BTC : 87000 ₺ ETH : 3239 ₺ XRP : 2.212 ₺ LTC : 419.2 ₺ USDT : 7.383 ₺ XLM : 0.7739 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Net konuşalım: Altcoin sezonu başladı mı?

Net konuşalım: Altcoin sezonu başladı mı?

Net konuşalım: Altcoin sezonu başladı mı?
0
huobi_koinmedya

Altcoin sezonu başladı mı? Bu soruya cevap verebilmek için hem Bitcoin hem de altcoin hakimiyeti grafiğine bakmak gerekiyor. Öyle görünüyor ki cevap evet olacak. Asıl soru ise şu: altcoinlerdeki bu yükseliş daha ne kadar devam edecek?


Altcoin sezonu başladı mı?

Bitcoin hakimiyeti oranı düşüyor. Altcoinler de yeni zirvelere yükselerek bir altcoin sezonu ihtimal için kapı açıyor olabilirler. Açıklayacak olursak, altcoin sezonu piyasa döngüsünün bir parçası. Altcoin sezonu yaşandığında, altcoinler hem Bitcoin hem de fiat para karşısında aşırı yükselişler kaydeder. Bu yükselişler özellikle de fiyatların durgun olduğu ya da düşüşler yaşandığı dönemlerden sonra geliyor. Yani altcoin sezonu aynı zamanda döngüler ya da aşamalar şekilde gelir.

Bitcoin ve altcoin hakimiyetlerinin karşılaştırılması

Altcoin sezonu başladı mı? Bu soruya cevap verebilmek için hem Bitcoin hem de altcoin hakimiyeti grafiğine bakmak gerekiyor.

BTC.D grafiği TradingView

koinmedya_brave

Yukarıdaki grafikte, Bitcoin hakimiyetinin (turuncu) Mayıs’ın ilk haftası zirve yapmasından sonra düşüşte olduğu görülüyor. Altcoin hakimiyeti (kırmızı) ise tam aksi yönde hareket ediyor. Mart’ın sonunda yükseliyor ve 2020’de de yüzde 75’lik bir değer artışı kaydetti.

Buradaki zıtlık şunda. Altcoin hakimiyetindeki yükseliş BTC hakimiyetindeki düşüşe denk geliyor. BTC hakimiyetindeki yüzde 8’lik düşüş altcoinlere yükselecek yeterli momentumu sağladı. Sonuçta da altcoin sezonu başlayabilir.

BTC hakimiyeti ile altcoin hakimiyeti bir anlamda ters orantılı. Buna ilave olarak Bitcoin fiyatının 9,000 dolar ile 10,000 dolar arasında takılıp kalması da altcoinleri (kimilerine göre de shitcoin) daha cazip ve daha ilgi çekici yaptı. BTC durgunken altcoinlere gelen sermaye akışı, birçok altcoinin etkileyici yükselişler kaydetmesine sebep oldu.

İlgili – Bitcoin dip yaptığına gerçekten inanıyor musunuz?

koinmedya_brave

Hala altcoin sezonu değil mi?

Altcoin sezonu başladı mı? Bu soruya cevap verebilmek için hem Bitcoin hem de altcoin hakimiyeti grafiğine bakmak gerekiyor.

TradingView

Cardano, 2020’nin başından bu yana yüzde 189 yükseldi. Crypto.com’un CRO tokeni ise yüzde 237 değer kazandı. Belki de ilk 40 arasındaki en dikkat çeken yükselişi ise Aave’ın LEND’i gördü. Burada yılın başından bu yana yüzde 1,882’lik bir yükseliş var.

Net konuşacak olursak, altcoin hakimiyetinin yükselmesi ile altcoin sezonunun başladığını söyleyebiliriz. Ancak herkesin aklına takılan soru şu. Bu yükseliş devam eder mi? Muhtemelen altcoinlerin rallisinde hala bir miktar güç var. Özellikle de Bitcoin’in daha bir kez daha düşmesi beklenirken. Tabii bu düşüşten sonra BTC fiyatı yükselecek ki yeni bir boğa koşusu olabilir. O zaman kadar ise yatırımcılar altcoin yatırımların keyfini çıkarabilir.

Kaynak

Etiketler: