BTC : 64569 ₺ ETH : 1505 ₺ XRP : 1.36 ₺ LTC : 304 ₺ USDT : 6.79 ₺ XLM : 0.4687 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Ruanda Merkez Bankası kripto para çıkarıyor

Ruanda Merkez Bankası kripto para çıkarıyor

Ruanda Merkez Bankası kripto para çıkarıyor
0
huobi_koinmedya

Ruanda Merkez Bankası kripto para çalışmalarına başladı. Bu süreçte bankayı bekleyen zorluklar nelerdir? En yetkili ağızlardan süreci takip ettik.


Merkez Bankası kripto paralara ilgi artıyor 

Afrika’nın en hızlı gelişen ülkerinden biri olan Ruanda, son yıllarda yüksek oranda büyüme kaydediyor. Ayrıca, yatırım ortamını iyileştirmesi ve yüksek teknoloji yatırımlarına ağırlık vermesiyle dikkat çekiyor.

Öncelikle 22 Ağustos tarihli Bloomberg raporuna göz atalım. Raporda belirtildiğine göre, Ruanda Ulusal Bankası (NBR) kendi dijital para birimi ile işlemlerin daha verimli yapılmasını ve ekonomik büyümeyi artırmaya çalışıyor.

Raporda ayrıca, Ruanda para regülatörlerinin, Kanada, Singapur ve Hollanda gibi ülkelerdeki diğer merkez bankalarının blockchain teknolojisi alanındaki gelişimlerini yakından incelediğini ayrıntılı olarak açıkladı.

koinmedya_brave

Eski sistemin teknolojik sınırları

Blockchain teknolojisindeki ilerlemeye rağmen, banka halen birçok engelle karşı karşıya kalmaktadır. Merkez bankası kripto tasarımı öncelikle büyük bir engel teşkil ediyor.

NBR’deki finansal istikrar departmanı genel müdürü Peace Masozera Uwase şunları belirtti:

“Para biriminin tamamını dijital forma dönüştürmek, bunun nasıl dağıtılacağı ve ne kadar hızlı işleme koyabileceğimizle ilgili endişelerimiz var” 

Ayrıca, merkez bankasının eski teknolojisine entegrasyonu konusundaki sınırlılıklarına da dikkat çekti.

koinmedya_brave

“Teknolojinin yetersiz kalması durumunda zorluklar ortaya çıkıyor. Hazır olduktan sonra katılacağız ”dedi.

Ruanda merkez bankası kripto para birimini ihraç etme eğiliminde olmasına rağmen, bu konuda  dolandırıcılıklara karşı önlemlerini almaktan geri durmuyor. Mayıs ayının sonunda kripto para dolandırıcılığı hakkında bir ihbarda bulundu.

Ruanda örneğinde olduğu gibi, Dünyadaki pek çok merkez bankası benzer girişimlerin olanaklarını araştırıyor.

Türkiye’nin 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na göre Merkez Bankası’nın da kendi kripto parasını çıkarması bekleniyor.

Kripto para dünyasının önde gelen ülkesi Çin bu ayın başlarında bu konuda bir açıklama yapmıştı.  Çin merkez bankasının üst düzey bir yetkilisi, merkez bankası destekli bir şifreleme para birimi ortaya koyma yolunda olduğunu açıklamıştı.

Sonuç olarak merkez bankalarının kripto paraya olan ilgisinin ve tabi müdahale etme isteğinin önümüzdeki dönemde de hızla artacağına eminiz.

Kaynak

Etiketler: