BTC : 84536 ₺ ETH : 2834 ₺ XRP : 2.085 ₺ LTC : 413.4 ₺ USDT : 7.31 ₺ XLM : 0.755 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri

Sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri

Sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri
0
huobi_koinmedya

Korona Salgının ardından açıklanan genişletici ve sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri orta ve uzun vadede hissedilecektir. Sonuçta para politikalarının üretim üzerindeki etkileri sonsuza değin sürmeyecektir.


Sınırsız mali politikaların Bitcoin üzerine etkileri

Ülkeler Korona Salgının etkisini yavaşlatmak için ister istemez tecrit uyguluyor. Salgın tehdidi nedeniyle birçok firma ve kurum üretime geçici süreliğine ara veriyor ve çalışanlarına ücretli ya da ücretsiz izin veriyor. Para ve maliye otoriteleri ise salgının ekonomik etkileri minimize etmek için genişletici para ve maliye politikaları uyguluyor.

Tecrit koşullarında sıcak para üretime nasıl dönüşecek?

Sonuçta üretimin artması için fabrika bacalarının tütmesi ve çarklarının dönmesi gerekiyor. Bunun için de iş gücüne ihtiyaç var ancak iş gücü ise tecritte. Hizmet sektöründe de üretimin artması için işletmelerin açılması ve insanların bu hizmetlerin çoğunu yerinde tüketmesi gerekiyor. Ne yazık ki salgın koşulları, imalat endüstrisinin ve hizmet sektörünün sağlıklı çalışmasına engel oluyor. Bu durumda para ve maliye politikalarının ekonomik üretimi desteklemesi sınırlı kalacaktır.

Üretimin kesintisiz devam etmesi için para ve maliye politikalarından ziyade yapısal önlemler ve politikalar gerekli.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: New York Valisinin son açıklamaları Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Şu ana kadar piyasaya sürülen sıcak para sayesinde insanlar, stoklardaki ürünleri tüketiyor. Ancak stoklardaki ürünlerin yerine yenileri konulamazsa bu durumda arz-talep koşulları devreye girecek ve fiyatlar bir süre sonra artmaya başlayacaktır. Yani bizleri özellikle temel tüketim mallarında enflasyon bekliyor.

Salgının ardından FED, faizleri sıfır bandına çekti ve nicel genişleme önündeki engelleri kaldırdı. Piyasadaki para karşılığında üretim arttırılamazsa enflasyon kaçınılmaz.

Lütfen Bkz: Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

koinmedya_brave

Sınırsız dolar ve fiat para karşısında altın ve Bitcoin gibi yatırım araçlarının arzı ise sınırlı. Örneğin Bitcoin’in aylık arzı 50-55 bin arasında değişiyor. Mayıs 2020’de halving nedeniyle bu rakamlar yarı yarıya düşürülecek. Yani fiat paraların arzı artarken Bitcoin’in arzı yarı yarıya düşecek. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde piyasaya dump edilen dolar ve euro’nun birkısmı Bitcoin ve kripto para piyasalarına kayabilir.

 

Kaynak

Etiketler: