BTC : 63727 ₺ ETH : 1654 ₺ XRP : 1.369 ₺ LTC : 301.7 ₺ USDT : 6.891 ₺ XLM : 0.623 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. NYT projesi: Blockchain’le sarı gazetecilikle mücadele edilebilir mi?

NYT projesi: Blockchain’le sarı gazetecilikle mücadele edilebilir mi?

NYT projesi: Blockchain’le sarı gazetecilikle mücadele edilebilir mi?
0
huobi_koinmedya

ABD’nin ünlü gazetelerinden New York Times (NYT), blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor. NYT blockchain’le sarı gazetecilikle mücadele etmeye çalışıyor.


Blockchain’le sarı gazetecilikle mücadele edilebilir mi?

Kripto para ve Bitcoin’in ardındaki teknoloji olan blockchain teknolojisinin kullanım alanı, bizleri şaşırtmaya devam ediyor. En son Yerel seçimler blockchain üzerinden yapılabilir mi? başlıklı yazımızda blockchain teknolojisi üzerinden “yerel seçimlerin” yapıldığını gördük.

Şimdi tamamen farklı bir alanda blockchain teknolojisi kendisini gösteriyor: Medya.

Kaynağı belirsiz, sahte ve abartılı haberler, gazetecilik literatüründe “sarı gazetecilik (yellow journalism)” olarak bilinmektedir. Bu kavramın tarihçesi de bir o kadar ilginç: 1800’lü yılların sonunda ABD basını, Küba açıklarında bir savaş gemisindeki yangını abartılı biçimde vermeye başlar. İki medya karteli, gazetelerinin satışlarını arttırmak için bu haberi abartır ve sahte resimler kullanır (O dönemde resimler genelde elle üretiliyordu). Söz konusu yangında Kübalı askerler suçlanır. Bu abartılı haberler, ABD-İspanya arasında savaşların yaşanmasına neden olur. Bu arada söz konusu savaş gemisinde neden yangın çıktığı tam olarak tespit edilememiştir.

koinmedya_brave

New York Times (NYT) gazetesi, haberlerin ve habere söz konusu resimlerin orijinalliğini kontrol etmek için blockchain teknolojisinden yararlanmayı planlıyor. Bu proje ile yanlış bilgilendirme ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.  Bu sayede kısmen de olsa sarı gazeteciliğin önüne geçilebilir.

NYT bu projesini IBM Garage ile yürütüyor ve 2019 yılının sonuna kadar bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyor.

Aslında teknolojinin mantığı basit. WalMart tedarik zincirinde ürünlerinin kaynağını nasıl blockchain teknolojisi ile takip ediyorsa (Lütfen Bkz: Walmart haberi VeChain (VET) fiyatlarını uçurdu), haberin girdisi olan materyallerin kaynağını da NYT, blockchain ile takip etmeyi planlıyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

koinmedya_brave

Kripto para dolandırıcıları 2019’un ilk çeyreğinde $1.2 milyar vurgun yaptı

Toplam piyasa büyüklüğü %30’un üzerinde daraldı: Devamı gelebilir

Bitcoin’in önünü açan 7 makro ekonomik problem

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: