BTC : 82248 ₺ ETH : 2765 ₺ XRP : 1.837 ₺ LTC : 351.6 ₺ USDT : 7.666 ₺ XLM : 0.5653 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Rus istihbaratı FSB’nin 450 milyon dolarlık kayıp Bitcoin ile bağlantısı

Rus istihbaratı FSB’nin 450 milyon dolarlık kayıp Bitcoin ile bağlantısı

Rus istihbaratı FSB’nin 450 milyon dolarlık kayıp Bitcoin ile bağlantısı
0

Daha öncede kara para aklama iddiaları ile gündeme gelen tartışmalı kripto borsasında ortadan yok olan kayıp bitcoin nerede?


Kayıp Bitcoin iddiaları ile Rus istihbaratının kesişimi

Rusya’nın Fedaral Güvenlik Servisi’nin (FSB) tartışmalı bir kripto borsası olan Dünya Borsa Hizmetleri’nde (World Exchange Services: WEX) ortadan kaybolan 450 milyon Dolar ile ilişkili olduğu iddia ediliyor.

Tartışmalı Borsa WEX/BTC-e

Rusya merkezli kripto para borsası olan WEX, 2018 yılının sonlarına doğru iflas etmişti. WEX kara para aklama suçlamalarının ortasında yüz milyonlarca Dolar değerindeki Bitcoin ve diğer kripto para varlıklarının ortadan kaybolması olayı ile gündeme gelmişti. 15 Kasım’da BBC tarafından yayınlanan rapora göre, Rusya’nın istihbarat ajansı FSB kayıp varlıkların zimmete geçirilmesi konusunda aktif bir rol oynamış olabilir.

Daha öncesinde BTC-e olarak bilinen WEX, kapanmadan önce 2017 yılında uluslararası otoriteler tarafından kara para aklama eylemleri ile ilişkili olduğu iddiaları ile gündeme gelmişti. Borsanın yöneticisi olduğu iddia edilen Alexander Vinnik, borsanın kurulduğu 2011 yılından beri kripto para birimleri aracılığıyla 4 milyar Dolardan fazla kara parayı aklamakla suçlanmış ve tutuklanmıştı.

koinmedya_brave

Yılın başında PwC tarafından hazırlanan raporda şunlar ifade ediliyordu:

“WEX’in en çok bilinen yanı 4 milyar Dolardan fazla kara para aklama işine karışmış olması. Bununla birlikte Blue Athena olarak PwC tarafından takip edilen tehditçilerin faaliyetlerini kolaylaştıran varlık transferleri de WEX tarafından yapılıyor. Ayrıca 2014 yılından beri tüm fidye yazılım ödemelerinin % 95’i yine WEX tarafından gerçekleştiriliyor.”

FSB’nin Kripto Para Fonları

BBC’nin raporuna göre, WEX/BTC-e’nin kurucu ortaklarından Alexey Bilyuchenko, 2018 yılında FSB istihbarat örgütünün üyeleri tarafından müşterilerin dijital cüzdanları hakkında bilgi vermeye zorlandığını ifade ediyor. FSB’nin bu yolla borsada bulunan 450 milyon Dolardan fazla bir miktarı zimmetine geçirdiği iddia ediliyor.

BBC iddialarını bir ses kaydına dayandırıyor. Bu ses kaydında bazı şahıslar tarafından WEX’in FSB’nin kontrolü altına alınmasının önemi tartışılıyor. Tartışan şahıslar arasında şu anda ABD yaptırımları altında olan eski Kremlin Rus milyarderlerinden biri de bulunuyor. Şahıs BBC tarafından Konstantin Malofeev olarak tanıtılıyor.

Raporda iddia edildiğine göre Bilyuchenko, WEX borsasını kapatması için birçok defa tehdit içerikli mesajlar aldı. Rapora göre Mayıs 2018’de WEX’in kurucu ortaklarından biri olan Bilyuchenko, Moskova’da bulunan FSB birimine götürüldü. Ve burada üç gün boyunca sorgulandı. İddiaya göre Bilyuchenko borsa kullanıcılarının varlıklarına erişimle ilgili ayrıntılı bilgileri içeren flash belleği burada FSB üyelerine teslim etti.

Bilyuchenko’ya göre, WEX müşterilerine ait paralar FSB istihbarat örgütünün Rusya fonlarına transfer edildi. WEX’in 2018 yılının sonlarına doğru tamamen kapanmasından önce, bahse konu verilerin teslim edilmesinden birkaç ay sonra, WEX müşterilerin hesaplarını dondurdu.

Kaynak