BTC : 83343 ₺ ETH : 2887 ₺ XRP : 1.898 ₺ LTC : 365.6 ₺ USDT : 7.639 ₺ XLM : 0.5893 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı

Merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı

Merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı
0

Merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı. Neden mi bahsediyoruz? Söz konusu başarı enflasyon oranı ile ilgili.


Merkez bankalarının hayalini Bitcoin 11 yılda başardı

Bitcoin halving, Bitcoin’in enflasyon oranını, merkez bankalarının tercihi olan yüzde 2’nin altına çekecek.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i icat ettiğinde, bu kripto paranın deflasyonist olmasını sağlayan bir protokol de tasarladı. Ayrıca BTC enflasyon oranı tahmin edilebilir cinsten. Çünkü her dört yılda bir düşüyor.

Bitcoin’in üçüncü halving olayına 77 gün kaldı. BTC enflasyon oranı şu an yüzde 3.6 civarında. Halving sonrası ise yüzde 1.8’e düşmesi bekleniyor. İşte bundan dolayı diyoruz ki merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı. Çünkü dünya genelindeki merkez bankaları yüzde 2 enflasyon oranını hedefliyor. Ayrıca merkez bankalarından farklı olarak, hiç kimse ya da hiçbir merkezi otorite BTC’nin parasal enflasyon oranını ayarlamıyor.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin enflasyon oranı 2011’deki yüzde 50’den 2020’de yüzde 3.8’e düştü

Bitcoin ağı 2009 yılında başlatılmıştı. Satoshi Nakamoto, çeşitli e-postalar üzerinden Bitcoin’in az bulunan bir varlık olacağını bildirmişti. 9 Temmuz 2010’da Satoshi şöyle yazmıştı: “Birisi çıkıp da dünyada az bulunan bu varlığı aldığı zaman, daha fazla aldıkça fiyat daha da yükselir.”

Bitcoin’in kurucusu aynı zamanda BTC sayısına da bir sınır koymuştu. Ayrıca her 210,000 blokta blok başına verilen ödül sayısı da sistematik olarak azalıyor. Kripto meraklıları bu blok ödülünün azalmasına “halving” ismini veriyor. Çünkü her seferinde ödül BTC miktarı yarı yarıya azalıyor. Şu an aktif BTC arzı yüzde 3.6-3.8 oranında. Çünkü analistlerde dolaşımda olan BTC miktarının 18.2 milyondan az olduğunu düşünüyor.

İlgili – Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?

Bunun doğru olduğunu biliyoruz. Çünkü bazı kullanıcıların kripto paralarını kaydettiği düşünülüyor. Ayrıca beş yıl önce açılan cüzdanlar hiç BTC harcaması yapmadı. İlaveten çalışmalar da şunu gösteriyor. Son bir yılda hareket etmeyen 11 milyon Bitcoin var.

Sonuçta kimsenin kontrol etmediği her dört yılda bir azalan enflasyonun olduğu bir sistem var. Yani merkez bankalarının hayalini Bitcoin 11 yılda gerçekleştirdi.

Merkez bankalarının yüz yıllık hayalini Bitcoin 11 yılda başardı. Neden mi bahsediyoruz? Söz konusu başarı enflasyon oranı ile ilgili.24 Şubat 2020 itibariyle BTC enflasyon oranı grafiği Kaynak: charts.Bitcoin.com

Kaynak

Etiketler: