BTC : 63525 ₺ ETH : 1655 ₺ XRP : 1.366 ₺ LTC : 304.9 ₺ USDT : 6.881 ₺ XLM : 0.5955 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Piyasaya 3 milyar dolarlık sahte altın sürüldü: Bitcoin şart!

Piyasaya 3 milyar dolarlık sahte altın sürüldü: Bitcoin şart!

Piyasaya 3 milyar dolarlık sahte altın sürüldü: Bitcoin şart!
0
huobi_koinmedya

Altının, doların ve çeklerin, değerli tabloların ve tarihi eserlerin sahtesi var ama Bitcoin’in yok. Bu nedenle Bitcoin şart.  


Sahtesi üretilemeyen tek yatırım aracı Bitcoin şart!

Altın yatırımcılarının baş belası olan sahte altın, tekrardan gündemde. Önceden televizyonlarda Tahtakale esnafının korkulu rüyası olarak haber olurdu. Şimdi sahte altınlar, küresel bir sorun haline geldi. Kalpazanlar bu sefer külçe altının sahtesini ürettiler ve sahte külçeler büyük yatırımcıları tehdit ediyor.

Çin merkezli dev yatırım şirketi Wujan Kingold Jewelry Inc, yaklaşık 3 milyar dolarlık sahte altın skandalına karıştı. Wujan Kingold Jewelry Inc, ayrıca Nasdaq’ta da listeleniyor.

Çin merkezli altın şirketi, yatırımcılarına yatırımlarını altın karşılığında teminat altına aldığını duyurmuştu. Bu güveni verdikten sonra milyarlarca dolar değerinde yatırım topladı. Yapılan araştırmalarda Wujan Kingold Jewelry Inc’ye ait 83 ton altın külçenin parlatılmış bakır olduğu ortaya çıktı. Sorun uluslararası bir skandala dönüştü.

koinmedya_brave

Sahte altın veya değeri düşürülmüş altın yıllardır altın yatırımcısını tehdit ediyor. Bireysel altın yatırımcılarının karşılaştıkları riskler ise daha farklı. Örneğin 24 veya 22 ayar altın aldığını düşünen bazı altın yatırımcıları, aslında değeri düşük altın aldığının farkında değil. Bazıları ise daha şansız, onlara altın yerine altın suyuna batırılmış bilezik ya da ziynet eşyası satılabiliyor.

Kuyumcular altın taşı ve altın suyu kullanarak altının sahte olup olmadığını ölçebiliyor. Ancak değer ile oynanmış altınları tespit etme daha zor olabiliyor.

Bitcoin yatırımcıları ise bu konuda şanslı çünkü Bitcoin’in şu ana kadar sahtesi üretilemedi. Bitcoin’in sahip olduğu blockchain ağı ve kriptografisi Bitcoin’in sahtesinin üretilmesine engel oluyor.

koinmedya_brave

Maksimum üretilebilecek Bitcoin sayısı 21 milyon adet ile sınırlı. Bitcoin blockchain’i sistemine girecek 21,000,001’inci Bitcoin’i hemen tespit edecektir. Hatta bu Bitcoin, blockchain sistemine dahi giremeyecektir. Bitcoin adresine sahip olan bir Bitcoin yatırımcısının hesabına ancak ve ancak dolaşımda işlem gören Bitcoin’lerden birisi transfer edilebilir. Yani hayali bir transfer imkansız.

Kaynak