BTC : 62800 ₺ ETH : 1564 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 285 ₺ USDT : 6.891 ₺ XLM : 0.4646 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Satoshi Nakamoto izleri Monero’ya pump yaptırdı

Satoshi Nakamoto izleri Monero’ya pump yaptırdı

Satoshi Nakamoto izleri Monero’ya pump yaptırdı
0
huobi_koinmedya

Monero’ya pump yaptıran ilginç bir söylenti ortaya atıldı. Bitcoin ve Monero whitepaperları arasındaki benzerlik akıllara Nakamoto’nun gizemli kişiliğini getirdi.


Satoshi Nakamoto Etkili Monero Pump

Monero (XMR) dün %10 oranında artış gösterdi. Toplam büyüklüğü bir günde 90 milyon dolar artarak 940 milyon dolara ulaştı. XMR değeri ise 54.19 dolara kadar yükseldi.

Monero geçtiğimiz ay coinlerin piyasa büyüklük sıralamasında 14. sıradan şu anki yeri olan 12.liğe yükseldi. Bu yükselişin sebebi Mart ortasında gerçekleşen kripto çöküşünden en son etkilenen coini Monero olması. Düşüş trendine en son katılan Monero, ilginç bir şekilde, ilk ayağa kalkan coinlerden biri oldu. Bu manada son derece sağlam bir duruşa sahip olduğunu belirtmek gerek.

Coinmarketcap ilk 40 listesine baktığımızda en çok yükselen kripto paranın XMR olduğunu görüyoruz. Bu yükselişin ardındaki gerçek neden henüz tam belli olmasa da aranan etmen geçtiğimiz gün yayınlanan bir raporda kendini belli ediyor olabilir. Bu rapora göre Monero, bizzat Satoshi Nakamoto’nun ellerinden çıkmış olabilir.

koinmedya_brave

Stilometri, belli bir yazıdaki kelimelerin karakteristiği ve zarf/bağlaç gibi cümle öğelerinin kullanım sıklığını göz önünde bulundurarak edebi analiz yapılmasını sağlar. Monero ve Bitcoin whitepaperları arasında yapılan stilometri analizinde ilginç benzerlikler göze çarpıyor.

Rapor bize Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto ile Monero kurucusu Nicolas van Saberhagen’ın aynı kişi olabileceğini gösteriyor. Nicolas van Saberhagen isminin gerçek isim olmadığı, bir rumuz yani takma isim olduğu biliyor.

Bu söylenti bir kripto paraya ani pump yaptırabilir mi? Evet yaptırabilir. Söz konusu kripto para küçük piyasa hacmine sahip bir proje olsa artış miktarı çok daha büyük olabilirdi. Ancak toplam büyüklüğü 1 milyar dolara yakın bir projedeki ani yükseliş oranı daha mutedil seviyede kalacaktır. Şimdilik artış seviyesi %10 civarında kaldı.

Buna mukabil kripto piyasası genel görünümünün yükseliş yönlü olduğunu belirtmek gerek. Genel tablo fiyatların %3 ila %7 arasında yükseliş gösterdiğini işaret ediyor.

koinmedya_brave

Söz konusu rapora ulaşmak için Tıklayın

Monero hakkında daha fazlası için Tıklayın