BTC : 85750 ₺ ETH : 2877 ₺ XRP : 2.225 ₺ LTC : 431.9 ₺ USDT : 7.208 ₺ XLM : 0.777 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. 5 milyon değerinde Ripple halka arz girişimi tüm görüntüyü değiştirebilir!

5 milyon değerinde Ripple halka arz girişimi tüm görüntüyü değiştirebilir!

5 milyon değerinde Ripple halka arz girişimi tüm görüntüyü değiştirebilir!
0
huobi_koinmedya

Ripple halka arz girişimini başlatmayı planlıyor. Kısa adı IPO olan halka arz girişimi Ripple’a neler kazandıracak? Ripple attığı adımlarla gerçek değerine ulaşacak mı?


Ripple halka arz girişimi ne getirebilir?

Bu hafta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse İsviçre, Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu Wall Street Journal etkinliğinde çok önemli bir açıklamada bulundu. Sektörün önde geleni Garlinghouse kalabalık bir izleyici kitlesine yaptığı konuşmada gelecek yıllarda Ripple’ı daha fazla kamuya açık hale getireceklerini söyledi. Ayrıca önümüzdeki 12 ay içinde kripto ve blockchain bağlantılı IPO’lar ile halka arz girişimi başlatacaklarını söyledi. Aşağıdaki twitte Garlinghouse şu ifadeleri kullanıyor: “BTC bir değer deposu olarak olumlu bir yükseliş konumunda bence, ama aynı durum ödemeler için geçerli değil. Starbucks’da kahvenizi alırken BTC kullanmak istemeyeceksiniz, çünkü artık soğumuş olacak.”

Garlinghouse tarafından verilen bu haber ile ilgili sektördeki pek çokları hem iyimser hem şüpheci tepkiler verdiler. XRP’yi yakından takip eden 50 bin takipçili analist Hodor, bu gelişmenin oyunu değiştireceğini söyledi.

koinmedya_brave

Ripple ICO’dan nasıl yararlanacak?

Kripto yorumcu Hodor geçen yıl Ripple’ın kamuya açılmasının nasıl bir etki doğuracağını yazmıştı. Analistin XRP ile sıkı bağları olduğu için bu konudaki düşünceleri kayda değer.

Öncelikle Ripple’ın hisselerini halka açması gerektiğini yazmıştı analist. Böyle olduğu takdirde çok büyük ölçekli bir IPO, yaklaşık 5 milyar dolar değerinde, ortaya çıkabilir. Bu miktar Uber’in  8 milyar dolarlık IPO’sundan, Facebook’un 16 milyar dolarlık  ve Visa’nın 18 milyar dolarlık hisse satışlarından da biraz az bir miktar. Hodor aşağıdaki twitte konuya şu şekilde açıklama getiriyor: ” Ripple kamuya açılmalı mı? Coil’deki son bloğumda, konunun artılarını ve eksilerini değerlendiriyorum ve bir sonraki senaryo ile ilgili ipuçları veriyorum. Bazıları analizim karşısında şaşkına dönebilir.”

Ripple bu işten %20 bile elde etse, ki bu miktar 1 milyar dolara tekabül ediyor, onun için çok büyük bir nakit rezerve oluşmuş olacak. Hodor daha sonra bu nakit parayla Ripple’ın “güçlü pazarlama işinde yer alacağını söylüyor. 5 milyar dolar bir rakamla, potansiyel pazarlama elinizin altında olacak ve dijital varlıklar ile ilgili süper reklamlar karşımıza çıkacak”

koinmedya_brave

Ripple hisselerinin satışının şirkete daha çok kapasite ve daha çok iş kazanımları sunacağını belirtiyor Hodor ve Garlinghouse’un eğer bilanço tablosu güçlüyse bir şirketin kazanımlarının çok fazla olacağını söylediği geçen yılki ifadesine gönderme yapıyor. Bu yorumlar Ripple MoneyGram anlaşmasının arefesinde yapılmış olan yorumlar.

Bunların Ripple’ı nasıl etkileyeceğine gelince, analiste göre nakit rezervi Ripple’ın XRP’nin programlanmış satışlarındaki temel nedenini azaltacak, böylelikle, MultiCoin Capital firmasından Kyle Samani gibi yatırımcılar fiyat ile ilgili depresyona girebilecekler diyor analist. Ripple IPO ödeme işletim yazılımının ve tercih edilen dijital varlığın benimsenmesini arttırabilir ve bu durum da 2019 fiyat değerinin %50 artması anlamına gelir. Ripple halka arz girişimi konusunda farklı düşünenler de var.

Farklı düşünenler

Ripple’ın kamuya açılmasını sorun olarak görenler de var. XRP yatırımcılarının gözünde Ripple’ın bu hamlesi, şirketin XRP ekosistemi etrafında örgülediği kullanışlılık amacının kiritik önemini azaltacak. Çünkü şirket gelir akışı için artık token satışına bağlı kalmayacak.

Bknz:Ripple büyük yükseliş hareketinin arefesinde olabilir!

Şirketin kamuya açılmasının önündeki tek engel XRP mi?

Compound Block Genel Konsey üyesi  Jake Chervinsky XRP’nin bir ürün olarak tahvil olup olmadığı ile ilgili  durumu etrafındaki belirsizlik, şirketin IPO konusundaki hareketini engelleyebilir.

” On iki ay içinde IPO  arzı gerçekleştirebiliriz, bu ihtimal C yatırımcı serinizi ikna etmeniz için söylenmiş olabilir ama gerçekten hayata geçirebileceğiniz bir olay değil özellikle sizin defterinizin değeri çoğunlukla kayıtdışı bir tahvil olan bir varlıktan kaynaklandığı zaman.”

XRP etrafındaki düzenleyici durum ile ilgili belirli bir takvim söz konusu olmadığı için, ne zaman netleşecek bu konuda kimsenin bir bilgisi yok.  Bu nedenle  Ripple  yakın vadede üç aylık  satışlardan gelir elde etmeye ihtiyaç duymaya devam edecek. Bu nedenle XRPnin genel kullanışlılığını arttırmak zorunda kalacaklar. Ripple halka arz adımı çok kolaylıkla başarı getirecek diyebilir miyiz?

Ripple IPO arzı ile duyuruyu yaptı ancak bu gelişmenin hayata geçirilmesi ne kadar zaman alacak, gerçekten başarılı olacaklar mı? XRP fiyatları bundan etkilenecek mi? Bu gibi soruların cevabını zaman içinde hep birlikte göreceğiz. Ancak bildiğimiz bir şey var o da Ripple’ın XRP fiyatını arttıracak adımları atmaya devam etmesig  Yakın zamanda mutlaka sonuç alacaktır.

Kaynak 

Etiketler: