BTC : 62735 ₺ ETH : 1561 ₺ XRP : 1.214 ₺ LTC : 284.1 ₺ USDT : 6.892 ₺ XLM : 0.4612 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Almanya Maliye Bakanlığı: Monero Bitcoin’den daha tehlikeli

Almanya Maliye Bakanlığı: Monero Bitcoin’den daha tehlikeli

Almanya Maliye Bakanlığı: Monero Bitcoin’den daha tehlikeli
0
huobi_koinmedya

Monero Bitcoin’den daha tehlikeli ve yasa dışı işlerde kullanılma ihtimali de daha yüksek. Almanya Maliye Bakanlığı böyle düşünüyor ve buna yıllak raporunda da yer verdi. 


Monero Bitcoin’den daha tehlikeli

Almanya Maliye Bakanlığı, yıllık risk raporunda, kripto paraların finansal sisteme risk oluşturabilecek boyutlarına değindi.

Bakanlık raporda özellikle gizlilik odaklı kripto para olarak adlandırılan Monero konusuna dikkat çekiyor. Bu coinin yasa dışı faaliyetlerde kullanılma ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanıyor.

Almanya Maliye Bakanlığı, “Birinci Ulusal Risk Analizi 2018/2019” başlıklı raporunda, kripto para birimlerinin finansal güvenliği ne ölçüde tehlikeye attığını inceledi. Rapora göre Monero, Bitcoin’den daha fazla tehlike oluşturuyor ve Darknet’te kara para aklama ile terörizm finansmanı konusunda daha iyi anonim işlemler fırsatları sunuyor.

koinmedya_brave

İlgili – Monero Bitcoin’in düştüğü bir ortada neden ralliye başladı?

Raporda şöyle deniliyor: “Darknet’te Monero’nun popülerliğinin artmasından yola çıkarak, özellikle bu kripto varlığın gelecekte güvenlik ve istismar alanlarında daha fazla kullanılma pratiği kazanacağını öngörebiliriz.”

Rapora göre Monero’nun kullandığı karmaşık teknikler, parayı izlemeyi “imkansız” yapıyor. Sonuçta ortaya çıkan anonimlik de bu paranın daha fazla suç işlerinde kullanılması ihtimalini artırıyor. Tam tersi bir durum ise Bitcoin’de var. Almanya Maliye Bakanlığı, Darknet’te BTC’nin yasa dışı işlerde kullanılma riskinin düşük olduğunu vurguluyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar da Bitcoin’de gizlilik konusunun eksikliğine dikkat çekmişti.

Bakanlık ayrıca Almanya yasalarının AB direktifleri doğrultusunda değiştirileceğini de açıkladı. Buna göre, “yükümlü taraflar” adlandırılan kuruluşların kara para aklamadan da sorumlu olacakları belirtiliyor. Bu yükümlü taraflar arasında kripto para borsaları, cüzdan sağlayıcıları ya da diğer muhafaza hizmeti sağlayıcıları var.

koinmedya_brave

İlgili – Dark Net’te Bitcoin işlem sayısı 1 milyonu geçti

Almanya Maliye Bakanlığı, bu konuda dikkatli olunmasını da önerirken, ülkedeki kara para aklama riskinin şu an “orta-düşük” olduğunu kabul ediyor. Ayrıca Bitcoin ile terörizm arasında bir bağ olduğunu gösterme konusunda da yeterli veri olmadığını açıkladı. Yine de yakın zamanda yayımlanan bir araştırma, terör örgütleri arasında kripto fon toplamanın giderek yaygın hala geldiği sonucuna varmıştı.

Kaynak

Etiketler: