BTC : 82461 ₺ ETH : 1.858 ₺ XRP : 45.79 ₺ LTC : 7.685 ₺ USDT : 353.1 ₺ XLM : 0.2419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Meltem Demirörs: “Bitcoin yarılama fiyata etki etmeyebilir”

Meltem Demirörs: “Bitcoin yarılama fiyata etki etmeyebilir”

Meltem Demirörs: “Bitcoin yarılama fiyata etki etmeyebilir”
0

Bitcoin yarılama fiyata etki etmeyebilir. Bu yönde bir açıklama Meltem Demirörs’ten geldi. Kripto para uzmanı ayrıca neden böyle düşündüğüne de açıklama getirdi. Sebep BTC türev piyasası ile de ilgili.


Bitcoin yarılama fiyata etki etmeyebilir

CoinShaes Strateji Direktörü ve aynı zamanda önde gelen kripto para destekçilerinden Meltem Demirörs, yaklaşan Bitcoin halving olayı ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Ona göre, blok ödülü yarılaması çoğu kişinin beklediği gibi yükseliş etkisi yapmayabilir. Çünkü Bitcoin türevleri piyasası büyüyor. Bu da gerçek anlamda Bitcoin sahibi olmak ve kripto işlemi yapmaktan daha çok spekülasyonlara yol açıyor.

Kripto piyasasında şu an halving ile ilgili büyük bir beklenti var. Ancak Demirörs yarılama ile ilgili bu kadar beklentiye sahip değil. Son tweetinde şöyle diyor: “Bitcoin fiyatının halving sonrası yükselmeyeceği ile ilgili çok gerçekçi bir ihtimal var. İlk defa Bitcoin piyasasından güçlü türevler (vadeliler, seçenekler) var. Çoğu şirket gerçek BTC işleminden ziyade Bitcoin ile ilgili spekülasyon ve türev işlemi yapıyor.”

koinmedya_brave

Meltem Demirörs ayrıca Bitcoin ve petrol gibi geleneksel piyasalarda arasında bir kıyaslama da yaptı. Ona göre türevler şu an piyasaya hakim ve çoğu şirket de kağıt sözleşmeleri kullanarak petrol fiyatı üzerinden spekülasyon yapıyor. Sonuçta piyasanın tamamına spekülasyonlar yön veriyor.

İlgili – Pompliano: Halving sonrası Bitcoin 100.000 dolar

CoinShaes Strateji Direktörü ayrıca Bitcoin’in daha fazla yatırım yapılabilir varlığa dönüşmesi ile fiyatının gerçek değerinden ayrı düştüğünü de belirtiyor. Sonuçta da arz ve talep dengesinin fiyata etkisi minimuma iniyor. Halving de zaten en başta varlığın arzında yapılan bir değişim.

Söylediklerinde haklılık payı çok

Demirörs’ün söylediklerinin çok fazla haklı yön var. Bitcoin türevleri, özellikle de nakit üzerinden yapılanlar, yatırımcılar için bir seçenek sunuyor. Gerçekte Bitcoin almadan türev işlemleri yapılabiliyor. Bu zaman BTC’yi muhafaza etme ve saklama gibi sorunları da olmuyor.

Ancak bu durumun talebi azaltan bir yan etkisi de var. Çünkü insanlar BTC sahibi olmadan işlem yapabiliyor. Bu da temel arz ve talep ilkelerini geçersiz kılabiliyor.

İlgili – Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?

Yine de fiziksel Bitcoin ödemeleri ile yapılan Bakkt’ın Bitcoin vadelileri de var. Ancak bunun hacmi şu an yok denebilecek kadar az. CME, BitMEX, Binance, OKEx, ve benzerlerinde nakit üzerinden yapılan Bitcoin vadelileri ile kıyaslandığında Bakkt’ın işlem hacmi devede kulak kalır.

Yine de bir hususu daha hesaba katmak gerekiyor. Altın, petrol ve benzeri varlıklar ile kıyaslandığında Bitcoin arzının bir limiti var. Bu durum da arz ve talep dengesine farklı bir etki yapabilir.

Kaynak

Etiketler:
Total
0