1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. Polkadot rehberi: Polkadot (DOT coin) nedir, Polkadot ilk Ethereum köprüsü olabilir mi?

Polkadot rehberi: Polkadot (DOT coin) nedir, Polkadot ilk Ethereum köprüsü olabilir mi?

Polkadot rehberi: Polkadot (DOT coin) nedir, Polkadot ilk Ethereum köprüsü olabilir mi?
0

Polkadot (POL) Coin Nedir?

DOT yani Polcadot coin, Polkadot platformuna özel yönetim, staking, bonding olmak üzere üç amaca hizmet eden bir tokendir.

Palkadot Ethereum köprüsü

Asya menşeli önemli bir kripto para fonu olan Spartan Black‘a göre, Polkadot ve onun çıkış noktası DOT kripto para piyasasının en üst basamaklarına doğru hızla ilerliyor.

DOT değeri özellikle Binance’de listelendiği Ağustos ayının son bölümünde yükselişe geçti. CoinGecko’nun verdiği rakamlara göre DOT’un MarketCap değeri 5 milyar$’ın üzerinde. Dahası market değeri açısından en büyük 6 kripto ekosisteminden biri konumunda.

Hiç kuşkusuz blockchain sektörünün önündeki en büyük engellerden biri blok zincirlerin birbirleriyle ya da dış kaynaklarla etkileşime girme sorunu. Bu noktada Polkadot’un planının; Ethereum ile güvene dayalı olmayan, genel amaçlı bir köprü kurmak olduğu anlaşılıyor.

koinmedya_brave

Snowfork bünyesinde çalışan bir grup geliştirici ve tasarımcı Polkadot’un blok zincirleri arasında uyumu ve çalışabilirliği artırmaya yönelik bir proje başlatmış durumda. Hatta projenin yakın bir zaman içerisinde bitirileceği konuşuluyor.

Snowfork çalışanları Ethereum Köprüsü ile ilgili yazdıkları bloklarında;

“Polkadot ekosisteminin bir parçası haline gelmekten ve Palkadot’un birlikte çalışabilirliğini artıracak yeni bir paraşüt teknolojisi üzerinde çalışmaktan mutluyuz.”

Snowfork yetkilileri, kullanıcıların yalnız bilme güvendikleri, bir ürün tasarladıklarını belirtiyorlar. Snowfor’a göre her şeyi kapsayan bu ürün içerisinde, non-fungible token, kredi kontratları, opsiyonlar ve zincirler arası agnostik varlık transferleri de olacak.

Snowfork’un 3 adımlık planın ilk aşamasının eylül ortalarında hazır olması bekleniyor. İlk aşama, “proof of concept” ve arayüz ihtiyacını giderecek bir MVP köprüsü üzerine olacak.

Yetkilileri Polkadot’un Ethereum Köprüsü projesinin üçüncü ve son aşaması ile ilgili görüşlerini de açıkladılar. Buna göre Ethereum Köprüsü projesi; her şeyi kapsayan, güvensiz, genel amaçlı bir ürün olarak 2021 Mart ayı gibi tamamlanacak. Konuyla ilgili uzmanlar Palkadot’un Ethereum Köprüsü projesinin tamamlanmasını ilgiyle bekliyorlar.

kaynak

Palkadot ve Ethereum ile ilgili daha fazlası için Tıklayın