BTC : 82701 ₺ ETH : 1.869 ₺ XRP : 46.03 ₺ LTC : 7.688 ₺ USDT : 359 ₺ XLM : 0.2447 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya stabil coini test etmeye başladı

Rusya stabil coini test etmeye başladı

Rusya stabil coini test etmeye başladı
0

Devlet destekli stabil coinlerin son birkaç ay içinde arttığı görülüyor. Bu alanda öncü ülkelerden  Rusya stabil coini ihracı konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Ülkenin merkez bankasının, düzenleyici bir sanal alanda gerçek varlıklarla desteklenen dijital parasını test etmeye başladığı bildirildi.


Rusya stabil coini testlerine başladı

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina geçtiğimiz günlerde bankanın dijital varlıklara yönelik planları ve eylemleri hakkında konuştu. Nabiullina, gerçek varlıklara endeksli dijital token ihrac etmek isteyen şirketler için özel olarak tasarlanmış bir düzenleyici sanal alanda, Rus stabil coini test etmeye başladıklarını belirtti.

Nabiullina, nihai ürün halka sunulmadan önce, bunun tam olarak ne işe yarayabileceğini ve kullanıcılarına nasıl fayda sağlayabileceğini bilme sorumluluğuna sahip olduklarını belirtiyor:

“Her şeyden önce, örneğin, anlık ödeme sistemlerine kıyasla, vatandaşlarımız ve iş dünyası için avantajlarının ne olacağını anlamamız gerekiyor. Çünkü Rus stabil coini finansal piyasa yapısında ciddi değişikliklere yol açabilir, örneğin mevduat çıkışları ve fonların yeniden dağıtımı gibi.”  

koinmedya_brave

Ancak Başkan, Rusya’daki kripto paraya olan ilginin son birkaç yılda azaldığını da belirtiyor. Yine de, pek çok insanın Rusya stabil coini umuduna hala güçlü bir şekilde inandığını ve bunun “hükümet müdahalesi olmadan özel para sistemi yaratılması” beklentisi yarattığını da sözlerine ekliyor.

2019 – Devlet destekli stabil coinlerin yılı

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) Facebook’un Libra adı verilen stabil coini açıklamasının ardından dikkat çekmeye başladı.

Bu yılın başlarında Mark Zuckerberg, Libra’nın küresel ödemeler için kullanılacağını ve “ona kullanım değeri vermek üzere tasarlanmış bir varlık rezervi” tarafından destekleyeceğini söyledi. Düzenleyiciler ve izleme örgütlerinin sert tepkilerine rağmen, Facebook’un projesi istemeden yeni bir trend başlatmış olabilir.

Rusya’nın süper güç komşusu Çin, CBDC’yi ilk düşünen ülkeler arasındaydı. Planlanan Kasım lansmanı gerçekleşmese de, Çin Halk Bankası’nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı, yakın zamanda bir devlet destekli dijital varlığın geldiğini söyledi. Ayrıca halkın anonimlik ihtiyacının karşılanacağına dair güvence verdi. Bununla birlikte stabil coin aynı zamanda kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlere karşı da koruma sağlayacak.

Yakın zamanda başka bir örnek ise Avrupa Birliği’nin girişimleri. Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde devlet destekli stabil coin için önerilen resmi bir taslak belge yayınlandı.

İlgili: Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Kaynak