BTC : 68.2 ₺ ETH : 2.2E-5 ₺ XRP : 31.85 ₺ LTC : 0.07 ₺ USDT : 4.128 ₺ XLM : 15.79 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. PoS coinler Bitcoin’e karşı aşırı değer kazanabilir

PoS coinler Bitcoin’e karşı aşırı değer kazanabilir

PoS coinler Bitcoin’e karşı aşırı değer kazanabilir
0

PoS coinler Bitcoin’e karşı aşırı değer kazanabilir. Geçtiğimiz son aylarda bunun örneklerini gördük. Bazı proof-of-stake coinlerin BTC karşısında yüzde 60’a varan yükselişleri oldu.


PoS coinler Bitcoin’e karşı aşırı değer kazanabilir

Kripto para borsaları birbiri ardında proof-of-stake coinler için stake etme ödülleri sunmaya başladı. Borsalar bu piyasadan pay kapmaya çalışırken, bunun sonucu PoS coinlerin fiyatı Bitcoin’den bile daha fazla yükseldi.

Son üç ayda, dört büyük proof-of-stake (PoS) coinin hepsi Bitcoin (BTC) karşısında etkileyici kazançlar sağlamayı başardı. Bu coinler şöyle: Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), VeChain (VET) ve NEO. Messari Pro’nun sağladığı verilere göre, bu coinler BTC karşısında ortalama yüzde 49 yükselebildiler.

Bu arada bu dördü arasında bu kazançlara VeChain öncülük ediyor. VET, BTC karşısında yüzde 58’den fazla değer kazanmayı başaran bir PoS coin. Tabii Cosmos, Tezos ve NEO da çok geride kalmıyor. Her biri sırasıyla yüzde 55, yüzde 48.4 ve yüzde 35.5 yükseliş sağladı. Geçtiğimiz aralık ayında Tezos ralli yaparak piyasa değerine göre en büyük 10 coin arasına girdi. O zamandan bu yana ise bir düşüş yaşadı ve şu an on dördüncü sırada görünüyor.

koinmedya_brave

İlgili – Analiz: Tezos şiddetli yükseliş dalgası ikinci safhasına geçmiş olabilir

Bir kıyaslama yaparsak, son üç ayda TOP 25 arasındaki kripto paraların neredeyse yarısı Bitcoin karşısında değer kazandı. Tabii bu kazançlar çok daha düşüş boyutlarda. Bu da traderlerin PoS coinlerden yana işlem yaptıklarını gösteriyor. Bunun sebeplerinden biri başlıca borsalardan birkaçının stake etme ödülleri hizmeti vermeye başlaması olabilir. Buradan yatırımcılar için stake etme yolu ile pasif gelir elde etme yolu doğuyor.

Bunu söylemişken şu hususa da dikkat çekelim. Bu PoS coinlerin BTC karşısında uzun vadeli performansları iyi görünse de, kısa vadeli görünüm o kadar da güllük gülistanlık değil. Son bir günde Tezos ve VeChain yüzde 1-3 arasında bir değer kaybı yaşadı. Cosmos ve NEO ise sırasıyla yüzde 1.4 ve yüzde 0.4 değerlenmiş görünüyor.

İlgili – VeChain Microsoft Gamebook haberi ile %25 yükseldi

Proof of stake kavramı da son dönemlerde ilgi çekmeye başlıyor. Çünkü ikinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH), hibrit bir proof-of-stake konsensüs sistemine geçiyor. Bunun için en son Muir Glacier hard forkunun gerçekleştirdi. Belki de proof of stake sisteminin parlak günleri başlamak üzere.

Kaynak

Etiketler: