BTC : 83435 ₺ ETH : 2894 ₺ XRP : 1.892 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.5928 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. SEC Bitcoin ETF karar tarihini Şubat’a erteledi

SEC Bitcoin ETF karar tarihini Şubat’a erteledi

SEC Bitcoin ETF karar tarihini Şubat’a erteledi
0

SEC Bitcoin ETF karar tarihini, yeniden değerlendirmek üzere 26 Şubat 2020’ye erteledi. Cuma günü yayınlanan belgeye göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); Wilshire Phoenix tarafından sunulan Bitcoin ve Hazine bonosu borsa yatırım fonu (ETF) teklifi hakkında bir karar vermeyi erteledi. Bilindiği üzere teklif ilk kez, bu yaz başlarında yapılmıştı.


SEC Bitcoin ETF karar tarihini erteledi

Tahvil piyasalarını düzenleyen kurumların başında gelen SEC, son iki yılda ondan fazla teklifi reddederek kendi bildiğini okumaya devam ediyor. Ajans, piyasa manipülasyonu ve gözetim paylaşımıyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Zira bir ETF’yi onaylamadan önce desteklenmesini istediği bu 2 alanın özellikle önemli olduğuna işaret ediyor.

SEC Cuma günü yaptığı açıklama ile Wilshire Phoenix başvurusuna dair değerlendirmelerini Şubat ayında yapacağını açıkladı. Kesin tarih de belli: 26 Şubat 2010

Wilshire Phoenix’in ETF hakkında açıklamaları

Wilshire Phoenix, bu endişeleri çözmenin bir yolunu bulduğuna inanıyor. Wilshire’ın kurucusu ve yönetici ortağı William Herrmann, Kasım ayında yaptığı bir röportajda; Şirketinin NYSE Arca ile birlikte verdiği teklifin çok yönlü olduğunu ve çizdikleri çerçevenin Bitcoin’i fiyat dalgalanmasına karşı koruduğunu söylüyor.

koinmedya_brave

Eğer dalgalanma (votality) artarsa, varlık fonu Bitcoin riskini azaltmak ve Hazine bonolarının riskini artırmak için kendini otomatik olarak yeniden dengeler. Dalgalanma düştükçe, Hazine bonosunun da riske maruz kalması azalıyor.

Şirket, bu endişeleri daha da gidermek amacıyla 18 Aralık’ta bir yorum mektubu hazırladı.

Herrmann’ın Cuma günü yaptığı açıklamada,  Mektupta, “ETF’nin yapısal ve temel olarak önceki Bitcoin ile ilgili ETP uygulamalarından nasıl farklı olduğunu ele aldığını” ifade ediyor.

Beş borsada; Coinbase, Kraken, itBit, Bitstamp ve Gemini yer alıyor ve bunlar bitcoin-ABD dolar piyasasının çoğunluğunu temsil ediyor. Borsalarda ayrıca referans oranın yöneticisi olan CME ve CF Benchmarks ile gözetim paylaşımı anlaşmaları da var.

SEC’in yakın vadede herhangi bir bitcoin ETF’sini onaylayıp onaylamayacağı belirsizliğini koruyor. SEC üyelerinin nihai karar zamanı belirsiz olsa da sonucun red çıkması büyük olasılık..

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayın.

 

Etiketler: