BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?

Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Polkadot, açık kaynak blockchain tabanlı bir platform. Polkadot birden fazla zincirdeki birçok işlemi paralel olarak gerçekleştirebilir. Böylece işlemleri tek tek yapan eski tür ağlarda meydana gelen sıkışmaları aradan kaldırır. Bunu ise “parachain” ismi verilen yapısı ile başarıyor. DOT coin ise bu ağın yerel kripto parası. Polkadot ve DOT coin ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Polkadot (DOT) coin nedir?

Polkadot, birden çok özel blokchaini tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blokchain protokolü. İnternet tekelleri üzerindeki kontrolü bireylere iade eden geniş bir web vizyonunun parçası olarak tasarlanan Polkadot, birkaç temel avantaj sunarken önceki blockchain ağlarının devrim niteliğindeki yeniliklerine dayanıyor.

Polkadot’ın sunduğu ölçeklenme

Blockchain ağlar tek başlarına çok sınırlı miktarda trafiği kaldırabiliyor. Özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi ağlarda bunu görüyoruz. Polkadot ise parçalanmış birçok zincirli bir ağ. Yani birden çok zincirdeki birçok işlemi paralel olarak işleyebilir ve işlemleri tek tek işleyen eski ağlarda meydana gelen darboğazları ortadan kaldırabilir. Bu paralel işlem gücü ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırır ve gelecekteki büyüme için doğru koşulları yaratır. Polkadot’a bağlı parçalanmış zincirler, ağ üzerinde paralel olarak çalıştıkları için “paraşütler” olarak adlandırılır.

İlgili – Güncel Polkadot DOT coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Polkadot ve DOT coin ne yapar?

Polkadot, sadece kripto para ve tokenlerin değil, aynı zamanda bütün tür verilerin, varlıkların ve değerin blockchainler arasında (cross-blockchain) taşınmasına ve transferine olanak sağlayan bir proje. Polkadot’a bağlanan bir kullanıcı, Polkadot ağındaki çok çeşitli blockchainlerle birlikte çalışma yeteneğine sahip olur. Buradaki işlemler için ise ağın yerel kripto parası DOT coin kullanılıyor.

Polkadot fiyatı ve önemli veriler

Polkadot (DOT) fiyatı 2021 yılında dikkat çeken bir performans sergiledi. DOT fiyatı Kasım 2021’de yeri ATH kaydetti ve ardından da düzeltme yaptı. Haziran 2022 başında ATH değerinden yüzde 80’den fazla düştü. Genel piyasa durumuna paralel DOT coinde de büyük bir düşüş var. Yine de her şeye rağmen DOT coinin piyasa değerine göre en büyük 12. kripto para olduğunu hatırlatalım.

  • Polkadot DOT coin en yüksek fiyat: 55 dolar (4 Kasım 2021)

Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?

DOT/USD fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

Polkadot’ı bu kadar özel yapan nedir?

Polkadot, birden fazla blockchaini tek bir ağda bir araya getiren ve blockchainler arası iletişimi ve birlikte çalışabilirliği büyük ölçüde basitleştiren yeni nesil bir blockchain protokolü. Polkadot ağının en kritik bölümünü işte bu bağlantıları ve birlikte çalışabilirliği sağlayan Relay Chain, Parachain, Parathread ve Bridge ismi verilen parçalarıdır.

Polkadot’ın farklı zincirleri kullanma yapısı

Blockchain mimarisi söz konusu olduğunda, tek bir bakış açısı tüm resmi açıklamaya yetmez. Tüm blok zincirleri, farklı özellikleri ve kullanım durumlarını desteklemek için değiş tokuş yapar. Örneğin, bir zincir kimlik yönetimi için optimize edilirken, bir diğeri dosya depolaması için optimize edebilir. Polkadot’ta her blockchain, belirli bir kullanım durumu için optimize edilmiş yeni bir tasarıma sahip olabilir. Bu, blockchainlerin daha iyi hizmetler sunabileceği ve aynı zamanda gereksiz kodları dışarıda bırakarak verimliliği ve güvenliği artırabileceği anlamına gelir. 

İlgili – Güncel Polkadot teknik analizi, DOT/USD grafiği ve son yorumlar

Polkadot nedir? DOT coinin geleceği var mı?

Birlikte çalışabilirlik ile diğer ağlara entegrasyon

Polkadot’taki ağlar ve uygulamalar, şüpheli veri uygulamaları olan merkezi hizmet sağlayıcılara güvenmeye gerek kalmadan akıllı telefondaki uygulamalar gibi bilgileri ve işlevleri paylaşabilir. Büyük ölçüde bağımsız ortamlar olarak çalışan önceki ağların aksine, Polkadot birlikte çalışabilirlik ve zincirler arası iletişim sunar. Bu, yenilikçi yeni hizmetlerin kapısını açar ve kullanıcıların zincirler arasında bilgi aktarmasına olanak tanır. Örneğin, finansal hizmetler sağlayan bir zincir, tokenize hisse senedi ticareti için borsa fiyatı beslemeleri gibi gerçek dünya verilerine (oracle zinciri olarak bilinir) erişim sağlayan bir başkasıyla iletişim kurabilir.

Polkadot yönetim yapısı

Polkadot’taki topluluklar, uygun gördükleri şekilde ağlarını yönetirler ve Polkadot’un ağ yönetiminin geleceğinde bir bütün olarak şeffaf bir pay sahibi olurlar. Ekipler, blok zincirlerinin yönetimini ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve optimize edebilir, yeni fikirleri deneyebilir veya daha hızlı dağıtım için önceden oluşturulmuş modülleri değiştirebilir. Blockchain yönetişim modelleri, zaman içinde ihtiyaçlar ve koşullar değiştikçe mükemmelleştirilebilir ve yükseltilebilir.

Polkadot’un geleceği

Ekipler, projelerini Polkadot’a dağıtmanın faydalarını ve verimliliğini fark ettikçe, Polkadot eko sistemi her geçen gün daha da büyüyor ve daha güçlü hale geliyor. Polkadot’un benzersiz tasarımı, projelere önceki ağlarda mümkün olandan daha fazla yenilik ve esnek yineleme olanağı sunar. Polkadot, birden fazla özel zinciri bir ölçeklenebilir ağda bir araya getirerek, blok zinciri teknolojisinin gerçek dünya kullanım durumları için tam potansiyeline ulaşmasını sağlayarak yeni pazarlara yol açar ve gelecekteki merkezi olmayan ekonomilerin önünü açar.

İlgili – Güncel Polkadot DOT coin haber ve gelişmeler

Doğrulayıcılar

Doğrulayıcılar, Polkadot ağındaki blokları sonlandırır ve ekosistemdeki en kritik rolü oynar. Doğrulayıcıların tam geçiş zinciri istemcisini çalıştırması ve hak kazanmak için önemli bir “tahvil” (yerel DOT coine) yatırması gerekir. Bununla birlikte, doğrulayıcılar, kendi yerine hareket etmeleri için başka onaylayıcıları görevlendirebilir.

Doğrulayıcılar, seçilen blokları parachainlerden doğrulayıcı alt gruplara yayan harmanlayıcılardan aday blokları alır ve belirleyici bir seçim süreci ve onaylamanın son turu aracılığıyla röle zincirindeki blokları sonlandırır.

Polkadot nasıl alınır?

Polkadot yerel coini DOT başta Binance olmak üzere, Bitfinex, Huobi, Okex, Kraken gibi global borsalardan rahatlıkla satın alınabilir.

Polkadot resmi sitesi için tıklayın

Polkadot, Ethereum ve Cosmos arasındaki ezeli rekabet için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneriyoruz:

Polkadot vs. Cosmos vs. Ethereum 2.0:Kazanan hangisi olacak?

Asya menşeli önemli bir kripto para fonu olan Spartan Black‘a göre, Polkadot ve onun yerel coini DOT kripto para piyasasının en üst basamaklarına doğru hızla ilerliyor.

Kripto para Polkadot iyi bir yatırım mı?

Cointobuy.io sitesinin yeni Polkadot yatırım analizine göre, kripto paranın yatırımı 10 üzerinden 3.7 güvenlik sıralamasına sahip. Tabii 2022 yılındaki düşüşler DOT coini dip seviyelere getirdi. 2022 için Polkadot yatırım öngörüsü bu yönde. Daha fazlası için yeni Polkadot yatırım analizi.
Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0