BTC : 79300 ₺ ETH : 1.731 ₺ XRP : 43.25 ₺ LTC : 7.726 ₺ USDT : 323.4 ₺ XLM : 0.2235 ₺
  1. Anasayfa
  2. İncelemeMadencilik
  3. Moğolistan’da kripto mining sektörü sıkıntılı günler geçiriyor

Moğolistan’da kripto mining sektörü sıkıntılı günler geçiriyor

Moğolistan’da kripto mining sektörü sıkıntılı günler geçiriyor
0

Kripto mining sektörü 2018 yılında ayıların boğalara üstün gelmesi neticesinde sıkıntılı günler
geçirmişti. Şimdi kripto mining sektörü yeni bir sıkıntının eşiğinde. Haber bu sefer Moğolistan’dan.


Çin merkezli bir haber kaynağı, Moğolistan’ın bölgedeki kripto madencilik sektörü şirketlerine kısıtlama getirdiğini bildiren bir bildiri yayınladığını ifade ediyor. Habere göre, düzenleyiciler kripto mining sektörü içerisinde yer alan şirketlerin sahte finansal yeniliklere açık olduklarına ve gerçek ekonomi ile ilgisi bulunmadıklarına inanıyor.

Sınırlanan sadece kripto mining sektörü değil

Çin’li girişim kapitalisti Dovey Wan, Moğolistan makamlarının yalnızca kripto mining sektörü faaliyetlerini sınırlandırmayı değil, aynı zamanda bulut bilişim, büyük veri (big data), IDC ve veri merkezini kısıtlamayı planladığını da ortaya koyuyor. Wan, böyle bir hamlenin kripto mining şirketleri üzerinde çok etkisi olacağından şüphelendiğini de sözlerine ekliyor.

İlgili haber: Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?

koinmedya_brave

Özerk Bölge Kalkınma ve Reform Komisyonu, Kamu Güvenliği Dairesi, Sanayi Bakanlığı Ofisi, Mali Büro ve Büyük Veri Bürosu’nun, durumu denetleyip önümüzdeki iki ay içinde önlem alması bekleniyor.

Daha önce Çin’in ekonomik planlama komisyonu Bitcoin madenciliğini tehlikeli olarak nitelemişti. Moğolistan hükümeti Pekin hükümetinden ayrı olarak faaliyet gösteriyor ve bu karar gelecekte daha büyük bir politika değişikliğinin işareti de olabilir.

İlgili haber: Çin kendi elinde tuttuğu Bitcoin madencilik sektörünü bitirmeye çalışıyor

Şu anda, Çin’deki kripto madencilik firmalarının çoğu, bölgede mevcut olan ucuz hidroelektrik enerji miktarının büyüklüğü nedeniyle Sichuan nehri bölgesinde bulunuyor.

Mining ilgi odağı

Kripto para dünyasında zaman zaman mining faaliyetleri ile ilgili haberlere rastlıyoruz. Geçtiğimiz ayda ucuz hidroelektrik ve soğuk havanın hakim olduğu Sibirya şehrinin Bratsk kentinin birçok Bitcoin maden çiftliğine ev sahipliği yaptığı ifade edilmişti.

İlgili haber: Bitcoin mining çiftlikleri Sibirya’da yoğunlaşıyor

Bölgede bulunan terkedilmiş Sovyet mühimmat fabrikalarının yeniden yapılandırılmasıyla birlikte bölgenin kısa süre önce Bitcoin madenciliği için yeni bir merkez haline geldiği vurgulanmıştı. Bölgede yapılan mining faaliyetleri neticesinde hash gücünün şu anda baskın olan Çin madencilik sektörüne biraz daha yaklaştığı ifade edilmişti.

Diğer taraftan mining faaliyetinde elektrik önemli olduğu için kaçak elektirik kullanım durumlarına da rastlamaktayız. Malezya’nın önde gelen elektrik dağıtım şirketi Tenaga Nasional Bhd (TNB)’nin yasadışı bir kripto mining faaliyeti neticesinde büyük miktarlarda kayıplar yaşadığı vurgulanmıştı. Yaşanılan kaybın 760 bin 736 dolar olduğu belirtilmişti.

Kaynak