BTC : 81825 ₺ ETH : 1.768 ₺ XRP : 44.63 ₺ LTC : 7.647 ₺ USDT : 348.6 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin Haberleri
  3. MakerDAO stabil coini Sai’de kilitlenen ETH’nin %27’si bir cüzdana ait

MakerDAO stabil coini Sai’de kilitlenen ETH’nin %27’si bir cüzdana ait

MakerDAO stabil coini Sai’de kilitlenen ETH’nin %27’si bir cüzdana ait
0

MakerDAO stabil coini arkasındaki Ethereum teminatının yüzde 27’si bir cüzdana ait. Bu eski Maker protokolü ve Sai için geçerli. Uzman, yeni sistem ve Dai’de de benzer bir durum olduğunu kaydediyor.


MakerDAO stabil coini Sai’nin teminatlarının önemli bir kısmı bir cüzdanda

Eski MakerDAO sistemindeki teminatlı borç pozisyonlarında (CDP) kilitli toplam Ethereum (ETH) miktarının yüzde 27’si sadece bir Ethereum adresine ait. Finansal teknoloji veri şirketi “Digital Assets Data” bu yöndeki bulgularını Cointelegraph ile paylaştı.

MakerDAO tarafından çıkarılan Dai, kullanıcılara kripto paralarını teminat olarak stake yapmak suretiyle bir stabil coin oluşturma ya da borç alma imkanı sunuyor. Dai bir banka hesabı ya da rezerv para ile desteklenmiyor. Bunun yerine CDO akıllı sözleşmelerine Ethereum konulunca oluşturuluyor.

Kasım 2019’da Dai stabil coin 100 milyon token borç tabanına ulaştı. Bununla da birden fazla varlık tarafından desteklenebilen çok teminatlı Dai (multi-collateral Dai – MCD) tanıtıldı.

koinmedya_brave

İlgili – 2020 Ethereum fiyat tahmini

Daha önce sadece Ethereum ile oluşturulan tek teminatlı Dai (single-collateral Dai) de artık “Sai” olarak adlandırılmaya başlandı. Yeni MCD ise Dai ismi ile biliniyor. Farklı varlıklar için CDP’ler “kasa” ismi verilen yerlerde tutuluyor. Yani ETH bir Ethereum kasasında saklanırken, Basic Attention Tokens (BAT) da bir BAT kasasında saklanıyor.

MakerDAO ekosisteminin büyümesi

Digital Assets Data’ya göre yaklaşık 155,000 CDP Maker protokolünün eski versiyonunda başlatıldı ve bunlardan yüzde 77’sinde 0.05 ETH’den az bakiye var. Digital Assets Data’da veri bilimi uzmanı olan Brandon Anderson şuna da dikkat çekiyor: “CDP’lerde kilitli varlıkların yüzde 27’sini bir adres elinde bulunduruyor. Aynı şekilde yeni Kasa sisteminde de benzer bir dağılım var. Bir adreste toplam kilitli varlıkların yüzde 15’i var. Maker büyümeye devam ettikçe bu dağılımın nasıl şekillendiğini göreceğiz.”

Anderson ayrıca bu adreslerin tek bir kişi ya da kuruluşa ait olmayabileceğini de vurguluyor. Ona göre bu adresler bir akıllı sözleşme olabilir ve MakerDAO’nun bir parçası olarak ETH barındırabilir. Bundan dolayı tek bir kişi ve kuruluşa ait olmayabilir. İlave araştırmalar ile bunu daha kesin bilmek mümkün olacak.

İlgili – MakerDao kurucusu: DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak

Bu arada yine Digital Assets Data’nın verilerine göre MakerDAO stabil coini yeni sisteminde ise 3,500’den fazla kasa oluşturuldu ve bunların çoğunda 1 ETH’den fazla bakiye var.

Kaynak

Etiketler: