük teknoloji kuruluşundan biri olan, Amazon’un, piyasaya girdiği günden bu yana her daim iyi bir performans göstermediğini söylediğimizde bazıları şaşırabilir.

Makro ekonomist Riggs, Silikon vadisinin devlerinden biri olan Amozon’un, 2000-2002 yıllarındaki sönük piyasa performansına dikkat çekiyor.

O dönemde hiç kimsenin, Amozon’un, tüm zamanların en büyük girişim sermayelerinden biri olacağına inanmadığını hatırlatıyor. Seattle merkezli çok uluslu Amerikan şirketi Amazon da, pek çok teknoloji devi gibi, çok büyük iniş çıkışlar yaşadı.

koinmedya_brave

Makro ekonomist ve tecrübeli bir varlık traderi ve yatırımcısı olan Riggs, Twitter’da Amazon hisse senetleri ve Bitcoin fiyat volatilitesi arasındaki benzerliğe değiniyor.

Bitcoin fiyat değişimi konusunu endişe verici bulanlara, Amazon’a ait %99’luk tarihi düşüşe bakmalarını ve Bitcoin fiyatındaki değişimleri ona göre değerlendirmelerini tavsiye ediyor.

Amazon, Cisco ve Yahoo %96’dan fazla değer kaybetti

Riggs, şu anda girişimcilik başarısının mihenk taşları olarak kabul edilen Amazon, Cisco ve Yahoo gibi firmaların, 2000’li yılların başında yaşanan hisse senedi fiyatlarındaki çöküş sırasında, %96’nın üzerinde düşüş gördüğünü söylüyor.

Ayrıca, şu anda trilyon dolarlık bir şirket olan Amazon’un 1770 dolar değerindeki hisse senedi fiyatının, o dönemde 75,25 dolardan yalnızca 5 dolara düştüğünü belirtiyor.

Bununla birlikte trader, şirketin gelecekteki başarısı hakkında çok az şey bilmelerine rağmen, o sırada değersiz olarak görülen Amazon hisse senetlerine sahip olanları kutladığını ifade ediyor.

Tweet’de konuya daha farklı bir bakış açısı kazandırmak için yatırımcılara bir soru yöneltiyor. Diğer yerleşik teknoloji şirketleri de daha önce benzer bir düşüş eğilimine şahit olurken, neden Bitcoin fiyat volatilitesi bu kadar sorgulanıyor? Ve bir tehlike olarak görülüyor? 

Bitcoin bir sonraki Amazon olabilir mi?

Riggs’e göre, ilk dönemlerde bu düşüşler, Amazon ve Yahoo gibi teknoloji şirketlerini vazgeçiremedi. Çöküşlerin ardından, bu şirketlerin, belirli hedefleri olan merkezi kuruluşlar olduğu gerçeği, yatırımcılarını ve hisse sahiplerini ikna etmeyi daha da zorlaştırdı. Ancak yine de gelişmeye devam ettiler. 

Öte yandan, merkeziyetsizliği ile ön plana çıkan ve herhangi bir hissedarlık veya mülkiyetin sözkonusu olmadığı Bitcoin gibi varlık sınıfları hala dolandırıcılıkla yaftalanmaya devam ediyor. 

Riggs, Bitcoin fiyat volatilitesi konusunun, teknoloji şirketinin hisse senedi fiyatlarındaki değişim gibi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

İnsanlar, Bitcoin’in başarı öyküsünün, her geçen gün büyüyen yatırımcı topluluğu sayesinde oldugunu ve bu başarının herhangi bir kuruma ya da kişiye bağlı olmadığını anlayamıyor.

Evet, Bitcoin, yalnızca bin dolarlık bir varlıktan ibaret iken, 2017’de 20.000 dolara kadar devam eden ilham verici bir yolculuk gerçekleştirdi.

Buna rağmen Bitcoin, onu tarihin en büyük dolandırıcılığı olarak gören Nouriel Roubini gibi bir kaç ekonomist tarafından kötü lanse ediliyor. 

Elbette Bitcoin fiyat volatilitesi bir gerçek. Ve BTC oldukça değişken bir varlık. Nitekim, BTC de Amazon gibi %90’lık bir düşüş yaşadı. Buna rağmen, fiyatı çoğunlukla yukarı yönlü bir seyir izledi.

Bununla birlikte, 1994 yılında kurulan Amazon’a ve 1997’de kurulan Netflix’e baktığımızda, bugün bulundukları konuma ulaşmaları yaklaşık yirmi yıl sürdü.

Öte yandan, Bitcoin, sadece on yıllık bir geçmişe sahip. Ki bu ikisiyle karşılaştırıldığında, Bitcoin’in çok daha istikrarlı bir yatırım olduğu da görülebilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: