BTC : 63100 ₺ ETH : 1576 ₺ XRP : 1.231 ₺ LTC : 290.4 ₺ USDT : 6.916 ₺ XLM : 0.4672 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. SEC Başkanı sıkıştırmaya devam ediyor: Bitcoin’in yolu kapalı

SEC Başkanı sıkıştırmaya devam ediyor: Bitcoin’in yolu kapalı

SEC Başkanı sıkıştırmaya devam ediyor: Bitcoin’in yolu kapalı
0
huobi_koinmedya

SEC başkanı Jay Clayton yine kripto para destekçilerini azarladı. Daha iyi düzenlenmedikçe  Bitcoin’in yolu oldukça uzun söylemi endişeleri arttırdı.


Bitcoin’in yolu neden kapalı?

Bağımsız ajansın başkanı Delivering Alpha’da yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘Eğer yatırımcılar Nasdaq veya New York Borsası gibi yerlerle kripto para ticaretini aynı seviyede görüyorsa kesinlikle yanılıyorlar. Ticaretin daha iyi düzenlendiği bir yere varmak zorundayız. ‘

Bu sözler Clayton’un ilk defa ifade ettiği görüşler değil. BTC’nin yolu uzun ifadelerini farklı tarzda kullanan Clayton istikrarlı bir şekilde aynı şeyleri söylüyor aslında. Geçen yıl Kasım ayında da SEC başkanı Bitcoin fiyat manipülasyonu hakkında endişelerini değişik bir tarzla açıklamıştı:

‘Sizlere daha zor bir soru sorayım. Bu kadar düzenleme yapılmamış borsalarda işlemler yapılırken fiyatların belirgin şekilde manipülasyona uğramadığından nasıl emin olabilirsiniz? Bunun uygun bir ürün olduğu konusunda rahatlamamız için insanların bu soruya cevap vermesi lazım.’

Bitcoin ETF iptalleri

Clayton’un açıklamaları CBOE’nin VanEck/SolidX ETF başvuru iptali istemesinden hemen sonra geldi. Burdan da anlaşılıyor ki Bitcoin’in yolu ETF için daha çok uzakta. Bu gerçeği gören Clayton da ETF hayata geçmeden fiyat istikrarı ve aşırı volatilite sorunlarının çözülmesini oldukça zor görüyor.

koinmedya_brave

BKNZ:VanEck SolidX Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti

Bu ETF meselesini biraz açmakta fayda var. Gerçekten de ETF (Borsa Yatırım Fonu) tam hayata geçirilebilse ve SEC’den onay alsa Bitcoin’in yolu oldukça kısalacak. Çünkü volatilitesi azalmış ve istikrarlı fiyat hareketleri gösteren bir yatırım aracına dönüşecek olan Bitcoin’i herkes ister. Kurumsal yatırımcılar ve emeklilik fonları gibi devasa miktarlarda paraları yönetenlerin aradığı en önemli şeydir fiyat istikrarı.

ETF yani borsa yatırım fonları aynen hisse senetleri gibi borsada alınıp satılan fonlardır.  Bir endeks etrafında şekillenen ETF’ler yatırımcıya pek çok avantaj sağlar. Örneğin daha az komisyon oranları, esneklik ve içeriğinin uzmanlarca şekillenmesi bu faydalardan sadece birkaçı. Yani Bitcoin yatırımı yapmak isteyen çok kişi var ama yeterince bilgileri veya yatırım kapasiteleri yoksa ETF yatırım fonları tam da bu yatırımcılara uygun.

BKNZ:Bitcoin ETF yılan hikayesi 2019’da biter mi? Analistler tartışıyor…

koinmedya_brave

Bildiğiniz gibi VanEck ve SolidX de ETF’nin önemini çok iyi kavradıklarından sınırlı sayıda ETF’yi piyasaya sürmüştü. Aslında amaçları çok iyi niyetliydi. SEC’e sistemin ne kadar sorunsuz çalışacağını göstereceklerdi. Fakat sonuç hüsran oldu ve ETF bir başka bahara kaldı.

BKNZ:VanEck SolidX Bitcoin fonu hayal kırıklığı yarattı

Kaynak

Etiketler: