BTC : 85000 ₺ ETH : 2837 ₺ XRP : 2.14 ₺ LTC : 417 ₺ USDT : 7.284 ₺ XLM : 0.757 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Malta blockchain ve kripto para adası

Malta blockchain ve kripto para adası

Malta blockchain ve kripto para adası
0
huobi_koinmedya

Kripto para ve blockchain konusunda uluslararası girişimcileri teşvik eden regülasyon çerçevesi oluşturduktan sonra Malta blockchain ve kripto para adası haline geldi.


Malta blockchain adası

Malta 2017 yılında kripto para ve blockchain teknolojisini destekleyen kanunları meclisten geçirdikten sonra tam bir dijital varlıklar destinasyonuna dönüştü. Malta ‘yı blockchain adası yapan temel dönüşümün altında kripto paralar, ICO ve blockchain ile alakalı regülasyonlar konusunda ilk ve açık çerçeveyi belirleyen ülke olması yatıyor. Regülasyonlar konusunda olası belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla dünya genelinden birçok kripto para borsası ve blockchain şirketi Malta’da kendilerine ofis açtılar.

Malta’nın net ve hafifi bir regülasyon çerçevesi oluşturması sayesinde dünya geneli yoğun düzeyde nitelikli iş gücü göçüne de ev sahipliği yapıyor. Blockchain, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi geleceğin dünyasına yön verecek alanlardaki uzman iş gücü Malta’daki uluslararası şirketlerde kendilerine pozisyon bulabiliyor. Malta bu süreci eğitim alanındaki atılımları ile de taçlandırıyor. Dünyada blockchain üzerinde yüksek lisans eğitimi veren ilk ülke olmanın gururunu taşıyor.

Lütfen Bkz: Blockchain üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz

koinmedya_brave

Malta Dijital İnovasyon Otoritesi (MDIA) ülkedeki blockchain platformlarına ve akıllı sözleşmelere uygunluk sertifikası veren genel düzenleyici ofis. Malta, öncelikle MDIA kanunları ile kripto para ve blockchain endüstrinin düzenlemeye başladı. MDIA kanunlarının ardından ICO (ilk koin arzı) süreçlerini de düzenleyen kanunlar da çıkarıldı. MDIA ofisi ile MFSA (Finansal Hizmetler Otoritesi) ofisi Malta’da kripto para piyasalarını ortaklaşa denetlemektedir.

Malta yukarıda bahse konu olan regülatif düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra şu şirketler operasyonlarını Malta’ya taşıdı: Binance Borsası, BitBay, Bittrex, Bigone, ANX International, OKEx, Chiliz, Monaco, Neufund, Tron ve Yovo.

Malta’nın ayrıca Avrupa Birliği üyesi olması dijital varlıklar konusunda Malta’ya ayrı bir cazibe katmaktadır.

Kaynak

koinmedya_brave