BTC : 1.794 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 67.6 ₺ LTC : 0.0007956 ₺ USDT : 341 ₺ XLM : 524.8 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Robinhood, komisyonsuz kripto para alım satımı işlemi sunacak

Robinhood, komisyonsuz kripto para alım satımı işlemi sunacak

Robinhood, komisyonsuz kripto para alım satımı işlemi sunacak
0

Robinhood Fırsatı Gördü

Hisse senedi piyasasında komisyonsuz işlem yapılabilmesine imkan tanıyan finans uygulaması Robinhood; aynı şekilde komisyonsuz kripto para ticareti hizmeti de vermeye başlayacağını duyurdu.

ABD’nin bir numaralı kripto para borsası olan CoinBase’in yüzde 1.5-4 arasında komisyon aldığı düşünüldüğünde  Robinhood CoinBase ve diğer borsalar için bir tehdit oluşturabilir.

Şubat ayında ilk işlemlere başlamayı planlayan şirket, ilk olarak sadece Bitcoin ve Ethereum alım satımında aktif rol alacak. Ancak Litecoin ve Ripple dahil 14 kripto para için de fiyat takibi ve fiyat uyarıları gibi özellikler platformda bulunacak.

Robinhood’un kurucu ortaklarından olan Vlad Tenev, yakın zamanda bu alanda kar elde etmeyi planlamadıklarını söyledi. Şirketin değerinin artan kullanıcı sayısı ve daha iyi hizmet almaya başlayan kullanıcıların sadakatinden geldiğini belirtti.

Robinhood’u Takip Edin

Kripto para ticareti girişimlerinin ilk yatırımcıları her zaman sorgulanır olmuştur. Ama beşinci yılını dolduran Robinhood, Andreeessen Horowitz de dâhil bir çok büyük yatırımcılardan yatırım aldı.Sonunda 176 milyon dolar toplamayı ve değerini 1.3 milyar dolara çıkarmayı başardı. Robinhood’un asıl planı kripto para yatırımcılarını vadeli sözleşmeler ile bağlamak gibi görünüyor. Ayrıca kullanıcılar, 6-200 dolar arasında bir aidat ödeyerek 1.000-50.000 dolar arası işlemlerde kullanılmak üzere fon alabiliyorlar.

koinmedya_brave

Robinhood’a bağlı banka hesabında anında 1000 dolar aktarım yapabiliyorsunuz. Gold üyeliklerde daha fazla-. Anında hesaba para geçmesi sayesinde, küçük işlemlerde gecikmelerden dolayı yaşanabilecek zararlar ortadan kalkıyor. Alış veya satış emri verdiğinizde, uygulama birçok kripto para borsasından fiyatları alarak sizin için en uygun fiyatı tahmini olarak getiriyor.

Zaman içerisinde ekonomik modeller ve ölçekler uygulayarak her seferinde daha iyi alış-satışlar yapabilmenize olanak tanıyor. Verdiğiniz bir emir gerçekleşemez ise (çok hızlı yükseliş-düşüş, az derinlik gibi nedenler) tekrar o fiyata gelmesini bekliyor. Veya sizi durumdan haberdar ediyor. Bu özelliklerin yanında limitli emirler de verebiliyorsunuz.

Önemli Kripto Paralarla Başlıyor

Uygulama tarafından desteklenen kripto para birimleri: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin-Cash, Litecoin, Ripple, Ethereum-Classic, Zcash, Monero, Dash, Stellar, Qtum, BitcoinGold, OmniseGo, NEO, Lisk ve DogeCoin.

Uygulama şimdilik ABD’de California, Massachusettes, Misuri, Montana ve New Hempshire gibi pilot eyaletlerinde hizmet veriyor olacak. Daha sonra hizmet alanı daha da genişleyecek. Kripto para ekosisteminde Bitcoin ve Ethereum’un en olgunlaşmış kripto paralar olduğuna inandıklarını söyledi. Ve şimdilik sadece bu ikisinin ticaretini destekleyeceklerini belirten Tenev, daha sonraki zamanlarda diğer kripto para birimlerini de platforma dahil etmek için çalışmalar sürdürdüklerini ekledi.

Yeni gelen kripto para ticareti ile birlikte Robinhood da bir dizi güvenlik önlemi için altyapısı çalışmalarına başladı. İki aşamalı onay entegrasyonun yanı sıra kimlik tespit uygulamaları ile entegrasyon da onay sürecine dahil edilmesi planlanan güvenlik onlemleri arasında. Hatırlanacağı üzere son dönemde kripto para borsaları hackerların bir numaralı hedefi haline geldi. Robihood’da yaptığı bu girişim ile kendini hackerların hedef tahtasına dahil etmiş gibi görünüyor.

Zira herhangi bir hackleme veya bireysel müşterilerden fonların çalınması gibi bir olay yaşanması durumunda. Şirketin fintech olarak yıllar içinde oluşturduğu itibarını yerle bir edebilir. Ama yine de kripto para borsalarına olan büyük talep şirketi bu riski almaya ikna etmiş görünüyor. Hali hazırdaki yüz bin kullanıcısı sürekli olarak uygulama içinde kripto para alış-satışı yapıp yapamayacaklarını soruyor.

Firmanın yaptığı bir ankette kullanıcılarının yüzde 95’i kripto borsası özelliği geldiğinde kesinlikle bu özelliği kullanacaklarını belirtiyor. Yakın zamanda kendi isimlerine olan benzerlik ile rakip marka oluşturan Cobinhood adlı şirket çıktıkları ICO ile 10 milyon dolar toplamayı başarmıştı.

Başarılı Olması Bekleniyor

Mühendislik ekiplerinin geliştirdiği sistemler aracılığıyla komisyonsuz hisse senedi alış-satışına imkan tanıyan şirket, pazarlama masrafları ve işletme giderleri için işlem başına 6 dolar alan Scottrade ve E*trade gibi uygulamalar karşısında bu özelliği ile tabiki tercih nedeni oluyor. Robinhood işlemlerinde 100 milyar dolara ulaştı ve işlem ücreti almayarak kullanıcılarının toplamda 1 milyar dolar tasarruf yapmalarını sağladı.

Kaynak: Reuters

Etiketler: