BTC : 86582 ₺ ETH : 3170 ₺ XRP : 2.172 ₺ LTC : 418.8 ₺ USDT : 7.358 ₺ XLM : 0.7644 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. NEO gizlilik konseptine mi kayıyor?

NEO gizlilik konseptine mi kayıyor?

NEO gizlilik konseptine mi kayıyor?
0
huobi_koinmedya

NEO gizlilik konseptine geçiş konusunda yeni bir adım attı. Bunun için Incognito ile işbirliği yapıyor. Incognito yan zincirinin Neo blockchainine paralel çalıştırılması gizlilik odaklı işlemlere imkan sağlayacak.


NEO gizlilik konseptine mi kayıyor?

Incognito, halka açık blockchainler için gizlilik özelliği sağlamaya odaklanan bir blockchain geliştirme takımı. Incognito, Neo ile işbirliği yapma planlarını duyurdu. Bununla akıllı ekonomiye gizli işlemlerin getirilmesi amaçlanıyor.

Bu yönde bir çözüm, Neo ve Incognito yan zinciri (chain) arasında “trustless privacy bridge” (güvenilmez gizlilik köprüsü) şeklinde yapılacak. Bu da göndericilere bakiyeleri, miktarları, zaman bilgisi, gönderici ve alıcı işlemlerini gizlemeye imkan sağlayacak.

İlgili – NEO kurucusu: “Blockchain sektörünün değeri 5 teknoloji devini geçecek”

koinmedya_brave

Incognito proje lideri Duy Huynh şöyle konuştu: “Biz (Neo ve Incognito) ikimiz de kabul ettik ki gittikçe daha fazla tokenleşen dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehdidin gizlilik eksikliği sorunudur. Bunu aşmak için beraber çalışma konusunda çok heyecanlıyız.”

Nasıl çalışacak

Whitepapere göre, Incognito Proof-of-Stake (varlık ispatı) destekli bir ağ geliştirdi. Bu ağ veri çıktısını iyileştirmek için parçalanmış (shard) tasarım kullanıyor. Yol gösteren bir zincir, büyük miktarlarda shard chainlerin koordinasyonundan sorumlu ve birlikte paralel bloklar üretiyor. Yeni blokta konsensüse ulaşmak için ise pBFT benzeri bir protokol kullanılıyor.

Gizlilik ve anonimlik sağlamak için ise Incognito “zero-knowledge proofs”, halka imzaları, gizli adresler ve gizli işlemler ile bir veri katmanı uyguluyor. Bu gizlilik özellikleri CryptoNote ve Bulletproofs’a dayanıyor. Bunlar, kısa ispatlar ve ilk güvenilir kurulum gerektirmeden izlenmemeyi sağlamak için tasarlanmış.

İlgili – Almanya Maliye Bakanlığı: Monero Bitcoin’den daha tehlikeli

koinmedya_brave

Incognito takımı, yan zinciri Neo blockchaini ile paralel çalıştırarak, Neo ekosistemdeki kullanıcıların NEP-5 tokenleri ve diğer dijital varlıkları Neo blockchaininden Incognito’ya aktarmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu varlıklar daha sonra istenildiği şekilde özel olarak gönderilebilir ve gerektiğinde köprüden Neo blockchainine geri aktarılabilir.

Neo kurucu ortaklarından Da Hongfei, Incognito’nun sunduğu çözüm ile ilgili şunları söyledi: “Gizlilik ve kullanıcı güvenliği yeni nesil İnternet için kritik öneme sahip. Incognito ile ortak olarak bu yönde çözümler getirme konusunda heyecanlıyız. Kullanıcılarımız ve geliştiricilerimiz her zaman bu işe kalbini verdi ve bu ortaklığın herkes için yeni ve heyecan verici olanaklar sağlayacağına eminim.”

Kaynak

Etiketler: