BTC : 84850 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7698 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ne olacak bu Ethereum’un yüksek kesinti ücreti sorunu!?

Ne olacak bu Ethereum’un yüksek kesinti ücreti sorunu!?

Ne olacak bu Ethereum’un yüksek kesinti ücreti sorunu!?
0
huobi_koinmedya

Ethereum yüksek kesinti ücreti sorunu hala kullanıcılara baş belası olmaya devam ediyor. ETH 2.0 bir çözüm olacak. Peki, yeni ağa geçişe kadar başka bir planları var mı?


Ethereum yüksek kesinti ücreti sorunu

Kripto para piyasası son bir haftada beklenmedik bir fiyat hareketi kaydetti. Bitcoin’in 10,000 dolara doğru yükseleme hedefi ve mücadelesi devam ediyor. Bu arada birçok altcoin de lider kriptodan bağımsız yükselişler görüyor. Ethereum da güçlü piyasa durumuna sahip kripto paralardan biri. Ayrıca ETH ekosisteminde aktif adres sayısında önemli ölçüde büyümeler de var. Burada pozitif ölçümler ve ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi ile potansiyel bir yükseliş var. Buna rağmen Ethreum ağında birkaç zorlu noktanın da olduğunu söyleyebiliriz.

LongHash’in son raporu, Ethereum ağındaki aktif adres sayısı ve artan oranda faaliyete dikkat çekiyor. Buna rağmen burada olumsuz bir durum da ortaya çıkıyor. Kullanıcılar hiçbir dayanağı olmayan çok yüksek işlem ücretleri ile karşı karşıya. Ethereum yüksek kesinti ücreti konusunda üretilen çözümler ise işe yaramıyor görünüyor. Rapor, madencilerin geçen ay sadece işlem ücretlerinden 2,500 ETH elde ettiğini bildiriyor. 2,500 ETH çok yüksek bir işlem ücret değil, yine de bu yüksek ücretlerin geçerli olduğu süreler alarm veren düzeyde.

Raporda ayrıca yüksek işlem ücretlerine çözüm için uygulanan kısa vadeli çözümün de işe yaramadığına dikkat çekiliyor.

koinmedya_brave

Raporda şöyle deniliyor: “Ethereum madencileri aralarında oy kullanarak her bir blokun gaz limitini 10.000.000’den 12.500.000’e çıkardı. Buna rağmen bu yüksek ücretler devam ediyor. Teklif başarıyla oylandı ve 19 Haziran’da kabul edildi ve ağa daha fazla işlem kapasitesi sağlıyor.”

Ethereum yüksek kesinti ücreti sorunu hala kullanıcılara baş belası olmaya devam ediyor. ETH 2.0 bir çözüm olacak.

Kaynak: EtherScan

Etherscan’in sağladığı ağ verilerine göre, ortalama gaz fiyatı Ocak 2020’deki 11.6 Gwei değerinden şu anki 47.5 Gwei’ye yükseldi. Yani yüzde 300’ün üzerinde bir artış var.

koinmedya_brave

Yine de rapora göre geliştiricilerin önünde birkaç önemli seçenek var. Mesela, Ethereum Geliştirime Önerisi 1559 (EIP-1559) ve tabii ki çok beklenen ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi. Geliştirme önerisi bazı sistem değişiklikler teklif ediyor. Ancak ETH 2.0’ın gelmesine belki bir yıl var ve bundan dolayı kısa vadede buradan bir çözüm beklenemez.

İlgili – Buterin Ethereum 2 için tarih verdi

Ethereum burada katmanlı bir çözüm de geliştirebilir. Bitcoin’in Lightning Network gibi ikinci katman çözümleri planlandığı gibi gidiyor. Rapor da Ethereum geliştiricilerinin bu yönde çalıştığını belirtiyor.

Kaynak

Etiketler: