BTC : 83399 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 1.871 ₺ LTC : 359.9 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5853 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoinAltcoin Haberleri
  3. Nesnelerin Kimliği (IDoT) Nedir? Yakın Bakış

Nesnelerin Kimliği (IDoT) Nedir? Yakın Bakış

Nesnelerin Kimliği (IDoT) Nedir? Yakın Bakış
0

Nesnelerin Kimliği (IDoT) nedir sorusu insanların gündemini meşgul eden bir konudur. Nesnelerin Kimliği teknolojisi yükselişe geçtiği ve pek çok alanda karşımıza çıktığı için, internete bağlı her “şeye” bir kimlik vermek, problemlerden kaçınmak için kaçınılmaz hale gelmeye başladı.


Nesnelerin Kimliği (IDoT) Nedir  ve Nasıl Çalışır?

Nesnelerin Kimliği (IDoT) nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Nesnelerin kimliği hakkında az çok bilgi sahibi olmayan ya da  duymayan yoktur. Eğer duymadıysa da, muhtemelen farkında olmadan ona bağlı bir cihaz kullanmıştır. Ancak, gücün yanında sorumluluk da geliyor, Nesnelerin kimliğinin  (IDoT) arkasındaki temel anlayış da  işte bu sorumluluktur.

Ayrıca bakınızNesnelerin İnterneti, Güvensiz Şeylerin İnterneti Midir?

Malta, geçtiğimiz hafta ICO’ları, blockchain şirketlerini ve DLT’yi düzenleyen üç yeni yönetmelik çıkardı. Ancak bu düzenleme bir şekilde kendi içinde çığır açan bir düzenleme. Bir yandan da aslında buz dağının sadece görünen bir kısmı. Maltanın blockchain stratejisi tamamen  bütünsel bir strateji ve altı ana proje içeriyor. Bunların en ilginçlerinden birinde de IDoT var.

koinmedya_brave

İlerideki yıllarda katlanarak büyüdükçe, her nesne ve cihaza  benzersiz tanımlayıcılar (UID) ve meta veriler yükleyerek, IDoT Nesnelerin kimliğini doğru bir şekilde yöneteceğimizi garanti ediyor bize.

Bu şekilde internet üzerinde etkili bir iletişim sağlanmış olacak. Ayrıca, bir şey yanlış giderse, sorumlu tutulacak kimsenin olmadığı otonom cihazların dahil olduğu durumlar da önlenmiş olacak. Bu nedenle, Iot’un başarısı için IDoT vazgeçilmez bir gereklilik.

Hayal edilen herşey internet üzerinde bulunabilir ve ağa bağlanabilirse, milyarlarca “şey”in arasından bulunabilmesi için kendi kimliğine ihtiyacı mutlaka vardır.

(IDoT)’un Temel Unsurları

Her var olan şey benzersiz ve global bir şekilde başka herhangi bir şeyle ilgisi olmayacak şekilde alfa numerik bir şekilde tanımlanabilir olmalı. IDoT içinde yaşam döngüsü, ilişkiler, onaylama, içerik farkındalığı gibi kavramları barındırıyor.

Emar (EMR) mesela, ilgili kişinin aynı kimliğini hayatı boyunca saklar. Diğer varlıklar ve şeyler daha kısa hayat döngüsüne sahipler, mesela kargolanan bir paket veya akıllı buzdolabı.

İş ilişkilere gelince, IoT cihazlarının birbiriyle nasıl ilişkide olduğunu bilmemiz lazım. Bu durum diğer sorumlu kişiler kadara, her cihazın yöneticisini veya sahibini kapsıyor.

Doğrulama, IoT cihazları için hala zor bir görev çünkü 2FA ve biyometrikler burda çok alakasız kalıyor. Hala IoT kimliklerinin doğrulanması için sağlam bir yol bulma zorunluluğu var.

Ve son olarak, içerik kısmına gelince, IoT cihazlarına kimlik ve giriş yönetimi içerik bağımlı olmalı. Bu demek değildir ki, her varlık tüm sistemlere ve diğer varlıklara giriş yapabilir. Uygun olmayan yada giriş yapılacak cihaz için tehlikeli bir durumsa, giriş kontrolünün yapılması çok önemlidir.

Bireyler, Varlıklar ve Nesneler için Benzersiz bir Kimlik

IDoT sadece stratosferdeki herşeyle ilgili değildir. Aynı zamanda insanlarla da ilgilidir. Malta’da, blockhcain stratejsinin bir parçası olarak, hükümet vatandaşlarına bir e-ikamet sağlamayı ve oradaki kimliklerini resmi kimliklerle ilişkilendirmeyi planlıyor.

Blockhcain’i kullanan etkin kimlik yönetimi, bir gün fiziksel kimlik kartları ve pasaportları ortadan kaldıracak. IDoT, IoT yükselişe geçtikçe önem kazanacak. Çağımızn ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran ve en iyi yolu bulmak için çalışan çok sağlam beyinlerin olduğunu bilmek de çok güzel ayrıca.

 Nesnelerin Kimliği (IDoT) nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık, umarız faydalı olmuştur. Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Etiketler: