BTC : 80250 ₺ ETH : 1.742 ₺ XRP : 44.35 ₺ LTC : 7.639 ₺ USDT : 343.3 ₺ XLM : 0.2277 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. OFAC’ın Bitcoin Kara Listesine Girebilirsiniz!

OFAC’ın Bitcoin Kara Listesine Girebilirsiniz!

OFAC’ın Bitcoin Kara Listesine Girebilirsiniz!
0

ABD Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, ABD’li kişilerin ve işletmelerin iş yapmalarının yasak olduğu kişi ve kuruluşların kara listesiyle ilişkili kiripto para birimi adreslerini SDN listesine dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı . 

 

Radikal Bir Çözüm Önerisi

OFAC, web sitesinde “Kripto Para Birimi ile İlgili Sorular” etiketli, “kamuoyunu uyarma adına, kripto para biriminin engellenen bir kişiyle ilişkili olması halinde” SDN (Yazılım Tanımlı Ağlar) Listesine kripto para birimi adresleri ekleyebileceğini “belirtiyor.

Özel Olarak Belirlenmiş Ulusal  Kuruluşların  listesi , onaylanmış hükümetler, terörizm, kitle imha silahları ticareti ve yasadışı uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı bireyleri ve kurumları kapsamaktadır. Bu listeye bazı durumlarda  isimler de dahil olacak. Ancak diğer durumlarda adlar, adresler, takma adlar vb. Dahil olmak üzere çeşitli kayıt türleri içerecek.

koinmedya_brave

Ajansın SSS’si ( sıkça sorulan sorular) ayrıca, listelenen bireylerle ilişkili adreslerin raporlanmasını teşvik etmektedir. Ve bu da,  listesinin sürekli olarak desteklemeyi amaçladıklarını ileri sürmektedir.

Bu sayısız soruları beraberinde getiriyor, bunlardan birkaçını aşağıda ele alalım:

Listesiye hangi adreslerin eklendiğine kim karar veriyor?

OFAC, şu anda listeyi hazırlayan ve güncelleyen Hazine Bakanlığı tarafından işletilmektedir. Mevcut  listenin, zaten OFAC tarafından listelenen bireyler ve varlıklar ile ilişkili adresleri içerecek şekilde güncelleştirileceği ve OFAC’ın, listelenen kişileri ve varlıkları olan adresleri ilişkilendirmek için başka veriler sağlamaya teşvik ettiği görülmektedir.

SDN-kara-listesi-konmedya
OFAC 

Bir dijital para birimi adresi kara listeye alınmış bir bireyle yanlış bir şekilde ilişkilendirilirse ne olur?

Mevcut bir itiraz süreci var . Temyiz ederek, kimliğinizi ve iletişim bilgilerinizi OFAC’a açık bir şekilde açıklayın. Listelenen kişiyle olan bağlantınız muhtemelen araştırılacaktır.

Temyiz ederseniz, düzenleyici ile uzun bir görüşme beklediğinizden ve yasadışı faaliyetin söz konusu kişi veya kurumla ilişkili olup olmadığına dair kanıt sağlamayı beklersiniz.

İlişkilendirerek boyama

Listelenen bir kripto para birimi ile  işlem yaparsanız ne olur?

Alınan paraların daha sonra listelenen bir bireye veya varlığa bağlı olarak “kirlenmiş” olması ve kimliğinizin ve kripto para birim adresinizin OFAC listesine eklenmesi mümkündür.

OFAC, listelenen genel anahtar adreslerine veya  halka açık anahtar adreslerine para gönderen veya alan yeni adresler eklemek niyetinde değildir. Ancak  listede yer alan yasadışı bir aktörle yapılan işlemlerin yasak olduğu ve cezalarla sonuçlanabileceği açıktır. .

OFAC, listelenen kripto para birimi adresleriyle yapılan işlemlerin karşı tarafını tanımlamak için blockchain izleme yazılımı kullanıyorsa,  karşı tarafların adreslerini  listeye ekleyebilir.

Listedeki adreslerin sayısını hızla artırabilir ve büyük olasılıkla şu anda olmayan bireyler ve varlıklar için de adresler içerebilir.

Bu aynı zamanda OFAC ve yasadışı aktörler arasında bir kedi ve fare oyunu başlatabilir. OFAC, yasadışı aktör fonlarını yeni kripto para adreslerine taşıyabilecekleri kadar hızlı bir şekilde güncelleyebilir mi?

OFAC’ın, listelenen adreslerle etkileşimde olan yeni adreslerini SDN listesine eklemeyi istediğini varsayalım. Bu, listelenen  genel adresin başkasına bir işlem gönderip değişiklik alması durumunda, hem alıcı adresi hem de adresin OFAC listesine eklenebileceği anlamına mı geliyor?

Muhtemelen, Hazine blockchain  SDN listesi sürekli güncellecek, kendi kaynaklarının çoğunu  henüz açıklamış değiller. Muhtemelen, bunu izlemek,  tam zamanlı personel veya özel yazılım gerektirir. Engelli adreslerin listesi çok hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Yeni bir veri ile listeyi düzenli olarak güncellediğinden ve yeni adresler eklemek için hızlı güncellemelere açık olacağından, OFAC’ın ne yapmayı planladığını çabucak öğreneceğiz.

OFAC, listelenen adreslerden diğer adreslere yapılan işlemleri izliyorsa ve transfere ait adresleri eklemeyi amaçlıyor olabilir. Bu OFAC’ın adreslemek istediği adreslerin bir listesini içermesi anlamına gelmez. Ancak bu adresi kullanan kişilerin kimliğine sahip olmak zorunda değildir. ?

Muhtemelen. Bir anlamda, bir genel anahtar adresle ilişkilendirilen varlıklar, bu genel anahtar adres için özel bir anahtarı olan herkes tarafından kullanılabileceğinden ve sahipliğin bu konuda herhangi bir bilgi olmadan değişebileceğinden, kimliği tamamen belirli bir adresle eşleştirmek her zaman zordur. mülkiyet değişikliği sisteme yansıtılıyor.

Kullanıcı ile genel anahtar adres arasındaki haritalama, düzenleyicilerin beklediğinden daha geçici olabilir ve bu da egzersizi engelleyebilir.

 Yıldırım Ağını nasıl etkiler?

Yıldırım Ağı bir para vericisi olarak kabul edilirse, Şimşek Ağ düğümü operatörleri listelenen adresleri içeren işlemlere uymak ve bunları engellemek veya durdurmak zorunda kalabilir.

Madenciler, listelenen bir adrese ya da listeden işlem yaptıklarında, kalıcı olarak “işaretlenecek” midir?

Bu noktada kimse bilmiyor.

Borsalar ne olacak?

Şüphesiz, kara listeye alınan adresler için ABD’de likidite kapanacak olan değişimlere uyulması gerekecektir.

Ancak bu durum, ticaret hacminin, merkezi olmayan borsalara veya yurtdışı borsalara kaymasını hızlandırabilir.

Zcash veya monero gibi gizlilik özellikli paralar ne olacak?

Bu belirteçlerin desteklenmesinde, geliştirilmesinde ve kullanılmasında bir uptick (gelişme, hararetlenme, ilerleme.) ve gizlilik etkin modda kullanımlarında bir uptick bekleyin.

Şimdi ne yapmalıyım

Madeni paralarımın temiz olduğundan nasıl emin olurum?

Belirli bir UTXO’nun ve OFAC-uyumlu madeni para hizmetleri sağlayan satıcıların “tonunu” belirlemek için geliştirilmiş araçlar olacaktır.

Bu geri ateş olabilir mi? Kıyamet senaryosu nedir?

Listelenen kripto para birimi adreslerinin operatörleri, tüm blok taşını bulabildikleri ve özünde “tazeleyebileceği” bir adrese satoshis yollayabilir.

Adresleri listeledikten ve uygun izleme yazılımını kullandıktan sonra OFAC, tüm adreslerin listelenen adreslerde iki veya üç işlem olduğunu ve aracın değersiz hale geldiğini görebilir.

Endişeliyim. Ne yapmalıyım?

Bankacılık yasasını anlayan ve kripto sistemlerini anlayan ve avukat veya danışmana gerçek tavsiye için ödeme yapan nitelikli bir avukat veya uyum danışmanı edinin.

 

Etiketler: