fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Matic rehberi: MATIC coin nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

Matic rehberi: MATIC coin nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

Matic rehberi: MATIC coin nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Matic coin nedir? En basit anlamıyla Matic Network, İkinci Katman bir ölçekleme çözümü. Yani temel blockchain katmanını güncellemeyi düşünmeyen bir proje. Matic Network’ün başlıca amaçlarından biri, etkileşimler sırasındaki karmaşıklığı azaltmak.


Matic coin nedir?

matic-coin-nedir-matic-coin-yorum-haber

Matic Network (MATIC) 2019 yılının sonundaki hızlı yükselişi ile kripto topluluğunun dikkatini çeken ve kripto gündemine oturan bir coin. Sonuçta bu yükseliş ile Coin Market Cap sıralamasında da TOP 100’deki yerini altı. Şu an piyasa değerine göre 76. en büyük kripto.

Matic coin nedir ya da Matic Network nedir sorusuna cevap verebilmek için ilk önce bu projenin kendisini nasıl tanımladığına bakalım. En basit anlamıyla Matic Network, İkinci Katman bir ölçekleme çözümü. Yani temel blockchain katmanını güncellemeyi düşünmeyen bir proje. Matic Network’ün başlıca amaçlarından biri, etkileşimler sırasındaki karmaşıklığı azaltmak.

“koinmedya_binance”

Matic Network, kripto gündemine geldiğinde verdiği sözler arasında, kullanıcılar ve merkeziyetsiz finansal uygulamalar ve ekosistemler arasında daha basit etkileşim sağlama vaadi var. Bunu başarmak için ise Matic Network, Plazma çerçevesinin özelleştirilmiş bir versiyonu üzerinde ve merkeziyetsiz bir platform şeklinde tasarlandı.

Plazma çerçevesi ise Ethereum’a büyük ölçeklendirme yeteneği kazandırmakla görevlendirilen çözüm olarak görülüyor. Vitalik Buterin’in de önerdiği gibi, bu çerçevenin ölçeklendirilebilir ve otonom akıllı sözleşmelerin daha kolay yürütülmesini sağlaması düşünülüyor. Böylece tek bir temel blockchain üzerinde küresel çapta mevcut merkeziyetsiz finansal uygulamaların oluşturulmasına izin veriyor. Küçük ölçekli günlük alımlar gibi her bir işlemi blockchaine kaydetmeye gerek olmayan uygulamalara odaklanıyor.

Bunlara ilave olarak Matic Network bu çerçeveye bir de yan zincirler (side chain) ve daha iyi varlık güvenliği için Proof-of-Stake (PoS) ağ doğrulayıcıları ekledi.

Matic coin nedir sorusuna temel olarak böyle bir cevap verilebilir. Tabii kripto para trader ve yatırımcılar özellikle son aylarda kriptonın fiyatının yaşadığı gelişmelere odaklanıyor. Şimdi de buna bakalım.

Matic coin fiyatı: Mükemmel yükseliş ve hızlı düşüşün hikâyesi

matic-coin-nedir-
Matic coin nedir? Mükemmel yükseliş ve hızlı düşüşün hikâyesi

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi Matic coin 2019 yılında Kasım ayının sonu ve Aralık ayının başında hızlı bir yükseliş ve ardından da ani dump yaşadı.

koinmedya_brave

Matic coin söz konusu dönemde yaklaşık yüzde 200’lük bir yükseliş kaydetmişti. Bu yükselişin başlıca sebebi ise kripto paranın CoinbasePro’da listelenmesi ile ilgili. Ayrıntılara ilgili haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili – Matic Network (MATIC) Coin mükemmel yükselişi

Bu yükseliş sırasında coin 0.045017 dolara kadar çıktı. Aslında bu değer aynı zamanda kriptonun tüm zamanların en yüksek değeri (ATH). Ancak yukarıda da görüldüğü gibi Matic coin ardından bir dump yaşadı. Bu sırada 0.011468 dolara kadar geriledi. Matic coin nedir ve nasıl bir hızlı yükseliş kaydetti dedikten sonra şimdi de grafikte çok açık bir şekilde görülen düşüşün sebeplerine bakalım.

Tarihi düşüş sonrası MATIC coin ekibinden açıklama geldi

matic-coin-nedirMatic coin nedir? Mükemmel yükseliş ve hızlı düşüşün hikâyesi

Son günlerin gözde kripto parası MATIC, 10 Aralık günü 2 saat içinde yüzde 70 değer kaybetmişti. Duruma sessiz kalamayan MATIC coin ekibinden açıklama gecikmemişti.

MATIC coin tarihi günlerinden birini yaşamıştı. 10 Aralık Türkiye saati ile 03:00 ile 05:00 arasında,  2 saat içinde yüzde 70 oranında değer yitirmişti. 520 satoshinden başladığı düşüş yolculuğuna ise 151 satoshide son vermişti.

Matic 19 Kasım tarihinde 175 satoshi değerinden işlem görüyordu. O tarihten sonra parabolik bir yükselişe imza attı. Basın bültenleri sürekli Matic’den bahseder olmuştu. Tarihle 8 Aralık’ı gösterdiğinde artık fiyat 571 satoshiye kadar çıkmıştı.

ilginizi çekebilir: Ethereum alım-satım rehberi: Ethereum nasıl satın alınır? Ethereum yatırım ve Ethereum geleceği beklentileri

Parabolün kırılması felaketi de beraberinde getirdi. Matic tarihinin ilk önemli düşüşüne imza atmış oldu. Böyle büyük bir kriz sonrası gözler doğal olarak proje yöneticilerine çevrildi. Kimileri düşüş öncesi proje yöneticilerinin şüpheli mesaj trafiğine dikkat çekti. Söylentilere göre proje sahipleri hazır fiyat yükselmişken ellerindeki coinleri çıkarmaya çalışmışlardı.

ilginizi çekebilir: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Matic coin ekibi yaptığı açıklama ile söylentilere açıklık kavuşturdu. Ekip aslında toplam arzın son derece küçük bir bölümünü serbest bırakmıştı. Yani 248 milyon MATIC coinin %2.5’inden söz ediyoruz. Matic proje ekibi yayınladıkları blog gönderisinde detaylı bir biçimde açıkladıkları üzere bu miktar da zaten ağın güvenliği ve staking için kullanılacak.

Açıklamada şöyle deniliyor: “Bu düşüşte MATIC’in rolü yoktur. Yaşanan sert düşüş ile Ekim ayında serbest bıraktığımız %2.5’lik MATIC tokenin hareketi eş zamanlı gerçekleşmiştir. Vakfın token haznesindeki varlıklar öngörüldüğü gibidir. MATIC çok daha güçlü bir şekilde yeniden ayağa kalkacaktır.”

Panik dalgasını tetikleyen, proje sahiplerinin ellerindeki tokenleri Binance üzerinden blok satışa çıkaracaklarını iddia eden tweet oldu.

Binance CEO’su da konuya dahil oldu ve proje yöneticilerinin sert düşüşten sorumlu tutulamayacağını belirtti. Düşüşe neden olan etmen token sahiplerinin panik dalgası ile satışa geçmesinden başka bir şey değil.

Matic coin haberleri:

Coinbase Matic, Atom, Dash ve daha nicelerini listelemeye hazırlanıyor

Coinbase Matic, Atom, Dash ve diğerlerini listeleyebilir

Geçen sene Coinbase, müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine ilave kripto paraları listeleyeceğini duyurmuştu. 5 Ağustos Pazartesi günü yani bugün Coinbase yeni bir bildiri yayınladı ve geçen sene duyurdukları genişlemeye hız verecekleri kesinlik kazanmış oldu.

Coinbase kripto listeleme birim başkanı Zach Segal şu kripto paraları listelemeyi düşündüklerini açıkladı: Algorand (ALGO), Cosmos (ATOM), Dash (DASH), Decred (DCR), Matic Network (MATIC), Harmony (ONE), Ontology (ONT) ve Waves (WAVES).

Coinbase söylentisi Binance Launchpad coinlerinden Matic tokeni yüzde 100 yükseltti

Matic de tıpkı diğer Binance Launchpad coinleri gibison bir kaç ay içinde devasa kazanımlar elde etti. (ilgili haber: Binance Launchpad coinleri büyük karlılık oranları ile göz dolduruyor)

Mayıs ayının başından bu yana, Matic % 700 civarında kazanım elde eden Matic tokenin işlem hacminin % 98’inden fazlası Binance borsasına ait. (bknz: Binance Matic Network kripto cüzdanını test edenlere 60.000 dolarlık ödül dağıtıyor)

bybit_koinmedya
Ethereum’u ölçeklendirmeyi amaçlayan bir blockchain projesi olan Matic Network, bugün de yükselişini sürdürüyor. Fakat yazımız yayına hazırlanırken kripto para piyasasına genel olarak düşüşler hakim. Peki piyasada düşüşler görülürken, Matic token neden % 100 değer kazanıyor?

MATIC yıkım sonrası ayağa kalkıyor

Yüzde 70’lik Dump olayının sebebi ne idi?

Geçtiğimiz günlerde en büyük kripto para borsalarının birisi olan Binance’de listelenmeye başlayan MATIC, Matic Network tarafından iddia edildiği üzere önceden ayarlanmış bir saldırı sonrasında büyük bir çöküş yaşadı. 10 Aralık tarihinde gerçekleşen olay sonrasında MATIC fiyatı bir saat gibi kısa bir süre içerisinde 0.042 dolardan 0.013 dolara düştü.

Şu ana kadar ani düşüşün sebebi tam olarak kanıtlanmış değil. Ancak, MATIC Network yetkililerinin blog sayfasında paylaştığı yazıya göre sert düşüşün sebebi ünlü yatırımcı Samuel Gosling’in Twitter’da yaptığı paylaşım.

Yapılan açıklamaya göre dijital para birimi değerlendirme platformu Validity Crypto tarafından verilen yanlış bilgi MATIC yatırımcılarında FUD etkisi yarattı

Matic coin nedir sorusu üzerinden kripto para ile ilgili gelişmelere yer verdik. Matic hakkında daha fazlası için Tıklayın

 

Matic coin güncel fiyat


Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.