BTC : 63600 ₺ ETH : 1653 ₺ XRP : 1.367 ₺ LTC : 300.6 ₺ USDT : 6.888 ₺ XLM : 0.6231 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple’dan Libra’ya merkeziyetsizlik eleştirisi

Ripple’dan Libra’ya merkeziyetsizlik eleştirisi

Ripple’dan Libra’ya merkeziyetsizlik eleştirisi
0
huobi_koinmedya

Ripple’dan Libra’ya merkezli yapısı ile ilgili eleştiri geldi. Üst düzey bir Ripple yetkilisine göre Libra “duvarlı bir bahçe” gibi. Giriş ve çıkışları zorlaştıran kapalı bir sistemi var. Ripple ise tam tersi bir yapıya sahip.


Ripple’dan Libra’ya “kapalı sistem” eleştirisi

Sosyal medya devi Facebook’un Libra’yı duyurmasında bu yana, kripto meraklıları ve sektör firmaları, projeyi yoğun bir şekilde inceledi. Bu konudaki en büyük korku ise Libra’nın kripto paralar ve blockchainin merkezsiz yapısına uygun olmayacağı ile ilgili.

Ripple Labs’ten bir yetkiliye göre bu korkular asılsız değil.

Libra “duvarlı bir bahçe”, Ripple değil

Geçen hafta CNBC’ye konuşan Ripple’ın kıdemli başkan yardımcısı Marcus Treacher, Libra’nın en başlıca sorununun her tarafı kapalı “duvarlı bahçe” gibi bir sisteme sahip olması olduğunu söyledi. Başka bir deyişle, ona göre Facebook’un kripto para projesi kapalı bir sistem, kullanıcı ya da düğümlerin giriş ve çıkışlarını zorlaştırıyor.

koinmedya_brave

Her ne kadar bugün internetin büyük bir bölümü böyle duvarlı bahçelerden oluşsa da, blockchainin yükselişi kontrollü merkezi otoritelerden kurtulmayı ve uzaklaşmayı hedefliyor.

Treacher, konuşmasının devamında Ripple’da bu tür engellerin olmadığını ve “duvarsız bir bahçe” gibi olduğunu savunuyor. Ona göre, Ripple “sınırları olmayan” ve “teknolojiyi kullanmak isteyen oyuncuları bir birine bağlayan” bir ağ.

Haksız sayılmaz

Tabii, Treacher’in Ripple Ledger’in kamuya açık yapısı ile ilgili söyledikleri tartışmaya açık. Ancak yine de Libra ile ilgili söylediklerinde pek de haksız sayılma. Hatta bu konuda çok haklı.

Başlangıçta, tabii eğer başlarsa, Libra ağı şirketler tarafından işletilen düğümler (node) tarafından yönetilecek. Bu şirketler arasında şu an Visa, PayPal, Uber, Spotify, Coinbase, Mastercard, Booking Holdings gibi sektörünün devleri var. Diğerleri de yine yatırım grupları ve kripto para yanlısı şirketlerden oluşuyor.

koinmedya_brave

Ripple'dan Libra'ya merkezi yapısı ile ilgili eleştiri geldi. Üst düzey bir Ripple yetkilisine göre Libra “duvarlı bir bahçe” gibi. Giriş ve çıkışları zorlaştıran kapalı bir sistemi var. Ripple ise tam tersi bir yapıya sahip.

 

Bu şirketlerden oluşan Libra Birliği’nin amacı, zamanla ağı merkezsiz yapıya kavuşturmak. Tahminlere göre bu konsensüs modelini yavaş yavaş Bitcoin ya da Ethereum’daki gibi bir modele dönüştürmekle yapılacak.

Libra ya da haleflerinden birinin aldığı şekil ne olursa olsun, analistler, bunların yalnızca kripto para birimlerinin, özellikle de Bitcoin’in benimsenmesinin iyileştirilmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Kaynak