BTC : 65235 ₺ ETH : 1628 ₺ XRP : 1.437 ₺ LTC : 321.5 ₺ USDT : 6.786 ₺ XLM : 0.5099 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Güncel Monero (XMR) nedir? Monero coin nedir? Monero haber-yorum ve analiz

Güncel Monero (XMR) nedir? Monero coin nedir? Monero haber-yorum ve analiz

Güncel Monero (XMR) nedir? Monero coin nedir? Monero haber-yorum ve analiz
0
huobi_koinmedya

Monero coin nedir? Monero (XMR), gizlilik üzerine yoğunlaşmış gizlilik odaklı merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Bilindiği üzere gizlilik odaklı kripto paralar, kullanıcılarına çok daha fazla mahremiyet alanı sağlar.


Monero coin nedir? Kapsamlı temel analiz

monero-coin-nedir

Monero, diğer kripto paralara ek olarak kullanıcılarına ne gibi bir mahremiyet sağlıyor diye soracak olursanız, sizlere direk Monero’nun cüzdan adreslerini gizlediğini söylerim. Bu özellik basit gibi gözükse de aslında çok önemlidir. Çünkü çoğu kripto parada, bir kişinin cüzdan adresini öğrendiğinizde, o cüzdana daha sonra gönderilecek bütün parayı takip edebilirsiniz. Ancak Monero’da böyle bir durum söz konusu değildir. Monero finansal mahremiyetine oldukça düşkün bir koindir.

Hadi biraz da Monero’nun ayrıntılarına inelim.

koinmedya_brave

 

Monero coin ve Anonimlik

İlk olarak mahremiyet ile anonimlik arasındaki farka değinelim. Evinizin dış kapısını kitlediğinizi ve evin içinde yaşananları dış dünyadan ayırdığınızı düşünün. Böylelikle kendinize mahrem bir alan yaratmış olursunuz. Anak her ne kadar kapıyı kitlesenizde evin sizin olduğu bellidir. Ancak anonimlik teriminde konuyu size bağlayacak hiç bir durum yoktur. Yani anonimlik herhangi bir bilgiyi, görseli vb. şeyleri Web’de size geri bağlanılamayacak şekilde yayınlamanız olayıdır.

İşte Monero’nun kullanıcılarına sağladığı mahremiyet bu anonimlik derecesindedir.

koinmedya_brave

Monero’nun Başlıca Özellikleri:

Monero coin = Güven

Monero merkezsiz olması sebebiyle güvenle işlem yapabileceğiniz ve kullanıcı apı tarafından işletilen bir kripto para olma özelliği taşır. Monero’larınızı güvende tutmak için üçüncü bir yazılımlara ihtiyacınız yoktur.

Monero coin = Gizlilik

Monero’da tüm işlemlerin çıkış noktasını, miktarını ve bitiş noktasını gizlemek adına gizli imzalar ve adresler kullanılır. Grupta herkes işlem yapabilir atabilir fakat işlemi yapanın kimliği asla bilinmez.

Bitcoin’e baktığınızda ise kesinlikle böyle bir mahremiyet mevcut değildir. Bitcoin blockchaini halka tamamen açıktır ve tüm işlemler web’deki herhangi biri tarafından görüntülenebilir.

Monero coin gizlilik ilkeleri

1-Göndereni Şaşırtmak

Monero Blockchain’inde gerçekleşen bir işlemde, göndericinin kimliğini gizlemek için Monero algoritması, son işlem zincirini, blockchainindeki geçmiş zincirlerde harmanlayarak, dışarıdan bir gözetimcinin işlemi kimin yaptığını belirlemesini imkansız hale getirir.

2-Gönderilen Tutarı Şaşırtmak

XMR ağında gönderilen miktar, Monero’nun gizli işlem özelliği yani ringCT tarafından gizlenir. Bu özellik sayesinde, Monero blok zincirine bakan bir kişi, gönderilen gerçek miktar yerine, işlemin çok küçük bir parçasını görebilir. Ancak bu parça blok içinde gönderilen miktarın doğrulanması için yeterlidir.

3-Alıcıyı gizlemek

Monero’nun son gizlilik ilkesi ise alıcının cüzdan adresinin gizlenmesidir. Bu gizli adresler vasıtasıyla yapılır. Normal bir Monero adresi 4 ile başlayan 95 karakterli bir dizedir. Ancak bu adrese para göndermeye çalışıldığına, algoritmik olarak Monero bu fonu önce sistemin içine gömülü vaziyetteki anonim adreslere gönderir. Akabinde ise fonlar gerçek adrese aktarılır.

Genel bir Monero adresi

443o1Zttug2hRCndg9ZDtNPTLq6uaspsH4tLs1AddKCGiwfTs8Jwfirb8TQQrfdDTFB5Tyug93WVbYKAR1vyAsC8VH5BtLo

Monero coin (XMR) çalışma prensibi

XMR’de, Bitcoin’e benzer şekilde karmaşık matematik problemlerini çözen bilgisayarlar tarafından üretilir. Yani madencilik yoluyla, terimsel ifadeyle ise Proof of Work metoduyla. Bununla beraber CryptoNight olarak da bilinen ve XMR için kullanılan algoritma, Bitcoin’in kullandığı SHA-256 algoritmasından tamamen farklıdır.

İlgili haber: Proof of Work nedir?

CyrptoNight ASIC dirençli bir algoritmadır. Şöyle ki: Eğer daha güçlü bir bilgisayarınız var ise daha fazla XMR üreteceğiniz anlamına gelmez. Bu da üretimde tekelleşmeyi engelleyerek XMR’yi kişisel bilgisayar madenciliğine açık hale getirir.

Monero coin XMR dolaşımı

Monero’da, Bitcoin’de olduğu gibi üretim sınırı yoktur. Her 2 dakikada bir yeniden madencilik yapılabilmektedir. Hali hazırda dolaşımda 17.209.291 adet XMR vardır.

Monero’nun Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

  • Sıradan bir kripto paranın sahip olabileceği en güçlü gizlilik ilkesine sahiptir.
  • İşlemler bağlantılı ve izlenebilir değildir.
  • Mali açıdan mükemmel şekilde büyüme sağlamıştır.
  • ASIC dirençli bir algoritmaya sahip olduğu için, üretimde tekelleşmenin önüne geçilmiştir.

Dezavantajları

  • Monero için çok fazla uyumlu cüzdan bulunmamaktadır.
  • Yeni başlayanlar için sıradan ve kolay değildir. Yaygın şekilde kabul görmemiştir.
  • Üretim sınırı olmadığı için ileride enflasyona maruz kalarak, devalüasyon yaşayabilir.

Son Olarak Monero Coin Gelecek vaadediyor mu?

Koinmedya Ailesi olarak, Monero’nun geleceğinin geçmişinden daha parlak olacağını düşünüyoruz. Monero’nun yaygınlaşmasıyla, en büyük özelliği olan gizlilik ilkesi gelecekte çok daha cazip hale gelecektir.

Monero coin fiyat grafiği: