BTC : 64825 ₺ ETH : 1620 ₺ XRP : 1.378 ₺ LTC : 315.6 ₺ USDT : 6.749 ₺ XLM : 0.544 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Ripple neden düşüyor? Acı gerçeklere hazır mısınız?

Ripple neden düşüyor? Acı gerçeklere hazır mısınız?

Ripple neden düşüyor? Acı gerçeklere hazır mısınız?
0
huobi_koinmedya

Ripple neden düşüyor? Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto paranın fiyatının başı dertte. XRP, ATH değerinden yüzde 94 geride. Messari’nin verileri bunun sebeplerine ışık tutuyor.


Ripple neden düşüyor?

Ripple XRP son iki yıldır kötü bir performans sergiliyor. Diğer yüksek değerli kripto paralar toparlanmaya çalışırken, XRP büyük oranda onların gerisinde kalıyor. Tabii durum böyle olunca 2020’nin ilk çeyrek verilerine göre TOP 20 kripto para arasında en kötü performansa sahip coin de XRP oldu.

San Francisco merkezli finans ve teknoloji şirketi Ripple’ın kripto parası XRP şu an 0.20 dolar civarında ve Ocak 2018’de kaydettiği tüm zamanların en yüksek değerinin yüzde 94 gerisinde işlem görüyor. Kripto veri ve araştırma platformu Messari, bu felaket performansın arkasındaki sebepleri araştırdı.

Messari’ye göre XRP fiyatının en büyük sorunlarından biri çok şişmiş arz ve dolaşım miktarı ile ilgili. Çünkü bunun sonucunda, yüksek değerli coinler arasından en yüksek enflasyona Ripple XRP sahip.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel Ripple Teknik Analizi: XRP’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Yüzde 20.5 ile XRP enflasyonu endişe verici

Messari’nin paylaştığı veriler, geçen sene ile kıyaslandığında şu an dolaşımda yüzde 20.5 daha fazla XRP olduğunu gösteriyor. Çünkü XRP’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 20.5. Bu yüksek değerli kripto paralar arasında en yüksek enflasyon oranı.

Ripple neden düşüyor? Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto paranın fiyatının başı dertte. XRP, ATH değerinden yüzde 94 geride. Messari’nin verileri bunun sebeplerine ışık tutuyor.

Dolaşımdaki XRP arzı grafiği

koinmedya_brave

Messari’ye göre, şu an dolaşımda olan yaklaşık 29.86 milyar adet XRP coin var. Bu maksimum XRP arzının yüzde 30’una denk geliyor. Bir kıyaslama olsun diye BTC’ye bakalım. Bitcoin’in maksimum arzının yüzde 87.5’i artık dolaşımda.

Tabii dolaşımdaki XRP miktarının hızla artmasının sebebi bir gizem değil. XRP’nin arkasındaki blockchain şirketi Ripple, her çeyreğin başında 1 milyar XRP daha serbest bırakıyor. Bu XRP satışları, stratejik yatırımlar ve ortaklıklar yoluyla XRP ekosistemini büyütmek için kullanılıyor.

Ripple, geliştirme çalışmaları için XRP satmak zorunda. Ama bu strateji, kripto topluluğu tarafından iyi karşılanmıyor. Çünkü sürekli yapılan satışlar XRP fiyatının yükselişini engelliyor.

Ripple şimdiye kadar emanet hesabından 5 milyar XRP çıkardı. Bu cüzdanlarda daha 49.4 milyar adet XRP duruyor. Buradan satışlar 21 yıl daha sürecek.

İlgili – Bu şekilde bir mail aldıysanız Ripple dolandırıcılığı ile karşı karşıyasınız

Bu arada enflasyon oranı yüksek olan bir önemli altcoinler daha var. Tezos (XTZ) yüzde 13.1 enflasyon oranına sahip. Buna rağmen son aylarda iyi performans gösterdi ve yıllık yüzde 55 değer kazandı.

Ethereum (ETH), EOS ve Litecoin (LTC) gibi kripto paraların enflasyon oranı ise sırasıyla yüzde 4.7, yüzde 2.6 ve yüzde 5.1.

Kaynak

Etiketler: