BTC : 82250 ₺ ETH : 2885 ₺ XRP : 1.896 ₺ LTC : 367.7 ₺ USDT : 7.587 ₺ XLM : 0.6011 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Nike ayakkabılar Ethereum blockchaininde tokenize ediliyor

Nike ayakkabılar Ethereum blockchaininde tokenize ediliyor

Nike ayakkabılar Ethereum blockchaininde tokenize ediliyor
0

Nike ayakkabılar Ethereum blockchaininde tokenize edililiyor. Bir Nike ayakkabı alınca artık bir Ethereum ERC721 veya ERC1155 tokeni sahibi de olursunuz. 


Nike ayakkabılar Ethereum blockchaininde tokenize ediliyor

Ayakkabı devi Nike, Ethereum blockchaini üzerinde non-fungible token (NFT) ile tokenize edilen ayakkabılarının patentini aldı. Ayakkabıların ismi ise CryptoKicks.

Patentin tarihi ise 10 Aralık. Patentin tanımında bir ayakkabı ve onun kullanma yolları için olan bir dijital varlıktan bahsediliyor. Belgede açıklanan Nike teknolojisinin uygulama alanından biri, fiziksel bir ayakkabının orijinalliğinin doğrulanması için kullanılan Ethereum ERC721 veya ERC1155 tokenleri.

Blockchain üzerinde bir ayakkabı

Bu token, ilgili fiziki ayakkabının alınması ile ortaya çıkıyor. Tokeni elde etmek için 10 basamaklı ayakkabı kimlik kodu ile sahibinin kimlik kodunun ilişkilendirilmesi gerekiyor. Patentte de açıklandığı gibi bu sistemin amacı ürünün gerçekliğini doğrulayabilmek.

koinmedya_brave

İlgili – Nike blockchain teknolojisine katılıyor

Patent belgesinde şöyle deniliyor: “Aday ve mevcut mal sahipleri […] dijital varlıkları, merkezi olmayan bilgisayar sistemlerinde çalışan bir ya da daha fazla blockchain defteri aracılığıyla satın alabilir ve satabilirler. […] Mesela, tabii sadece bununla da sınırlı değil, bir kullanıcı, kimliği doğrulanmış bir satıcıdan bir ayakkabı satın alabilir ve satıcı da ürünün gerçekliğini doğrulayacak kodu da alıcıya sağlar. […] Kullanıcı daha sonra akıllı telefonundaki uygulamayı kullanarak ayakkabı kutusu üzerindeki kodu okutabilir.”

İlginç bir şekilde, Nike ayrıca token oluşturma işleminin ayakkabı satışlarıyla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor. Bu aynı zamanda dolaşımdaki ayakkabının azlığının doğrulanmasına da olanak sağlayacak.

Açıklamada, “Tüketici gerçek bir çift ayakkabı satın aldığında, bunun dijital bir temsili oluşturuluyor ve müşteri ile bağlantılı yapılıyor. Ve bu da kriptografik bir tokene atanıyor. Bundan sonra ise hem dijital ayakkabı hem de kriptografik token ikisi birlikte ‘CryptoKick’i oluşturuyor.” ifadeleri yer aldı.

İlgili – Dünyanın en büyük 2. bankası CCB blockchain platformu kurdu

Bir ayakkabı satıldıktan sonra, bu dijital tokenin sahipliği, fiziksel ayakkabı ile birlikte başka birisine verilebilir. Bu tokenlerin mülkiyeti ilgili uygulama tarafından yönetiliyor. Ayrıca bununla marka katılımının da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Blockchain geliştikçe şirketlerin bu sektör ile teması giderek artacak. Tabii şu an ABD bu sektörde geri kalıyor. Son dönemde Çin’den yapılan blockchain patentleri gösteriyor ki, Çin bu alanda ABD de dahil diğer ülkelerden açık ara önde.

Kaynak

Total
0