BTC : 84301 ₺ ETH : 2937 ₺ XRP : 1.92 ₺ LTC : 369.6 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.5954 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. LocalBitcoins Rusya ve Çin’de yasaklandı

LocalBitcoins Rusya ve Çin’de yasaklandı

LocalBitcoins Rusya ve Çin’de yasaklandı
0

Artık LocalBitcoins Rusya ve Çin’de yasak. Haberi Reddit’ten dün Roger Ver duyurdu:

“local.bitcoin.com artık Çin ve Rusya’da bloke edildi.”


LocalBitcoins Rusya ve Çin’de yasaklandı

LocalBitcoins popüler, desentralize bir emanetçi ve Bitcoin ticareti yapanları eşleştiren uçtan-uca bir servis. Diğer major borsalar ülkeye-özel kullanıcı verilerini neredeyse hiç yayınlamıyorken LocalBitcoins coğrafik verilerin sağlanmasında iyi bir proxy.

koinmedya_brave

Platformda haftalık ticaret volümleri ve ülkelere ait derlemeler var. Bitcoin servis verisine göre Rusya ve Venezuela alıcıları, platformda çoğunlukta. Ayrıca Çin de platformun yüksek oranda kullanıldığı bir ülke. Çin kripto borsalarını yasakladığından, bu ülkedeki Bitcoin hayranları ticaret için bu tür platformlara güvenmek zorundaydı.

Çin’de LocalBitcoins’e büyük ihtiyaç

2019’daki Bitcoin piki için büyük oranda Çin’li tüccarlar suçlanıyor. Bu yılın başından beri Çin’li tüccarların  Bitcoin stoku yaptıklarına ilişkin haberler geliyordu. ABD yaptırımları nedeniyle yuan değeri ciddi oranda düştü. Bu nedenle Çin’liler Bitcoin’e daha çok yönelerek O’nu değer deposu olarak kullandılar.

Çin hükumetinin, ulusal parasını korumaya yönelik tedbirleri var. Mesela bunlardan biri yurt dışına yuan çıkışını yılda 50,000$ ile sınırlamaları. Çin’li tüccarlar ise, borsa yasağına rağmen bu limitin etrafından dolaşmak için BTC kullandılar.

Bitcoin neden değerli? Bitcoin’i farklı kılan nedir?

Tüccarlar ayrıca ticaretlerine devam edebilmek için tezgah üstü satıcıları ve LocalBitcoins gibi platformları kullanıyorlar. Stabil coinler de Çin’li tüccarlar arasında popüler. Özellikle de Rusya’ya mal ihraç edenler arasında… Bu nedenle LocalBitcoins’in Çin’li tüccarlar arasındaki önemi abartılamaz.

Rusya’da baskın LocalBitcoins kullanımı

Rusya’da LocalBitcoins yasağıyla ilgili haberler bir kaç yıldır dolaşıyordu. Ülkenin büyük medya organı Roskomnadzor ve internet denetim organının platformu yasakladığı iddia edildi. Tıpkı Çin’liler gibi Rus’lar da platforma büyük oranda bağımlı. Yine de LocalBitcoins bir duyuru yaparak Rusya kullanıcılarının blokajı atlatmasına yardımcı olacağını bildirdi.

LocalBitcoins, BTC ticareti yapanlar için yıllardır eBay ya da Craiglist’e eşdeğer. Tüccarlar alış satış tekliflerini, değişim oranları ve lokasyonlarıyla ilgili spesifik bilgileri, detaylarla birlikte bülten panosuna gönderiyorlar. Her hangi bir ilgili tüccar, bildiriyi değiş tokuşun gerçekleşeceği buluşma noktası belirleyerek cevaplıyor. Uzak mesafedekiler için online bankacılık seçeneği de var.

1 Haziran’da platformda nakit seçeneğinin geri çekilmesinin ardından işler şaşırtıcı bir şekilde değişmiş görünüyor. Tüccarlar yalnızca online ödeme seçeneğiyle baş başa bırakıldılar. Ve eğer isterlerse kendi satış hesaplarına nakit depolayabiliyorlar.

Platformun yüz yüze satış işlemi sağlaması, anonimlik açısından pek çok kullanıcının favorisi oldu. Bu tür bir ticaret esnasında hiç bir kişisel bilginin el değiştirmesi beklenmiyor. Süreç geri dönüşümsüz olduğundan dolandırıcılık ihtimalini de elimine ediyor. Tüccarların tek ihtiyacı olan, ticaret için kamusal Wi-Fi  bulunan bir alanda bulunmaları.

Şahsi nakit ticaretini kaldırdıktan sonra Fin şirketi Twitter’dan şu duyuruyu yapmıştı:

“Mevcut düzenleyici ortama uyum sağlamak için diğer platform özelliklerinin yanı sıra, lokal nakit ticareti ve servisimizin ulaştığı coğrafik alanları yeniden gözden geçirmek zorundaydık. Ve sonuç olarak nakit kategorisindeki reklamlar 1 Haziran Cumartesi gününden itibaren devre dışı bırakılmıştır.”

Etiketler: