BTC : 86463 ₺ ETH : 3210 ₺ XRP : 2.211 ₺ LTC : 418 ₺ USDT : 7.386 ₺ XLM : 0.7794 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Popüler Ethereum explorer platformu Etherscan Çin’de yasaklandı

Popüler Ethereum explorer platformu Etherscan Çin’de yasaklandı

Popüler Ethereum explorer platformu Etherscan Çin’de yasaklandı
0
huobi_koinmedya

Popüler Ethereum blok explorer platformu Etherscan.io, anakara Çin’de yasaklandı. Platform Çin’in büyük güvenlik duvarı tarafından engelleniyor.


Etherscan Çin’de yasaklandı

Bu şu anlama geliyor. Çin’de bulunan hiçbir IP adresi bu platforma erişemez. Tabii “virtual private network” (VPN) kullanmadıkları sürece.

Çin’deki internet sansürünü izleyen kâr amacı gütmeyen GreatFire isimli kuruluşun verilerine göre, site Çin’de 2 Aralık’tan bu yana yani üç gündür bloke edilmiş durumda. Yine bazı veriler söz konusu Ethereum sitesinin 29 Ekim’de de bloke edilmiş olduğunu gösteriyor. Tabii kesin olarak sitenin ne zaman yasaklandığını söylemek zor. Tahminlere göre ise site Eylül’den bu yana Çin’de engelleniyor.

Etherscan kurucusu ve CEO’su Matthew Tan ise bu yasağın son üç aydır farkında olduklarını söyledi. Yine de sitenin neden yasaklandığı ve kesin olarak ne zaman engellenmeye başlandığı konusunda bilgiye sahip olmadıklarını aktardı. Tan ayrıca bu konuda daha fazla yorum yapamayacağını belirtiyor.

koinmedya_brave

İlgili – Çin kripto yuanı her kullanıcıyı izlemek için kullanacak: John McAfee

Öyle görünüyor ki Ethereum blok explorerleri arasında sadece Etherscan.io yasaklanmış. Etherscan.io tasarımını benzerliği ile dikkat çeken başka bir Explorer olan cn.etherscan.com, anakara Çin’de kullanılıyordu ve hala erişime açık. Şu an itibariyle blockchair.com, Etherchain.org ve Ethplorer.io gibi diğer explorerler yasaklı değil.

Çin sansürü

Etherscan sitesinin yasaklanması ile ilgili resmi bir açıklanma olmasa da bunun ülkedeki sansürü aşma çabalarıyla ilgili olduğu yönünde söylentiler var. Çinli kripto para kullanıcıları Ethereum blockchainini sansürlü makaleleri kodlamak için kullandılar ve onları Ethereum ağı üzerinde paylaştılar. Bu da sansürü aşmak için bir yöntem olarak ortaya çıkmıştı.

Etherscan, bu sansürlü makalelere erişim için ortam sağlamıştı. WeChat’taki Çinli kullanıcılar da bu makalelerei paylaşarak sansürü aşıyorlardı.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum temel verileri güçleniyor – Fiyat neden tepki vermiyor?

Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham, “Bazıları bu özelliği kullanarak hassas içerikleri paylaştı. Bu mesajların engelleneceği ya da kimliklerinin ortaya çıkacağından hiç endişe duymadan.” diye konuştu.

Etherscan üzerindeki herkes bu mesajlara erişebilir. Bundan dolayı da bu platformun Çin’in gazabına uğradığı ve engellendiğini söyleyebiliriz.

Tabii bu arada Çin’de Etherscan için bir dizi alternatif var. Ondan dolayı da bu yasak hemen fark edilmedi.

Kaynak

Etiketler: