BTC : 68.09 ₺ ETH : 2.205E-5 ₺ XRP : 32.39 ₺ LTC : 0.06996 ₺ USDT : 4.2 ₺ XLM : 16.25 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya dolaylı yollardan koin ve token’ları dijital hak olarak tanımladı

Rusya dolaylı yollardan koin ve token’ları dijital hak olarak tanımladı

Rusya dolaylı yollardan koin ve token’ları dijital hak olarak tanımladı
0

Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı bir kararla dolaylı olarak Bitcoin ve kripto paraları “dijital hak” olarak tanımladı. Yani Rusya hukuk sistemin koin ve token’ları dijital hak olarak tanımlamış oluyor.


Rusya Yüksek Mahkemesi koin ve token’ları dijital hak olarak tanıdı

Devletler bazen farklı yollardan da olsa Bitcoin ve dijital varlıkları kabul etmek zorunda kalıyor. Birçok devlet, dijital varlıklara yasal bir statü vermekten çekinmesine rağmen dolaylı yollardan Bitcoin gibi dijital varlıkları ödeme aracı olarak kabul edebiliyorlar. Örneğin Bitcoin üzerinden elde edilen gelirlere vergi tahakkuk ettirebiliyorlar. Dolaylı yollardan da olsa Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul eden devletlerden birisi de Rusya oldu.

Rusya Yüksek Mahkemesi, Bitcoin ve kripto paraların yolsuzluk ve rüşvet ödemelerinde kullanılabilecek bir ödeme aracı olabileceğini kabul etti. Bitcoin.com’dan yazar Lubomir Tassev’in iddiasına göre kamu organlarının bu çeşit adımları, farklı bir niyette olmalarına rağmen kaçınılmaz olarak kripto paralara meşruiyet ve legal bir statüsü kazandırıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yazılım destekli teminatlı ekonomi çağını başlatıyor

koinmedya_brave

Bitcoin ve kripto paraların finansal piyasalara getirdiği yenilik sayesinde finansal ödemeler ve transferler hızlı, güvenli ve ucuz biçimde gerçekleşiyor. Ancak bazı kullanıcılar, kripto paraların kullanımını sömürerek kötü ve illegal işlemlerinde kullanabiliyor. Benzer durum fiat paralar için de geçerli.

Rusya Yüksek Mahkemesi, Rus hukuk sisteminde koin ve token kavramlarını “dijital hak” olarak tanımladı. Bu tür dijital varlıkların ise fiat para, mülk ve diğer finansal varlıklarda olduğu gibi rüşvete konu olabileceğini açıklığa kavuşturdu.

Rusya otoriteleri kripto paralar konusunda regülatif bir çerçeve oluşturuyor. Bu süreç içerisinde Bitcoin ve kripto paralarla ilgili bazı işlemler Rusya’da yasaklandı. Buna rağmen Rusya, Bitcoin ticareti ve madenciliğinden elde edilen gelirlerden yüzde 13’e varan vergi tahakkuk ettiriyor.

Lütfen Bkz: Özbekistan Bitcoin ve kripto paraları yasaklıyor

Sonuç olarak koin ve token’lar, Rus hukuk sistemine “dijital haklar” tanımlaması ile dolaylı da olsa girmiş bulunuyor.

Kaynak