BTC : 66100 ₺ ETH : 1641 ₺ XRP : 1.383 ₺ LTC : 320.6 ₺ USDT : 6.744 ₺ XLM : 0.5548 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Rusya, Bitcoin’e el koyma yasası getiriyor

Rusya, Bitcoin’e el koyma yasası getiriyor

Rusya, Bitcoin’e el koyma yasası getiriyor
0
huobi_koinmedya

Bitcoin’e el koyma yasası geliyor. Rus hükümeti yeni bir yasa tasarısı önerdi. Eğer geçerse, güvenlik güçleri zanlıların Bitcoin cüzdanı ve BTC içeren donanımlarına el koyabilecek.


Rusya, Bitcoin’e el koyma yasası getiriyor

Rusya İçişleri Bakanlığının yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Haberlere göre eğer bu tasarı yasalaşırsa, Rusya güvenlik güçleri Bitcoin ve diğer kripto varlıklara el koyma yetkisine sahip olacak. Rus medyasından RBC’nin verdiği bilgiye göre, bu yasanın ise 2021 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni yasa özellikle polise, suç işlediği düşünülen kişilerin bilgisayar, sabit diskler ve kripto para cüzdan ve adresleri içerdiği düşünülen mobil cihazlarına el koyma yetkisi veriyor. Bundan sonra ise yetkililer bu cihazlar üzerinde incelemeler yapabilir ve içeriğinde cüzdan ve kripto paralar olup olmadığına bakabilirler.

Bu yasa ayrıca Rus güvenlik güçlerine kripto para borsa hesaplarının peşinden gitme izni de verecek. Eğer bir zanlıya ait aktif cüzdan bulunursa, o zaman yetkililer bu hesabın dondurulmasını talep edebilir. Ayrıca bu cüzdandaki kripto paraların hükümet kontrolündeki cüzdana aktarılmasını da talep edebilir. Rusya İçişleri Bakanlığı dışında Rusya Başsavcılığı Ofisi, Gümrük Kurumu, Adalet Bakanlığı ve Federal Mali İzleme Servisi önerilen de bu yasa tasarısını destekliyor.

koinmedya_brave

Rusya’nın kripto ile ilgili bir çok planı var. 2017’de hükümet, ülke ulusal parasının bir dijital versiyonu olacak “Kripto Ruble” çıkarma planlarını duyurmuştu. Rusya Telekomünikasyon Bakanı Nikolai Nikiforov o zaman yaptığı açıklamada, devlet destekli kriptonun oluşturulmasının Rusya’ya Avrupalı komşuları ve rakipleri üzerinde bir rekabet gücü vermesi amaçlı olduğunu söylemişti.

Bu açıklamalara rağmen Rus lider Vladimir Putin, Bitcoin gibi kripto paraların yol açabileceği sorunlar konusunda sık sık görüşlerini dile getiriyor. Putin, dijital paraları suç işlerini kendine çeken bir mıknatıs olarak adlandırmıştı. Ayrıca yakında tüm kripto işlemlerinin Rusya’da yasaklanacağını söylemişti.

Kaynak

Etiketler: