BTC : 81660 ₺ ETH : 1.765 ₺ XRP : 44.63 ₺ LTC : 7.633 ₺ USDT : 348 ₺ XLM : 0.2318 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya’da ICO Yatırımlarının % 50’si Ponzi Şirketlerine Aktı.

Rusya’da ICO Yatırımlarının % 50’si Ponzi Şirketlerine Aktı.

Rusya’da ICO Yatırımlarının % 50’si Ponzi Şirketlerine Aktı.
0
Rusya’da ICO yatırımlarının %50’sinin piramit yapılara girmesi, düzenleyicilerin daha sert tedbirler almasına yol açabilir. ICO’lar geçen yıl Rusyada toplam 300 milyon dolar fon toplamayı başardılar. Bu yıl  1-1.5 milyar dolar fon toplanması bekleniyor.

 

Sektörün Popüler Olması Dolandırcıların İştahını Kabartıyor.

Ülkedeki kripto para topluluğunu temsil eden Rus Kripto Para ve Blockchain Derneğine (RACİB)göre, Rus pazarı küresel ICO pazarının %10 nu oluşturuyor ve kriptoya ilgi her gün artıyor. 2018 yılında ICO hacminin 1.5 milyar dolar olması bekleniyor.

2017 yılında 150 milyon doların piramit yapılara gitmesi, RACİB’in token satışı yoluyla mali dolandırıcılık yapan şirketlere karşı mücadele planı hazırlamasına neden oldu.

RACİB Rusya’da ICO adı altında hortumlanan paranın çok büyük olduğunu, ülkenin bu kaybolan fonlardan yararlanması gerektiğini düşünüyor. Ancak mücadele planında dikkatli olunması gerekiyor. Dernek başkanı Putin’e yazdığı mektupta yasal düzenlemerin sert olması, Rus kripto para şirketlerinin yurt dışında, daha elverişli ülkelere kaçmasına neden olabilir uyarısında bulundu. RACİB bir yandan yasal düzenlemeler konusunda devlet yetkililerine danışmanlık yaparken diğer taraftan, gerçek ICO’ları sahtelerden ayıracak ICO standartlarını hazırlamaya çalışıyor

koinmedya_brave

Bu ciddi bir paradır ve Rus kripto topluluğu ülkenin bundan faydalanması gerektiğine inanmaktadır. İki büyük faktör bu yatırımları olumsuz etkileyebilir ve RACIB her iki cephede aktif olarak çalışır. Aşırı düzenleme, Rus şirketlerini, kripto işi için daha elverişli bir iklime sahip bölgeleri aramaya zorlayabilir. Dernek, Başkan Putin’e hitaben bir raporda bu konuda uyardı. RACIB ayrıca yatırımcıların gerçek ICO’ları hileli programlardan ayırmasına yardımcı olmak için bir “ICO standardı” hazırlıyor.

Rusaya'da ICO Yatırımların % 50'si Ponzi Şirketlerine Aktı.

İzvestianın haberine göre Rusya’da ICO girişimlerininde çalışan bütün ekip üyelerinin güvenirliliği de dahil olmak üzere bir çok kriterden geçmeleri sağlanacak. RACİB ICO girişiminde bulunan şirketlerin mutlaka bir web sayfasına sahip olmalarını sağlayacak. Dernek girişimlerin White Paper (proje içeriği) ve road map (yol haritası) proğramlarını denetleyecek. Startup şirketlerinin minimum kazanç oranını belirtmeleri istenecek. RACİB’in bu denetlemeleri tamamen öz denetim çabaları ve oluşturulan standar, Devlet tarafından hazırlanan düzenlemelerden bağımsız olacak.

Daha önce sektörle ilgili iki yasa tasarısı hazırlandı. Bu tasarılar rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma’ya sunuldu. Taslaklar, ”Dijital finans varlık hakları” ve ”dijital para” başlığını kapsıyor. Bu iki değişiklik için Rus medeni kanununda değişikliğe gidilecek.

Yetkililer, Öz Düzenlemelerin Gerekli Olduğunu Düşünüyor

Parlamento Mali Piyasası Komitesi başkanı Anatoliy Aksakov, Rusya’da ICO sektörünün belli bir düzeyde kendini denetlemesine katılıyor. Hazırlanan yasa taslağının genel çerçeve oluşturacağını söyleyen Aksakov, öz düzenlemeler ile detaya girilebileceğini söyledi. Bazı uzmanlar Rusaya’da ICO projelerine sadece ”nitelikli yatırımcıların” girmesi gerektiğini düşünüyor. Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Başkanlığı’ndan Teimuraz Vashakmadze, “Vatandaşlar, bir proje hileli olabileceği için değil, aynı zamanda kripto paraları çok iyi bilmediklerinden  dolayıda  para kaybedebilirler” dedi. Kripto para yatırımlarının  oldukça riskli olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Rusaya'da ICO Yatırımların % 50'si Ponzi Şirketlerine Aktı.Piyasa katılımcıları tarafından yapılan açık ve şeffaf öz-denetim, bu sektördeki sahtekarlığı en aza indirmeye yardımcı olacak. Fakat bunu yetersiz görenler de var, FBK Grant Thornton Stratejik Analiz Enstitüsü Müdürü Igor Nikolaev. Ancak, bunun piyasadaki sorunları tamamen ortadan kaldırmasını bekleyemeyiz dedi. Nikolaev, kripto para potansiyelinin, merkez bankalarının bir ödeme aracı olarak kabul etmedeki isteksizliğinden dolayı yaygınlığının sınırlı olacağı görüşünde.

 

Haberi beğendiyseniz PAYLAŞMAYA ne dersiniz?

Etiketler: