BTC : 65051 ₺ ETH : 1617 ₺ XRP : 1.423 ₺ LTC : 318.1 ₺ USDT : 6.793 ₺ XLM : 0.5113 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin OKEx borsasından şok hamle! Tüm gizlilik coinleri delist edildi

OKEx borsasından şok hamle! Tüm gizlilik coinleri delist edildi

OKEx borsasından şok hamle! Tüm gizlilik coinleri delist edildi
0
huobi_koinmedya

Gizlilik coinleri yasa koyucuların hedefinde. İşlem detaylarını -doğaları gereği- saklayan bu kripto para projeleri kara para aklama işlemlerinde kullanıbilir olması nedeniye eleştiriliyor.


Gizlilik coinleri kapı dışarı

OKEx borsasının Kore şubesi tüm mahremiyet coinlerini borsasından uzaklaştırma kararı aldı. Borsada işlem gören 5 mahremiyet projesinin tokenleri artık alınıp satılamayacak. Bu tokenler Monero (XMR), Dash (DASH), Zcash (ZEC), Horizen (ZEN) ve Super Bitcoin (SBTC).

Borsanın bu tokenlere sunduğu işlem desteği 10 Ekim tarihinde kesilecek. Daha doğrusu doğrudan alım satım desteği bu tarihte sonlanacak. Cüzdanlardan token çekimine ise 10 Aralık tarihine kadar müsaade edilecek.

Borsadan yapılan açıklamaya göre bu 5 tokenin delist edilmesinin sebebi kanunları ihlal etmesi. Mali Eylem Görev Yasası (FATF)’nın mali varlıkların değiş tokuşunu düzenleyen maddesine göre bu varlıklar uygunsuz.

koinmedya_brave

Temmuz ayında FATF’ın global para aklama gözlem ekibi kripto paralar üzerinden yapılan sermaye aktarımına dair nihai kararlar aldı. Bu kararlara göre her bir işlem, öncesi ve sonrası ile, hem alıcı hem de göndericinin kimlik bilgileri üzerinden tanımlanmalı. Gizlilik coinleri bu vasıfları doğaları gereği taşımaz.

Hesap numarası, adresi, cüzdan bilgileri ve KYC prosedürünün diğer tüm parametreleri açık ve şeffaf olmalı. Mahremiyet tokenleri ise doğrudan bu açıklık ve şeffaflığa tepki olarak doğmuş tokenler. Ana vasıfları anonimlik, yani gizlilik. Bu yüzden kanun yapıcılar, bu tokenlerin kara para aklama işlemlerinde kullanılabileceğinden şüphe duyuyor.

OKEx Kore borsası yayınladığı duyuruda doğrudan bu konuya parmak basıyor. Borsa, mahremiyet esaslı kripto para projelerinin doğaları gereği bu bilgilerin toplanmasına izin vermediği için delist edilmesine karar verildiğini açıkladı. Muhtemelen ülkede faaliyet gösteren diğer kripto borsaları da benzer bir yol izleyeceklerdir.

Karar şimdilik borsanın Kore şubesi için tanımlı görünüyor. Borsanın bu kararı Kore yerelinde tutmayıp küresel ölçeğe taşıyıp taşımayacağı merak konusu. Gizlilik coinleri yalnızca OKEx borsasından değil, zamanla diğer borsalardan da uzaklaştırılabilir.

koinmedya_brave

OKEx hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: