BTC : 82188 ₺ ETH : 1.849 ₺ XRP : 45.5 ₺ LTC : 7.686 ₺ USDT : 351 ₺ XLM : 0.2412 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Siacoin (SC) rehberi: SC coin nedir? SC coin yorum-haber ve analiz

Güncel Siacoin (SC) rehberi: SC coin nedir? SC coin yorum-haber ve analiz

Güncel Siacoin (SC) rehberi: SC coin nedir? SC coin yorum-haber ve analiz
0

Siacoin (SC) nedir? SC coin, bulut depolama alanı satın almak ve satmak için oluşturulmuştur. Merkezi olmayan depolama için bir çözüm sağlamayı amaçlayan blockchain tabanlı bir bulut platformudur


Siacoin (SC) Nedir?

siacoin-sc-coin-nedir

Iphone henüz emekleme dönemindeyken ve app store çılgınlığı tam anlamıyla  devam ederken Apple pazarlama kampanyasını hatırlıyor musunuz? “O’nun için yeni bir uygulama var”. Pekala…Blockchain kendi yükselen popülerliğiyle dünyayı sarmış durumda ve kullanım alanı ve de benimseme bolluğu ile benzer bir mantra (Hinduizm ve Budizm’de meditasyona konsantre olmak için tekrarlanan söz) yaşanıyor: ”O’nun için yeni bir kripto var”.

Gerçekten de sanki geliştirici ekipler onu kullanabilecek mevcut tüm endüstriyel alanların içine kriptoyu itiyormuş gibi görünüyor. Daha önce güncel ve çalışan hizmetleriyle birlikte bunlardan birkaçından bahsettik. Ve şimdi bu kılavuzla, bir diğerini derinliğine inceleyeceğiz.

koinmedya_brave

Siacoin (SC coin) Sia, DropBox, Amazon, Apple ve Microsoft gibi merkezci miras yarışçıları ile yarışan ve merkezci olmayan bir bulut depolama seçeneği sunuyor. Sia platformu vasıtasıyla herhangi biri şifrelenmiş depoya ulaşabilir ya da ev sahipliği yapabilir. Ayrıca  blockchainin kamusal dağıtılmış defterlerini kullanarak tüm anlaşmaların, depolama delillerinin ve işlemlerin doğrulamalarını yapmak da mümkün.

SC Coin Nasıl Çalışıyor?

Temel seviyede, Sia bulut deposunu tek form halindeki sağlayıcılardan alarak yeniden bireylerin ellerine teslim ediyor. Bu, kullanıcılara uçtan uca depolama ekosistemi sunuyor. Böylelikle kişilere yedek hard drive alanı kiralama ya da avantajlarını kullanma imkanı veriyor.

Network üzerindeki tüm hizmetler Siacoin ile ödeniyor ve Sia ekosistemi içindeki tüm işlemler anlaşma dosyaları ve depolama delilleri ile güvence altına alınıyor.

Depolama Ekosistemi

Sia’nın platformu sağlayıcılar (host) ve müşterilerden (kullanıcılar) oluşuyor. Siacon platformu vasıtasıyla kullanıcılar ev sahiplerine depolama alanı siparişi verebilir ve ev sahipleri Siacoin içindeki hizmetlerinden dolayı para tazmin edebilir.

Ekosistem esnek depolama seçenekleri sağlayacak ve geniş oranda serbest pazar imkanı olacak. Sağlayıcılar kendi fiyatlarını belirleyebilir, güvenilirlik seviyelerinin reklamını yapabilir ve depolamada ortaya çıkabilecek problemler ya da kaybedilen dosyalar için cezalandırma standartları oluşturabilir. Ek olarak eğer müşteri verilerinin yapısından rahatsız iseler depolamayı reddetme seçenekleri de mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Müşterilerin de kendi çıkarlarını korumaya yönelik  bir dizi koruma mekanizmaları mevcut. Dosya güvenliğini sağlama ve geri kurtarma yapabilmeleri için verilerin kopyalarını çeşitli sağlayıcılar arasında bölebilme seçenekleri var. Mesela eğer bir sağlayıcı müşterinin dosyasını kaybettiyse ya da basitçe vermeyi reddettiyse müşteri onu diğer bir sağlayıcının deposundan geri kurtarabilir. İki taraf, sağlayıcının depolama delili göstermemesi halinde ya da müşterinin verilerini vermemesi durumunda uygulanmak üzere sözleşme cezaları üzerinde anlaşma yapabilirler.

Müşterilerin ek depolama ücretleri üzerinde çalışma süresi teşviki için ödüllendirme seçenekleri de mevcut. Ödeme ile müşteriler sağlayıcıları, daha hızlı doküman yüklenmesi işlem isteklerine yanıtın artması vb. gibi ihtiyaçlarına karşı hassasiyet göstermeleri için teşvik ediyorlar.

İlginizi çekebilir: SC coin Coinmarketcap verileri

Neden SC coin ?

SC coin platformu geleneksel bulut depolama servisleri ile karşılaştırıldığında pek çok fayda sağlıyor:

*Mahremiyet: Sia networku üzerinde işlenen tüm veriler şifreleniyor. Sağlayıcının özel anahtarı olmadan kimse depolanmış dosyalara ulaşamıyor.  Bunun anlamı Sia platformuna depolama için emanet ettiğiniz herhangi bir materyal üzerinde tam bir kontrolünüz ve sahipliğiniz mevcut.  Bulut depolarına ev sahipliği yapan geleneksel modellerde  şirketler, serverlerine bıraktığınız tüm verilere ulaşabiliyor.

*Ekonomik Yararlılık: Sia coin kullanıcıları için esnek, piyasa sürüşlü fiyatlandırma seçenekleri sunuyor. Müşterilerin seçebileceği tek beden uyumlu seçimler yok. Örneğin 1 TB’lik veri depolama Siacoin’i kullanınca  aylık 2$ gibi küçük bir maliyet oluşurken, Amazon servislerinde bu aylık 23$’ a çıkabiliyor.

*Güvenlik: Tekrar söyleyelim, kullanıcı materyallerini merkezi sistemlerin savunmasız yapısından korumak için Sia üzerindeki tüm veriler şifreleniyor ve merkezi olmayan bir network vasıtasıyla işleniyor. Daha da fazlası Sia ihtiyaç fazlası depolama sunuyor. Yüklenen dökümanların pek çok sağlayıcı arasında bölüştürülmesi ile Sia kullanıcıları tek bir noktanın başarısızlığına karşı koruyor.

Siacoin Sırada Ne Var? Ve Yol Haritası

Kısa dönemde SC coin ekibi network üzerindeki hizmet kalitesini çabucak iyileştirmeyi amaçlıyor. Bunlar arasında, anlaşmaların işleme zamanını 60 dakikadan 5 dakikaya indirmek, cüzdan çekirdeklerini kullanarak dosya kurtarma, Sia kulanıcıları arasında dosya paylaşımı , kısmi indirmeler, genel UI/UX iyileştirmeleri ve bug tamirleri sayılabilir.

Orta-uzun vadede video yayını uygulamaları, kullanıcıların kara liste/beyaz liste ev sahipliğine izin verme, tek bir defada 10 TB’den büyük dosyaları desteklemek için hizmet ölçeklendirme,  bant genişliği sınırlayıcı ekleme, Sİa dışı platformlarda da kullanıcıların dosya paylaşımını sağlama, açık müşteri ve mobil destek uygulaması gibi amaçları var.

Son Düşünceler

Ümitler, gerçekleşmemiş projeler ve ispatlanmamış ürünlerle dolu bir alanda taptaze bir proje. Sia takımı erişebileceğiniz mevcut bir projeye sahip ve yol haritasında da önerildiği gibi düzeltilmesi gereken alanları var. Hizmet hala çalışıyor ve ilerliyor.

Daha da fazlası diğer bulut depolama sağlayıcılarıyla kıyaslandığında SC coin daha esnek depolama seçenekleri sunuyor. Uçtan uca ekosistemi  blockchain teknolojisinin merkezi olmayan serbest doğasına uygun.  Projenin son hedefi “merkezi olmayan bir yolla mahremiyet ve ihtiyaçtan fazlasını sağlayarak merkezi olmayan internetin depolama tabakası haline gelmek.”

Sonuç olarak, Sia ve blockchain- 2020 boyunca olgunlaşırken, aracıları kesip kesemeyeceğini  ve uzun dönem hedefleri olan bulut depolama için yeni endüstriyel standartları başarıp başaramayacağını göreceğiz.