BTC : 63456 ₺ ETH : 1577 ₺ XRP : 1.211 ₺ LTC : 286.5 ₺ USDT : 6.871 ₺ XLM : 0.4766 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Senatörler ulusal kripto para istiyor- FED geri adım atar mı

Senatörler ulusal kripto para istiyor- FED geri adım atar mı

Senatörler ulusal kripto para istiyor- FED geri adım atar mı
0
huobi_koinmedya

ABD’li senatörler ulusal kripto para çıkarması konusunda FED’e baskı yapıyor. FED Başkanı Jerome Powell ise bu konuda isteksiz bir tutum sergiliyor.


ABD kendi ulusal kripto parasını çıkaracağını yakın zamanda açıklayabilir

ABD’li iki senatör (kanun yapıcı) merkez bankası FED’e sunulmak üzere resmi bir mektup kaleme aldı. Bu mektubu kaleme alan senatörler; French Hill ve Bill Foster. Bu mektupta senatörler, başka ülkeler yada özel şirketler geniş bir kullanımı olan kripto para çıkarması durumunda karşılaşabilecek olası risklere karşı kendi kripto parasını çıkarıp çıkaramayacağını soruyor. Yani ABD’li senatörler, ulusal kripto para konusunda FED’i bir kez daha düşünmesi gerektiğini söylüyor.

Oysa FED Başkanı Jerome Powell, 6 Eylül’de İsviçre’deki bir konferansta ulusal kripto parası konusunu riskli gördüklerinden bahsetmişti. Oysa Çin kendi kripto parasını çıkarıyor. Benzer riskler Çin için geçerli değil miydi? Bu çelişkili durumu aşağıdaki haber başlığında siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: FED merkez bankası kripto parasını riskli görüyor ya Çin?

Senatörlerin kaleme aldığı mektupta şu ifade dikkat çekiyor: “FED, ABD ulusal kripto parasını geliştirme yeteneğine ve sorumluluğuna sahiptir.”

Mektupta dikkat çeken diğer bölüm ise şu şekilde:

“Dijital paraların yaygın kullanım alanı bulmasının ABD dolarının üstünlüğüne zarar vermesinden kaygı duyuyoruz. Uluslararası Ödemeler Bankasının raporuna göre 40’ın üstündeki ülke, ya kendi kripto parasını geliştirdi yada geliştirmeyi düşünüyor.”

Devletler bazında kripto paraların gelişimi devam ederken özel şirketler de bu konuda yoğun bir girişim furyası başlattı. Senatörlerin mektubunda “özel şirket” vurgusu akıllara ilk olarak Libra’yı getiriyor. Ancak bu alanda Libra tek başına değil. Son günlerde bir stabilcoin olan Tether’in işlem hacminin Bitcoin’i geride bıraktığını görüyoruz. Yine JPMorgan ve Intel bir ortaklık geliştirerek USDD coin isimli yeni bir stabilcoin geliştirdiklerini öğrendik.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Yeni bir stabilcoin JPMorgan ve Intel tarafından piyasaya sürülüyor

ABD’li senatörler ulusal kripto para için FED’e yaptığı baskı sonuçsuz kalmayacaktır. Gün geçtikçe yeni bir ülke yada yeni bir şirket kendi dijital parasını çıkaracağını duyuruyor. Muhtemelen FED, ulusal kripto para konusundaki tutumunu gözden geçirecektir.

Kaynak