BTC : 1.795 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 66.5 ₺ LTC : 0.000775 ₺ USDT : 334.9 ₺ XLM : 514.4 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Private key-özel anahtarınızı bilgisayarda saklamayın!

Private key-özel anahtarınızı bilgisayarda saklamayın!

Private key-özel anahtarınızı bilgisayarda saklamayın!
0

Private key nedir? Kripto paranızı saklamak için özel bir anahtar olarak da nitelendireceğimiz private key, kesinlikle unutmamanız gereken bir özel anahtar.


Özel anahtar nasıl saklanmalı

Kripto para dünyası her ne kadar mali açıdan çok çekici gelse de, bir yandan ince tuzaklarla da dolu olabiliyor. Daha önce de mutlaka borsaların hacklenme haberleri, ya da kripto paraların çalınma haberleri duymuşsunuzdur.

Bknz: Ya biri Bitcoin borsası soğuk cüzdan özel anahtarını unutursa?

Kripto para piyasası büyüyüp genişledikçe, her sektörde olduğu gibi kötü niyetli insanların dikkatini çekmeye başlıyor. Ardından bu insanlar bir şekilde kötü amaçlarını gerçekleştirmenin yollarını buluyorlar.

koinmedya_brave

SIM değiştirme, sahte ICO’lar, standart kötü yazılım programları veya siber saldırı gibi, yöntemlerle hakları olmayan varlıkları ele geçirmeye çalışıyorlar. Sayamadığımız daha çok yol ve yöntem kullanabiliyor bu kişi veya gruplar, ve sayısız kişi onların kurbanı olabiliyor.

Gazeteci Monty Mumford, mytherwallet.com adlı şirketi, kendi etherlerini saklamak için kullananlardan bir tanesi. Etherlerini epeyce biriktirdikten sonra, bir gün açıp bakmak istiyor toplam ne kadar oldu diye ve hepsinin kaybolduğunu görüyor.

Tüm sahip olduğu ether bir gecede yok olup gidiyor. Nasıl gerçekleşti bu olay, kriptolarımızı sakladığımız yerlerin özel anahtar olarak şifreleri var. Bunlar kişiye ve adrese özel anahtar

Daha sonra ortaya çıktmış ki, Mumford etherlerini kendi mail taslaklarında saklamış, böylelikle ihtiyacı olduğunda rahatlıkla ulaşabilmeyi amaçlamış. Şu ana kadar fonların nasıl olup da alındığı anlaşılamamıştı.

Ama bazı uzmanlar bilgisayarında bulunan bulut hizmetinin hacklenmiş olabileceğini söylüyorlar. Bulutun içine girebildkleri zaman zaten çok rahatlıkla mailden özel anahtarı alabilirler.

Mumford çabları sayesinde etherlerinin Binance’da olan bir hesaba aktarıldığını buluyor. Doğal olarak hemen borsaya başvuruda bulunuyor, ama bundan sonraki süreci bir kabus olarak tanımlıyor Mumford ve şöyle açıklıyor yaşananları:

“Binance yargı tarafından onay gelmedikçe herhangi bir bilgi veremeyeceğini söyledi. Ben de Sahte işlemler websitesine gittim ve başıma gelenleri ilettim. Suç dosya numarası aldım. Altı ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme yaşanmadı, bende bunun üzerine, FBI ile birlikte çalışan ödül avcıları ile iletişime geçtim. Anlaşmamız üzerine harekete geçtiler ve paramın hırsız tarafından bir ” konsolide cüzdana” yatırıldığını buldular. Yatırıldıktan sonra parça parça Binance’da  dört ayrı adrese gönderilmiş.”

Benzer durumlardan nasıl korunabiliriz?

Gazeteci Mumford daha sonra polis ile irtibata geçmesi için zorlanıyor ve Polis konuyu araştıracağını IP adreslerini bulup diğer bilgilere de ulaşacaklarını bildiriyor. Polis daha sonra Binance borsası ile irtibata geçip kayıp adresleri bulmak için işbirliği yapacağını söylüyor.

Mumford hatalardan ders alınması gerektiğini vurgulayarak  insanları şifreleri, adresleri, özel anahtarları bilgisayarlarında saklmamaları konusunda uyarıyor.

İnternet ortamı kesinlikle güvenli bir ortam değil. Her ne kadar şifreniz de olsa şifreler de kırılabiliyor. Private key-özel anahtar saklamak için çok güvenli cüzdanlar olabilir. Soğuk, sıcak ve kağıt cüzdan olarak üç cüzdan türü var. Size hangisi uyarsa onu edinmenizi öneriyoruz.

Bknz:Tehlikelere açık kripto piyasasında nasıl güvende kalınır?

 

Etiketler: