1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Monero fiyat tahmini – XMR nasıl alınır ve satılır?

Monero fiyat tahmini – XMR nasıl alınır ve satılır?

Monero fiyat tahmini – XMR nasıl alınır ve satılır?
0

Monero fiyat tahmini ve XMR nasıl alınır nasıl alınır ve satılır ve de geleceği konularını bu yazımızda ayrıntılı şekilde size bilgi vermeye çalışacağız.

Monero nedir?

Monero nasıl alınır sorusuna geçmeden önce isterseniz Monero’nun ne olduğuna kısaca bir bakalım. Monero, kripto para piyasasındaki en popüler gizlilik koinlerinden biridir. İzlenemez işlemler yapmak için XMR’yi kullanmak kolaydır.

İlgili yazı için bakınız: Monero rehberi: Monero nedir? XMR nedir? XMR coin nasıl alınır? Nerelerde kullanılır?

koinmedya_brave

Monero izlenemez. Diğer blok zincirlerinden farklı olarak, yalnızca kripto para biriminin sahipleri işlem verilerini ve bakiyelerini görebilir. Ağda işlem yapan diğer kişiler hakkındaki bilgilerin de gizlenmesi söz konusudur. Bu özellikler, analitik şirketlerinin gizlilik koinini kullanan kişileri izleyememelerini ve Bitcoin’in son yıllarda kurban ettiği bir sorunu çözmelerini sağlar.

Geliştiriciler tarafından daha güvenli, anonim ve izlenebilir olmayan bir kripto para birimi oluşturma ihtiyacından doğan Monero, Nisan 2014’te piyasaya sürüldü. Kendisini üç temel değeri temsil ediyor:

Güvenlik: Güven olmadan, hiçbir kripto para birimi hayatta kalamaz ve hiçbiri bu güvene, kullanıcıları sadece paralarıyla değil, aynı zamanda işlemlerini anonim tutmakla da güvenen Monero’dan daha fazla güvenmez.

Gizlilik. Monero, web sitelerinin “aşırı durumlarda ölüm cezasından” da bahsettiği gibi, bir mahkemede bile kullanıcılarının anonimliklerini korumaları gerektiğini iddia ediyor.

Merkeziyetsizlik: Monero kimse tarafından çalıştırılmaz. Ağı veya blok zinciri çalıştıran merkezi bir kurumun bulunduğu diğer bazı koinlerden farklıdır. Monero örneğinde, kontrol ajansı veya işletme de mevcut değildir, aynı zamanda geliştirme kararları ve geliştirici toplantı günlükleri herkesin görebileceği şekilde çevrimiçi olarak yayınlanır ve kullanılabilir.

Monero nasıl satılır ve alınır?

Monero’yu (XMR) birkaç büyük kripto para birimi borsadan satın alabilirsiniz. BTC / XMR ticaret çiftleriyle yapılan popüler borsalar arasında Binance, Bitcoin.com, Bitfinex, Bittrex, Huobi, Kraken, Kucoin ve Poloniex bulunur. Kraken ve Bitfinex ayrıca USD / XMR işlem çiftleri de sunmaktadır.

Bazı borsalar Monero’yu listelemez. BitBay ve OKEx, düzenleyici sorunlardan dolayı kripto para birimini yayınladı, Coinbase ise hiç listelemedi. Akılda tutulması gereken bir şey, yukarıda belirtilen borsaların merkezileştirilmiş olmasıdır: kullanıcı kimliklerini yönetir ve işlemleri izleyebilirler. Dikkatli bir şekilde yapılmazsa, merkezi bir borsa yoluyla XMR satın almak koinin gizlilik avantajlarının çoğunu kaybedebilir.

İlgili yazı için bakınız: Monero madenciliği rehberi: Monero nasıl üretilir? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Maksimum gizlilik için, XMR’yi OpenLedger veya Waves.Exchange gibi merkezi olmayan borsalardan veya Bisq veya LocalMonero gibi eşler arası borsalardan satın almanızı öneririz.

XMR’yi bir borsadan çıkarmak için yeni bir cüzdan adresi oluşturmak ve daha sonra bu fonları bu yeni adrese göndermek gerekir. Yeni bir adres oluşturmak için bu cüzdanlardan herhangi birini kullanabilirsiniz:

Monero GUI: resmi Monero cüzdanı.

Monerujo: Android için bir mobil Monero cüzdan.

Cake Wallet: iOS için yerleşik değiştirme özellikleri ve para birimi dönüştürme özelliğine sahip mobil bir Monero cüzdan.

X Cüzdan: iOS için başka bir mobil cüzdan.

My Monero: Bir masaüstü uygulaması veya mobil uygulama olarak veya bir web tarayıcısında çalıştırılabilen basit bir cüzdan.

Lightwallet: Python ile yazılmış “ince” bir cüzdan.

Resmi Monero GUI cüzdanını öneriyoruz. Kurulumu kolaydır ve Monero’nun temel özelliklerine kolay erişim sunuyor.

Monero’yu satın alabileceğiniz farklı kripto para birimi pazar yerleri vardır.

Borsalar NASDAQ gibi geleneksel borsalara benziyor ve Monero’yu diğer tüccarlardan – ve herhangi bir kişisel temas olmadan – satın almanıza izin veriyor. Bu sürece aracılık denir, yani Monero’nun tüm siparişleri yerine getirmek için yeterli satıcı ve alıcıya sahip bir fiyatı bulmak gerekir. Kripto para borsaları çoğu zaman profesyonel tüccarlara yöneliktir ve yeni başlayanlar için kullanımı zor ve kafa karıştırıcı olabilecek gelişmiş ticaret özellikleri sunar.

İlgili yazı için bakınız: Haftanın önemli Monero haberleri: XMR’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Aksine, brokerler Monero’yu kendi varlık stoklarından satarlar. Bu, bir brokerden Monero satın aldığınızda, diğer tüccarlarla işlem yapılmadığı, ancak aracı hizmetinin yapıldığı anlamına gelir. Kripto para birimi genellikle kullanımı kolay bir arayüz ve birçok farklı ödeme yöntemi sunarken, bu kripto para birimi borsalarından daha yüksek bir işaretleme ve / veya ücret talep eder.

Son olarak, eşler arası (P2P) dizinleri, Monero’yu doğrudan diğer tüccarlardan satın alabileceğiniz platformlardır. Ancak, üçüncü bir tarafın bulunmaması nedeniyle Monero’yu bir P2P dizininde satın almak daha risklidir.

Monero alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sonunda, “Benim için en iyi piyasa yeri nedir?” Kuşkusuz kripto para borsaları. Dikkate alınacak şeyler:

Doğrulama: Çoğu piyasa yeri, kripto para birimi satın almanıza izin verilmeden önce kimliğinizi doğrulamanızı (örn. Pasaportunuzun bir kopyasını yükleyerek) ve daimi ikametgahınızı (örneğin, yeni bir fatura tasarlayarak) kanıtlamanızı gerektirir. Bu işlem birkaç dakika ila birkaç hafta sürebilir.

Cüzdan Hizmeti: Monero cüzdanı, Monero’nuzu saklayabileceğiniz bir yazılım parçasıdır. Kripto para birimlerinde yeniyseniz, yerleşik bir cüzdan hizmeti sunan bir piyasa seçmek iyi bir fikir olabilir. Bununla birlikte, kendinizi yönettiğiniz bir cüzdanın genellikle daha güvenli bir seçenek olduğunu lütfen unutmayın. Farklı cüzdan türleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Fiyatlar ve Ücretler: Monero’nun fiyatı sadece piyasa arz ve talep kuvvetleri tarafından belirlenir. Bu, fiyatın Monero’yu satmak ve satın almak isteyenlerin sayısına göre değiştiği anlamına gelir. Broker hizmetleri genellikle fiyatlarını geçerli fiyatlara göre ayarlar ve hizmetleri için bir işaretleme ve ücret alır. Ticaret ücretlerine ek olarak, Monero’yu yatırmak ve çekmek için ücretler olabilir.

Ödeme şekli: Monero’yu satın alabilmek için bir piyasada para yatırmanız gerekir. Çoğu borsa yalnızca banka havalesi sunarken, broker hizmetleri genellikle ek bir ödeme ücreti karşılığında kredi kartları veya Skrill gibi daha fazla sayıda daha uygun ödeme yöntemi sunar.

Güvenlik: Kripto para birimlerine yatırım yaparken, güvenlik önemli bir rol oynar. Cryptoradar, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) veya soğuk cüzdan gibi güvenlik özellikleri için pazar yerlerini filtrelemenize yardımcı olur. Ayrıca, siber saldırılara maruz kalabilecekleri için piyasa yerlerinde önemli miktarda fiat veya kripto para depolamamanızı öneririz.

Monero yatırımı mantıklı mı?

Son zamanlarda altcoinleri araştırmaya başladınız ve karşınıza Monero diye bir kripto para birimi çıktı.

Çok fazla şeyler söylendiğini duydunuz. Aklınıza neden Monero sorusu geldi.

Cevabı aslında oldukça basit. Karanlık ağdaki herkesin Monero’da ödeme istediğini gördünüz ve bu sizi Monero’nun şimdi iyi bir yatırım olacağını düşünmeye yönlendirdi. Peki sadece bu mu?

Hükümetler ve gizlilik odaklı kurumlar zaten araçlar geliştiriyorlar ve blok zincirindeki kayıtları izlemek, kimliğinizi bir borsa ile bağladığınızda dikkate almak ve daha sonra paranın nerede hareket ettiğini takip etmeye başlamak için bazı gelişmiş araçlara sahipler. Bu şeffaf sistemde olan herkesi bulmak oldukça kolaydır.

Monero iyi bir güvenilirliğe sahip olduğunu ve bazı platformlarda uygulanması nispeten kolay bir marka oluşturduğunu inkar etmemek lazım. Dark web’de kullanılsa bile neticede fiyatın çoğunlukla spekülatörler ve yatırımcılar tarafından belirlendiği unutulmamalı.

Monero yatırımını mantıklı kılan bazı sebepler bulunuyor.

Mantıken, Monero, son derece gizli kripto para birimleri alanında yalnız değildir. Şu anda Dash ve Zcash en ciddi rakipleri. Bununla birlikte, u iki kripto para birimi teknolojik açıdan geride kalıyor gibi görünüyor. Çünkü kullanıcılarına Monero gibi tamamen izlenebilir olmayan işlemler sunamıyorlar.

Monero’nun şu anda nasıl üstün olduğunu tam olarak anlamak için teknolojisine bir göz atmamız gerekiyor.

Monero Blockchain’de, yapılan işlemler tamamen özeldir, yani gönderenlerin ve alıcıların adresleri herkese açık değildir. Ayrıca, yapılan işlemlerin tutarı, hesap defteri kebire girildiğinde gizli kalır. Aslında, çeşitli Monero cüzdanlarının içeriği de özeldir.

Bu gizlilik düzeyini garanti etmek için Monero, Eylül 2017’den bu yana tüm işlemlere uygulanan Ring Confidential Transactions (RCT) adlı bir yöntem uygulamaktadır.

Bu, “Ring imzalarının” önemli bir evrimidir. Bu nedenle Monero, XMR tokenlerinde sahip olduklarını gizleyebildikleri için kullanıcıları için büyük bir avantaja sahiptir.

Monero Blockchain, aşağıdaki 3 özellik sayesinde yüksek düzeyde gizliliği garanti eder:
“Halka imzaları” bir göndericinin Monero Blockchain’deki bir işlem sırasında adresini gizlemesine izin verecektir.

Gizli adresler kavramı, bir işlemin alıcısının adresini gizlemenizi sağlar.
Ring Gizli İşlemleri mekanizması, Monero ağında gerçekleştirilen bir işlemin miktarını gizlemekten sorumludur.

Bu 3 işlevin eklenmesi, Monero’nun tamamen opak bir Blockchain sağlamasına olanak tanır.

Bitcoin genellikle şeffaf ve izlenebilir bir Blockchain olarak tanımlanırken, Monero kripto para birimi özel ve izlenebilir olmayan bir Blockchain olarak adlandırılır.

Diğer taraftan Monero’nun işlem blokları, Bitcoin için 10 dakikaya kıyasla ortalama 2 dakikada bir üretilir.

Bitcoin Blockchain’deki blok boyutu sınırlı olsa da, Monero’nun tasarımcıları otomatik bir blok boyutu uyarlama mekanizması uygulamayı seçti.

Bu, işlenecek işlemlerin hacmi arttığında Monero Blockchain’in otomatik olarak adapte olduğu anlamına gelir.

Sonuç olarak Monero, düşük işlem ücretlerini korurken, Blockchain Bitcoin’den saniyede daha fazla işlem gerçekleştirebilir. Bu özellikler Monero’yu mükemmel bir değişim aracı haline getirir ve bu sadece kripto para biriminin sadece bir değer deposu olmaktan ziyade yapmayı amaçladığı şeydir.

Lansmanından bu yana, Monero topluluğundan her zaman çok güçlü destek almıştır. Proje hemen çok sayıda kullanıcıyı bir araya getirmeyi başardı.

Monero topluluğunun üyeleri çok aktiftir, bu da bir kripto para birimi için sürdürülebilir bir geleceği garanti etmek için gereklidir.

Yeni başlayanların soruları her zaman bekler, bu da Monero’yu popüler hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca, Monero’nun gelişiminin finanse edilmesinin ardında hiçbir örgüt yoktur.

Bir anlamda bir risktir, aynı zamanda topluluğun Monero’nun geleceği için kendi seçimlerini yapmasına izin vermek için harika bir fırsattır. Katkıda bulunanlar boş zamanlarında çalışır veya Monero Blockchain tarafından kurulan Forum Fonlama Sistemi aracılığıyla alınan bağışlarda yaşarlar.

Monero, Bitcoin gibi tamamen topluluğuna ait olan tamamen açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Monero’nun 2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 350 kişi projeye katkıda bulundu.

2019 yılında, yaklaşık 200 geliştirici proje üzerinde hala aktif. Kripto para dünyasında, bu sadece açık kaynaklı bir proje için en büyük geliştirme ekiplerinden biridir.

Monero üzerinde çalışmak için çok büyük bir geliştirme ekibine sahip olmak projeye sağlam bir temel kazandırır.

Bu, kripto para biriminin sürekli bir hızla gelişmeye devam etmesini sağlar. Bu, her şeyin çok hızlı bir şekilde geliştiği kripto para birimleri gibi teknolojik bir alanda önemli bir noktadır.

Monero’nun tarihi kilometre taşlarına sahip bir yol haritası olmamasına rağmen, kripto para biriminin izlediği ana hedefler yol haritasında iyi gösteriliyor ve evrimlerin yayınlanması sürekli bir hızda gerçekleştiriliyor.

Bütün bu saydıklarımız Monero yatırımı konusunda dikkate almamız gerekenleri özetliyor.

Monero geleceği

Monero yazının yazıldığı sırada aşağıdaki fiyat seviyesinden işlem görüyor.

Monero daha önce hiç 250 dolara ulaşamadığından, bu yıl referans yıl olarak işaretlenebilir. Monero fiyatı 2020, benimsenme oranının bir sonucu olarak büyük ölçüde yükselebilir.

Monero fiyat tahmini 2025

Monero’nun 2025 yılına kadar 1397 USD’ye ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2021 ve 2022, daha önce hiç olmadığı kadar yükselebilecekleri kripto dünyasında yükselen yıl olarak görülebilir. 2023 yılında 900 dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Dolaşımdaki diğer kripto para birimleri aslında sahte olsa da, Monero anonim bir kripto para birimidir, bu nedenle son aylarda çok fazla büyüme ve çekiş kazanmıştır. Birçok kullanıcı işlemlerini gerçekleştirmek için yakın gelecekte anonim kripto para birimleri arayan sektör uzmanları, gelecekte daha iyi getiri elde etmek için yatırımcılara Monero’yu mevcut fiyat seviyelerinde satın almalarını önermektedir.

Kaynak

Monero’ya yatırım yapmaya değer mi?

Özellikle Darknet ile ilgili bağlantıları nedeniyle bitmek bilmeyen eleştiriler yöneltilse de, Monero uzun dönem yatırım arayanlar için iyi bir seçenektir.

Monero’nun geleceği var mı?

Mahremiyetin değeri daha da artacağı göz önünde bulundurulduğunda Koinmedya olarak, Monero’nun 2022’ye kadar ilk 5’te yer alacağını tahmin ediyoruz.

Monero hayatta kalacak mı?

XMR blockchain’i yakın zamanda balletproof( kurşun geçirmez) özelliğini tanıttı. Bu özellik sayesinde işlemler gizliliğini koruyarak daha hızlı ve çok ölçeklenebilecek. Bu nedenle, Monero güçlü bir proje. 2025’e gelindiğinde isminden en çok bahsedilen projelerden biri olacak.

Monero fiyatı yükselecek mi?

Daha önce belirtiğimiz gibi, tüm uzmanlar kripto paraların yakında patlama yapacağını düşünüyor. Ünlü Bitcoin Core developer Peter Todd, XMR fiyatının 2021 yıl sonuna kadar %369 artacağını düşünüyor.

Etiketler:
Total
0