BTC : 66095 ₺ ETH : 1641 ₺ XRP : 1.38 ₺ LTC : 320.7 ₺ USDT : 6.738 ₺ XLM : 0.5563 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Litecoin haberleri LTC halving hash gücünü paramparça etti – Litecoin’e güven azalıyor mu?

LTC halving hash gücünü paramparça etti – Litecoin’e güven azalıyor mu?

LTC halving hash gücünü paramparça etti – Litecoin’e güven azalıyor mu?
0
huobi_koinmedya

Litecoin’e güven giderek azalıyor. En azından madenciler nezdinde. Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimlerinden biri olan Litecoin, hash gücü değerinde son zamanlarda ciddi bir çöküş kaydetti ve neredeyse 2017 seviyelerine ulaştı.


Litecoin’e güven azalıyor mu?

LTC hash değeri büyük gerileme yaşadı. Bu düşüş, 2019 Litecoin yarılanma (halving) etkinliğini takip eden aylar içinde gerçekleşti. Eğer LTC hash gücü düşmeye devam ederse, Litecoin ağının daha kolay tehlikeye atılıp atılmayacağı sorusunu gündeme getirebilir.

Litecoin Hash Gücü Düşüşü

Litecoin hash gücü son altı ay içinde şiddetli bir şekilde düşüyor. Tüm zamanların en yükseği, Temmuz 2019’da, yaklaşık 523 TH/s ile ulaşıldı. O zamandan beri sürekli azalmakta ve birkaç gün önce 149 TH/s ile 2019’un en düşük değerine ulaştığı gözlemleniyor. Bu rakamlar sadece dört ayda toplam %70’in üzerinde bir düşüş gösteriyor.

koinmedya_brave

Litecoin'e güven azalıyor

Hash gücü, kripto para birimi mekanizmasının önemli bir parçasıdır. Bu değer her saniyede ağ üzerinden hesaplanan hash gücü miktarını gösterir. Daha fazla sayıda madencinin LTC madenciliği yapması durumunda, saniyede daha fazla hesaplama yapılması anlamına geldiğini ve artan bir hash gücü ortaya çıktığını varsaymak güvenlidir. Genel olarak, eğer hash gücü düşüyorsa muhtemelen madencilik artık karı olmaktan çıkmıştır. Bu aynı zamanda kripto para biriminin madenciliğe ilginin de düşmesi anlamına geliyor.

Hash gücü, ağın güvenliği ve güvenilirliği ile de güçlü bir şekilde ilişkilidir. Düşük olduğunda, yüzde 51 saldırısına karşı daha savunmasız olabileceği anlamına gelir.

Basitçe söylemek gerekirse; böyle bir saldırı hash gücünün kontrolünü ele geçirirse, ağda bir bozulmaya yol açması yüksek ihtimaldir. Doğru şekilde yapılırsa, fail, işlemlerin onaylanmasını önleyebilir, madencileri hariç tutabilir, işlemleri tersine çevirebilir ve çift harcama yapmayı kolaylaştırabilir. Ocak 2019’da, Ethereum Classic ağına %51 saldırısı düzenlediğini ve 54.200 ETC’nin Coinbase’den transfer edildiğine şahit olmuştuk.

koinmedya_brave

LTC hash gücü düşüşünün ardında ne olabilir?

Hash gücü düşmesinin en makul nedeni, madencilerin madencilik çabalarındaki birleşme kuvvetlerinin potansiyelini nasıl gördüğünü ve hesapladığına bağlı olabilir. Litecoin’in ikinci yarılanması Ağustos ayı başlarında gerçekleşti ve blok başına ödül 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düştü.

İlk başta, madenciler ödülleri yarıya indirildikten sonra Litecoin’den geri çekiliyor gibi görünmüyordu; ancak, azalan hash gücü bunun artık böyle olmadığını gösteriyor.

İlginçtir ki, Bitcoin ve Litecoin bir çok yönden benzerliğe sahiptirler. İkisinin de yol haritasında yarılanmalar mevcut. Litcoin’in yarılanmadan sonra nasıl bir yol izlediği dikkate alınırsa, Bitcoin’in de 2020’deki yarılanmasına benzer şekilde tepkiler gösterip göstermeyeceği merak uyandırıyor. BTC madenciler için cazip bir kripto para olarak görünebilir, ancak gelecek sene işlerin nasıl olacağını görmek de çok ilginç olacak.

Litecoin hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Etiketler: