BTC : 63068 ₺ ETH : 1580 ₺ XRP : 1.231 ₺ LTC : 289 ₺ USDT : 6.906 ₺ XLM : 0.4663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Rus menşeli altın tabanlı altcoin, ABD dolarının tahtını sarsabilir mi?

Rus menşeli altın tabanlı altcoin, ABD dolarının tahtını sarsabilir mi?

Rus menşeli altın tabanlı altcoin, ABD dolarının tahtını sarsabilir mi?
0
huobi_koinmedya

Rus menşeli altın tabanlı altcoin, Amerikan dolarına zor anlar yaşatabilir. Rusya, diğer ülkelerle sınır ötesi ticaretinde kullanılmak üzere altın tabanlı kripto para konusunu araştırmaya devam ediyor.


Rus menşeli altın tabanlı altcoin ABD Doları’nı tahtından edebilir

ABD’den ağır yaptırımlar gören Rusya’ya, bir değer saptanmış kripto parayı kullanmak, ticaretin standardı haline gelen ABD Doları’nı kullanmamak seçeneği sunacaktır.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Vladimir Gutenev, dijital bir varlık oluşturmak teklifinde bulundu. Gutenev ayrıca bu dijital varlığın değerinin altına bağlanması durumunda kripto paralarda görülen sorunları da çözeceğini düşünüyor. Tabii böyle bir dijital para stabil coin olarak kabul edilecektir.

koinmedya_brave

İlgili: Rosneft CEO’su: Kripto paralar gelecekte petrol ticaretinde kullanılabilir

Rusya, ABD Doları hegemonyası ile mücadelede altın rezervi oluşturmada başarılı oldu. Bu rezervinin artırması Rusya’nın döviz çeşitlendirmesi ve ABD Doları’na güvenmeyi azaltmada işe yaradı. Bu son zamanlarda Rusya’nın ulusal politikası haline geldi.

Rusya merkez bankası Mayıs’ta yaptığı açıklamada, altın rezervlerinin 492 milyar dolara ulaştığını bildirmişti.

Sahip oldukları varlıkları tokene dönüştürmeleri ve dijitalleştirmeleri, altın rezervlerini daha özgürce ve daha güçlü bir şekilde kullanma imkanı sunacaktır. Ancak, merkez bankaları tarafından çıkarılan kripto paralar bir dirençle karşılaşıyor.

koinmedya_brave

İlgili: Rusya, Çin sınırına kripto finans merkezi kurmayı planlıyor

Rusya Merkez Bankası (RMB) Başkanı Elvira Nabiullina, yaptığı açıklamada, “Ortak ticarette altına bağlanan bir kripto para kullanmayı düşünüyoruz. Ancak, benim görüşüme göre ülkeler arası ticaretin ulusal para birimleri ile yapılması daha önemlidir.” dedi.

Nabiullina, RMB’nin bu kripto paranın Rusya’nın para sistemi içinde piyasaya sürülmesi konusunda emin olmadığını söyledi. Ancak ona göre volatilite içermeyen dijital varlığın fikri çok caziptir.

İlgili: BMW ve Opel Romanya bayisi Bitcoin kabul etmeye başladı

Rusya şu an ABD yaptırımları ile karşı karşıyadır. Bundan dolayı da ABD Doları konusunda sıkıntı yaşıyor. Rusya başarılı bir şekilde altın tabanlı bir kripto para piyasaya sürebilirse bu hem ticarette işlerini kolaylaştıracak, hem de ABD dolarına olan bağımlılığını azaltacaktır.

Kaynak