BTC : 84511 ₺ ETH : 2815 ₺ XRP : 2.189 ₺ LTC : 427.1 ₺ USDT : 7.269 ₺ XLM : 0.7697 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. MakerDao kurucusu: DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak

MakerDao kurucusu: DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak

MakerDao kurucusu: DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak
0
huobi_koinmedya

DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak. Bu yönde açıklama MakerDAO kurucusu Rune Christensen’den geldi. Christensen, bu fikrin arkasındaki sebepleri de açıkladı. 


DAI yalnızca dolara bağlı olmayacak

MakerDAO geçen ay Multi-Collateral DAI (MCD) çıkarmıştı. MCD sadece Ethereum tarafından değil aynı zamanda Brave’in Basic Attention Token’i (BAT) ile de destekleniyor. MakerDAO’nun Single-Collateral DAI (SAI) kriptosunda ise tam tersi bir durum vardı ve destek sadece Ethereum ile sınırlı tutulmuştu.

Şimdilik bu girişim başarılı olmuş görünüyor. Çünkü dolaşımdaki DAI miktarı artık 50 milyonu geçiyor. O zaman DAI’nin dolar dışında başka para birimlerine de bağlanması konusu gündeme geliyor. MakerDAO kurucusu Rune Christensen, yakın bir zamanda katıldığı programda bu konu üzerine konuştu.

Christensen, DAI’nin dolar dışında farklı para birimlerine de bağlanması fikrini olumlu bulduğunu söyleyerek, genel ekosisteminin iyiliği için bunu düşünmek gerektiğini vurguluyor. Genel olarak ise sadece ABD Doları’na (USD) bağlı kalmamayı düşündüklerini de belirtiyor.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum temel verileri güçleniyor – Fiyat neden tepki vermiyor?

Bu düşüncenin arkasındaki sebebe de değinen Christensen şöyle konuştu: “Belki ABD Doları global ölçekte hakimiyetini kaybeder ya da dolar hiper bir enflasyon yaşar. Gerçekten de çok fazla sebep olabilir. Bundan dolayı da sistemin işleyişini bulunla (ABD Doları) sınırlandırmamak gerekiyor.”

Christensen, böyle düşünmelerinin arkasındaki sebebi de açıkladı. Ona göre belki bir gün DAI sadece bir para birimine bağlı olmaktan çıkar ve para birimlerinden oluşan bir sepete bağlı oldu. Ya da CPI sepetine bağlanır ki global bir para birimi olma hedefini güder.

Ayrıca, iyi bilinen veya popüler para birimlerinin neden DAI’ye sabitlenmesi gerektiğini de söyledi. Christensen’e göre insanlar blockchain teknolojisi veya DeFi’yi keşfederken tanıdık bir şeyle uğraşmak isterler. Bundan dolayı da DAI, ABD Doları’na sabitlendi. Ancak yine de bunun yeterli olmadığını düşünüyor. Çünkü dolar, Japonlar, Avrupalılar ve diğer ülkeler için de yabancı bir para birimi.

koinmedya_brave

İlgili – Tether algoritmik stabilcoin çıkaracak: USDTX

Christensen, gelecekte olabilecek ihtimaller ile ilgili şunu söyledi: “DAI bugün ABD Dolarına bağlı. Ama gelecekte Euro’ya bağlı Euro DAI ve Yen’e bağlı Yen DAI de olabilir… Daha sonra ise global bir sepet seçebiliriz.”

Kaynak