BTC : 63647 ₺ ETH : 1580 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 286.9 ₺ USDT : 6.88 ₺ XLM : 0.4783 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Mt. Gox borsasının Bitcoin borçlarını ödeyebilmesine daha 2 yıl var

Mt. Gox borsasının Bitcoin borçlarını ödeyebilmesine daha 2 yıl var

Mt. Gox borsasının Bitcoin borçlarını ödeyebilmesine daha 2 yıl var
0
huobi_koinmedya

Mt. Gox borsasının Bitcoin sektörüne etkisi hala devam ediyor. Yaklaşık 5 yıl önce yaşanan Mt. Gox hack krizinin hayaleti Bitcoin’in peşini bırakmıyor.


Mt. Gox Borsasının Bitcoin Davası Devam Ediyor

Mt. Gox mağdurlarını duymuşsunuzdur. “Mt. Gox paralarımız nerede?” yazılı dövizlerle görmeye alışık olduğumuz mağdurlar daha organize hareket edebilme adına topluluk kurmuşlardı. İşte bu Mt. Gox mağdurları topluluğunun başkanlığını üstlenen Andy Pag aniden görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Mt. Gox borsasının Bitcoin

koinmedya_brave

Coindesk’e açıklamalarda bulunan Pag “belki daha yıllar sürecek uzun bir hukuki bataklığın tam ortasında olduklarını” beyan etti. Röportaj sırasında bazı kritik bilgiler de veren Pag durumun vahametini gözler önüne serdi.

Pag, bir dönem Mt. Gox ortaklarından olan 16 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne hükmeden Coinlab firması ile yapılan pazarlıkların sonuç vermediğini belirtti. Dahası mevcut gidişatın 2 yıldan önce sonuçlanma olasılığının da bulunmadığını sözlerine ekledi.

“Şahsi görüşüm şudur ki, eğer şanslıysak zarar tespit süreci 6 ayda ancak tamamlanır. Devamın duruşmaların en az 1 yıl süreceği ve sivil rehabilitasyon dediğimiz fonların geri ödenme safhasının ise 3 aydan 6 aya kadar zaman alacağı hesap edilirse durumun tam fotoğrafı çekilmiş olur.

Öyle düşünüyorum ki olası en iyi şartlarda süreç 18 ila 24 ay sürer. Ancak bence daha uzun sürecek. Ancak bunun yalnızca şahsi tahmin olduğunu belirtmek isterdim. Gerçekte ne kadar sürebileceğini kimse bilmiyor.”

koinmedya_brave

Pag Mt. Gox’dan alacağı Bitcoin haklarını en yüksek teklifi verene satacağını açıkladı. Şu ana kadar gelen en yüksek teklif ise Bitcoin başına 600 dolar. Lakin Pag kaç Bitcoin’i olduğunu belirtmedi.

Bitcoin Piyasasının Başına Bela: Mt. Gox

Mt. Gox 2010 yılında kuruldu ve hızla zirveye çıkarak Dünya çapındaki Bitcoin işlemlerinin %70’ini bünyesinde toplamayı başardı. Borsa 2011 yılında iki kere hacklendi ama zayiat fazla büyük değildi. Gerekli önlemleri alamayan borsaya öldürücü darbe 2014 yılında geldi.

Zarar tamı tamına 460 milyon dolardı. Bu rakam bugünün şartlarında bile çok büyük bir meblağ. Kaybın BTC cinsinden tanımı ise tam 850.000 adet. Bu hırsızlık olayı Bitcoin’i yaklaşık 2 yıl sürecek olan Bitcoin kışına terk etti. Tüm iyimser hava dağıldı ve Bitcoin o günlerden kalma yaralarını hala tam olarak sarabilmiş değil. O günün şartlarında bu kadar büyük bir hack olayı yaşanmasaydı bugün belki BTC çoktan 6 haneli sayılara çıkmış belki de 7 haneli sayılar hedef olarak gösteriliyordu.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: