BTC : 64798 ₺ ETH : 1681 ₺ XRP : 1.37 ₺ LTC : 309.6 ₺ USDT : 6.853 ₺ XLM : 0.5441 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriKurumsal Haber
  3. Ripple, IMF ve Merkez Bankalarının kaderi birbirine bağlı

Ripple, IMF ve Merkez Bankalarının kaderi birbirine bağlı

Ripple, IMF ve Merkez Bankalarının kaderi birbirine bağlı
0
huobi_koinmedya

Ripple, IMF ve Merkez Bankalarının kaderi bir yerde biribirlerine bağlı gibi görünüyor. CBDC’ler gerçekleşiyor. Merkez bankası dijital parası yani CBDC fikri birkaç ay önce uzak bir rüya gibi görünüyordu. Fakat şu an ülkeler kendi ulusal paralarının dijital versiyonunu çıkarmak için büyük adımlarla koşuyorlar.


Market de hayli çeşitlenmiş görünüyor. Satoshi’nin kreasyonunun etkin hale gelmesinden bu yana uzun bir yol kat ettik. Bu arada dijital paranın geleneksel para tanımıyla nasıl mücadele vereceğini, merkez bankalarının rolünü ve finansal aracılık modeline nasıl meydan okuyacağını öğrendik. Şu an CDBC’leri konuşuyoruz.

Merkez bankalarının büyük bölümü bugün hem CBDC’leri aktif olarak araştırmak hem de onun gelişimi peşinde koşmakla meşguller.

Peki CBDC tam olarak nedir? Yayınlanan onlarca rapora rağmen, CBDC tanımı için belirlenmiş bir konsensus henüz yok. Kısaca bir CBDC, merkezi kontrolü olan, fiat paranın dijitalize formu. Ve bir süredir CBDC’ler herkesin kafasında yer ederken, Facebook’un Libra duyurusu, bu konudaki çalışmaların desteklenmesi için bir İngiliz Anahtarı görevi gördü.

koinmedya_brave

Açıkça değinilmemesine rağmen, değer önermelerinden biri olan CBDC’nin kapsamını genişletmek, sınır ötesi bir açıdır. Ve bununla ilgili önergeler, özellikle nakitin dijital bir form almasıyla birlikte daha somut hale gelirken, dolaşım kolaylığını arttıracaktır. Bu boyut, keşfi gerektiren bir durumdur. CBDC’sine ilk isim koyan Çin oldu: DCEP.

Çin seferi

Bank of England CBDC’ler üzerinde bir işleyiş belgesi yayınlamadan uzun süre önce Çin bu konuda çalışmaya başlamıştı. Yani tam olarak 2014’te… Çin’in, ABD dolarının global rezerv parası olmadaki rolü nedeniyle pek mutlu olmadığı açık. Araştırmalarını arttıran Çin, başlangıçta 2009 yılında Hong Kong marketine odaklanarak sınır ötesi RBM Uzlaşma projesini genişletti.

6 yıl sonra, Renminbi (RMB), IMF’den ‘rezerv para’ statüsü aldı. 1 yıl sonra yani 2016’da RMB, IMF’nin ‘Special Drawing Rights/ Özel Çekme Hakları’ sepetine eklendi. Special Drawing Rights ya da SDR, IMF’nin 1969 yılında üye ülkelerin resmi rezervlerinin desteklenmesi için oluşturulan uluslararası bir rezerv varlık. Bu hadise, Çin’in global finansal sistemle entegrasyonu yönünde önemli bir kilometre taşı oldu.

Gerçekten de Çin 2014 yılında, onlarca yıldır üstünlüğü elinde tutan ABD’yi sollayarak ‘dünyanın en fazla ticaret yapan ülkesi’ konumuna gelmişti.

koinmedya_brave

Çin’in global ekonomi içindeki bu yükselişi küçümsenecek bir şey değil. ABD dolarının hakim para olarak devam etmesine rağmen, Çin’in ulusal parasını dijitalize etmesiyle birlikte özel bir gruba hitap eden deneyimi, eski sistemin yerine yenisini koymak için önemli bir adım.

Made in China

Dünya COVID-19 pandemisiyle uğraşırken, DCEP Çin’in dünyadaki hakimiyetini sağlama girişiminde bir diğer devrim oldu. ‘Digital Electronic Payment’ olarak okunan Çin’in CBDC’si, 1:1 oranında kendi fiat parası ile destekleniyor.

Genel görüş CBDC’nin hane içi ve yakın alanda etkili olacağı. Uzun vadede ise son derece verimsiz geleneksel sınır ötesi havale sektörüne, daha hızlı ve sorunsuz ödemelerle meydan okuyacağı düşünülüyor.

Ne yazık ki meydanda bu konuda gerçek bir dev olan Ripple’a seslenmeden, sınır ötesi ödemelerle ilgili pek çok soruya cevap bulmak imkansız gibi.

Ripple için zor zamanlar

San Fransisco bazlı firma, DLT bazlı havale sektöründe yarattığı tekelin tadını çıkarıyor. Ripple pek çok koridora doğru genişledi ve tümünde aktif volümler gördü.

Ancak, eğer CBDC’ler, O’nun ana değer önermesi olan sınır ötesi havale sektöründeki rolünü yerle bir ederse, Ripple teknolojisine gereksiz gözüyle bakılacaktır. Çünkü bankalar daima hükumet tarafından onaylanacak bir seçenekle yollarına devam etmeyi tercih ederler. Şunu da unutmayalım ki, blockchain şirketi, zaten devam eden davalarla karşı karşıya.

Buna rağmen Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bu durumla ilgili endişeli görünmüyor. Garlinghouse’ın CBDC’lerle ilgili açıklamaları şöyle:

“Bir banka tarafından yayınlanan dijital varlık, yalnızca onu yayınlayan bankalar arasında etkin bir yer bulur. Sonrasında iki senaryo gerçekleşebilir. Birinci senaryo: Dünya genelindeki tüm bankalar rekabetçi ve jeopolitik farklılıkları bir yana koyarak aynı dijital varlığı benimser, kuralları üzerinde anlaşır ve uyumlu bir şekilde kullanımını sağlar. Uzak ihtimal. Sonuçta, bizim bugün sahip olduğumuzdan daha fazla parçalanmış bir para manzarası ortaya çıkacaktır.”

XRP’nin kendi statüsünü anlamak çok zor. Bitcoin ve Ethereum’un aksine –ki bunlar emtia olarak kabul görüyor- XRP hala belirsiz. Uzun XRP emtia-tahvil tartışmalarında tünelin sonunda ışık görünmüyor.

Buna rağmen pek çoğunun dikkatini çeken, Digital Fiat Currency (DFC)’yi tartışan bir resmi dökümanda XRP’nin ulus ötesi para olarak etiketlenmiş olması. Daha şaşırtıcı olanı ise Bitcoin’den sadece bir ‘kripto para’ olarak bahsediliyor olması.

Plan başından beri Ripple, IMF ve Merkez Bankaları ortaklığı mıydı?

Ulus ötesi ya da süper para, IMF’nin rezerv paralar sepetince desteklenebilecek bir global para hiptotezi. Fikir, yeni bir global para sistemi için bir temel oluşturmak ve mevcut ABD dolarının yerini almak. Bu para fikri Keynes planının bir parçası olsa da, COVID-19 dünyayı harabeye çevirirken ve Çin’in DCEP’i kitlesel kullanıma hazır hale geldiğinden, bir kez daha ivme kazandı.

Bakınız:Tether talep artışı tekrar başladı-bu aşırı ilginin nedeni ne?

Ancak Ripple, IMF ve Merkez Bankalarıyla zaten tanışık. Hatta blockchain firması, SWELL konferansında Hindistan Merkez Bankası eski yöneticisi ve IMF baş ekonomisti Raghuram Rajan’ın katılımına şahitlik etti.

İlginç olanı, konferansta Rajan, XRP’nin global para haline gelme fikrini reddederek bunun, kripto paranın olmaya çalıştığı bir şey olmadığını söyledi.

Ancak Ripple’ın merkez bankalarıyla buluşmasının tarihi 2017’ye dayanıyor. IMF’nin “fintechin ödemelerde yeni olasılıklar açarak market yapısını değiştirebilme potansiyeli” konusunun tanıtımıyla başlattığı  ‘Blockchain hakkında düzenlenen Merkez Bankaları Zirvesi’ nde Ripple teknolojisi incelenmeye başlandı.

Hatta İsviçre Ulusal Bankası konferansında, finans dünyasının bazı yüksek profilli temsilcileri dışında, kripto para endüstrisini temsil eden bir tarzda ön sırada oturan kişi, Brad Garlinghouse idi.

Ripple’ın, ABD dolarının yerini almak yerine onu tamamlama amacı güttüğü göz önüne alındığında, IMF’nin arka plandaki amacının ve Ripple’ın garip görünüşünün, başka bir şeyi işaret ettiği düşünülebilir.

IMF’nin, SDR ve  XRP’nin anlaşmalar için ortaklık kurmasını istediği yönündeki teoriler bazılarına mantıklı gelebilir fakat doğal olmayacaktır. Ancak aksini farz edersek, bu bir finansal sistem anlamına gelir ki IMF, Ripple ve Merkez Bankaları içi içe geçmiş olur. Bu durumda XRP bir ‘bancor’ ya da ulus üstü para birimi olarak kullanılabilir.

Sahnenin ardında nelerin olup bittiğini kestirmek zor. Durum ne olursa olsun, Ripple, IMF ve Merkez Bankaları karşısında kendini nasıl konumlandıracağını iyi biliyor. Bir nedenden dolayı, şirket alandaki en başarılı firmalardan biri olmayı sürdürüyor. Kendini geri kalanlardan ayırma girişimleri, Ripple’ın düzenleme yanlısı olduğunu doğrulayan örneklerden biri.

Ne bekleyebiliriz?

Bu tür spekülasyonlar ışığında CBDC’lere nasıl bakmalıyız? National Digital Asset Exchange-NDAX.IO CEO’su Bilal Hammoud’a göre bu “mevcut finansal kağıt para biriminin terfisi” olarak görülmeli.

Dahası, Hammoud komplo teorileri tartışmalarına girmeyi reddederek, gelecekte CBDC’ler ortaya çıkacak olsa da, XRP gibi köprü görevi görecek bir paraya ihtiyaç olacağını söyledi. Böylece işlemlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyen Hammoud, sözlerine şunları ekledi:

“Sınır ötesi ödemeler için, bankaların nostro/vostro hesapların risklerinden ve yabancı paraların korunması maliyetinden kurtulması gittikçe önem kazanıyor. XRP farklı CBDC’ler arasında köprü vazifesi görebilir. Burada, XRP’yi tutmak zorunda kalmadan bir ülkenin parası XRP’ye çevrilip daha sonra diğer ülkenin parasına dönüştürülebilir.”

Kaynak

Etiketler: