BTC : 63392 ₺ ETH : 1573 ₺ XRP : 1.211 ₺ LTC : 285.5 ₺ USDT : 6.873 ₺ XLM : 0.4799 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Mısır ulusal kripto para hazırlığında

Mısır ulusal kripto para hazırlığında

Mısır ulusal kripto para hazırlığında
0
huobi_koinmedya

Mısır ulusal kripto para çıkarmaya hazırlanıyor olabilir. Mısır Merkez Bankası ile yakın ilişki içinde olan bir yetkiliden alınan bilgiler bu yönde hazırlıklar yapıldığını gösteriyor.


Mısır Ulusal Kripto Para Çıkarabilir

Mısır Merkez Bankası şu aralar global çapta faaliyet gösteren kripto para projelerini tartışıyor. Tartışmanın birinci maddesi ise Facebook Libra coin işlerlik kazandığında ülke çapında faaliyet göstermesine müsaade edilip edilmeyeceği.

Tartışmalar bu minvalde sürüp giderken yeni bir fikir ortaya atıldı. Bu fikir tahmin edebileceğiniz üzere ulusal kripto para çıkarma üzerine yoğunlaşıyor. Bu fikrin ilham kaynağı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ortak girişimi ile hayata geçirilecek ulusal kripto para projesinden başkası değil.

koinmedya_brave

Suudi-BAE ortak girişiminin ana gayesi iki ülkenin bankacılık sektörünü birbirine daha da yakınlaştırmak. Mısır da benzer bir düşünce ile bankacılık sektörünü blockchain teknolojisinin nimetleri ile donatmaya karar verdi.

Al Monitor gazetesinin haberine göre; ismini vermek istemeyen bir yetkili, Mısır Merkez Bankasının kripto paraları etraflıca araştırdığını belirtti. Hali hazırda yapılmış resmi bir duyuru veya sızdırılmış bir görsel mevcut değil. Ancak ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Birkaç haftaya kadar projenin detayları ortaya çıkarsa şaşırmamak gerekir.

Ulusal Kripto Para Çıkarmayan Geride Kalır

Suez Canal Bank’ın eski yöneticilerinden Muhammed Haşim’e göre kripto para teknolojisine aşina olmayan ülkeler geride kalmaya mahkum olacak.

“Ülkeler artık kripto paralar evrenine adım atmaya mecburlar. Şu an bankacılık ve finans alanındaki blockchain rekabeti kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Ulusal kripto para projeleri uzun vadede daha çok kullanım alanı bulacak. Kripto parası olmayan ülkeler ise olumsuz şekilde etkilenecek.”

koinmedya_brave

Mısır Merkez Bankasının Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para projelerine karşı takındığı tutum herkesin bildiği gibi pek dostane olmadı. Ülke bu kripto paraları 2017’de yasaklamanın kıyısına kadar gelmişti. Birçok ülkede olduğu gibi Mısır’da da bu konuda yasal boşluk mevcut. Merkez Bankasının kendi kripto parasını çıkaracak olması bir yandan da Bitcoin ve diğer kripto paralar ile sulh yapacağı manasına geliyor.

Öte yandan Çin, piyasaya süreceği kripto parasının neredeyse hazır olduğunu beyan etmişti. Geçtiğimiz ay yayınlanan orta vadeli para politikası planlarına göre Türkiye’nin 2023’e kadar kendi kripto parasını piyasa süreceği belirtiliyor. Bu manada ülkelerin yavaş yavaş ulusal kripto para trenine binmeye başladığını görüyoruz.

Merkezi Banka kripto paraları bildiğimiz manada merkeziyetsizlikten uzak yapılar üzerinde inşa edilecek. Ancak toplumsal kabul ve bilinirliğe katkıları açısından son derece yararlı olacakları açık. Kripto paralar ile yıldızı en uyuşmayan insanlar bile ulusal kripto paraları kullanıp ön yargılarını kırmış olacaklar.

Her zaman belirttiğimiz gibi gelecek teknolojide, gelecek blockchainde!

Kaynak